Iniciatīva atbalstīta!

Pārstāvis: Irīna JanumaPublicēta: 26. Oct (2015)

“LAI VĒZIS BŪTU ĀRSTĒJAMA SLIMĪBA”
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
11'745
Jau parakstījuši 11'745

Saslimstība ar onkoloģijas slimībām joprojām Latvijā saglabājas ļoti augsta, tas ir otrs galvenais mirstības cēlonis valstī. Pēdējo gadu laikā situācija onkoloģijas jomā mūsu valstī nav uzlabojusies, jo vēža diagnosticēšanai un ārstēšanai ir nepietiekams valsts atvēlētais finansējums. Pateicoties mūsdienīgām diagnostikas metodēm un efektīvām ārstniecības iespējām, pasaulē vēzi vairs neuztver kā smagu, neārstējamu slimību, bet gan kā hronisku slimību ar labākiem ārstēšanas rezultātiem, slimnieku dzīvildzes pagarināšanu un mazāk izteiktām blakusparādībām. Diemžēl Latvijā ārsti atsevišķās vēža formās un diagonozēs ir spiesti izmantot novecojušas metodes pretēji praksei Eiropā, tostarp Lietuvā un Igaunijā, kur aizvien vairāk izmanto efektīvākas un pacientu veselību saudzējošākas metodes. Ar Tavu balsi par papildu finansējumu varētu būtiski uzlabot onkoloģisko slimību diagnosticēšanu, pilnveidot ārstēšanu un nodrošināt slimnieku rehabilitāciju.

Piedāvājam atbalstīt Veselības ministrijas iesniegto pieprasījumu Finanšu ministrijā par papildus finansējuma piešķiršanu 10 miljonu eiro apmērā onkoloģisko slimību diagnosticēšanai un ārstēšanai. Papildus budžeta līdzekļus onkoloģijai varētu novirzīt no ietaupījumiem, īstenojot strukturālas reformas veselības aprūpē un valsts pārvaldē kopumā, kā arī no plānotās mikrouzņēmumu nodokļu sistēmas maiņas.

Labākas diagnosticēšanas un ārstēšanas iespējas ļaus izglābt daudzas dzīvības un padarīt laimīgas to ģimenes, tuviniekus un draugus. Onkoloģijas pacienti ar savlaicīgi atklātu slimību un atbilstošu ārstēšanu arī turpmāk varēs pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā, turpināt strādāt, maksāt nodokļus un būt aktīvi.

Pievienots dokuments

pielikums_arstejamvezi.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Vēža slimnieku ārstēšanā Latvija ir pēdējā vietā Eiropā, vairāk naudu sola tikai nākamgad.09. Jan (2017)

2016.gada otrajā pusē Saeima vienbalsīgi nolēma uzdot Veselības ministrijai izstrādāt onkoloģijas slimību diagnostikas un ārstēšanas programmu, kā arī paredzēt tai naudu 2017.gada budžetā. ManaBalss.lv iniciatīvas “Lai vēzis būtu ārstējama slimība” iesniedzēju prasība ir apmierināta tikai daļēji. Lai gan 2017.gada budžetā onkoloģijai piešķirti 12,3 miljoni, tie nav paredzēti arī efektīvai un mūsdienīgai ārstēšanai, izmantojot inovatīvos medikamentus.

No piešķirtajiem 12,3 miljoniem 4 miljoni gan ir atvēlēti ārstēšanai, bet tas attiecas uz onkoloģijas pacientu skaita pieaugumu, nevis inovatīvajiem medikamentiem. Veselības ministrija sola naudu inovatīvajiem medikamentiem piešķirt tikai 2018. gadā.

Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses pārstāves un iniciatīvas autores Irīna Januma un Inese Ozoliņa nav apmierinātas ar rezultātu un lūgs pārskatīt budžetu jau šogad. “Inovatīvie medikamenti ir ļoti nepieciešami jau esošajiem onkoloģijas slimniekiem, lai uzlabotu viņu turpmāko dzīves kvalitāti pēc smagas ķīmijterapijas,” norāda iniciatīvas autores.

Onkoloģisko pacientu prasības par pamatotām atzīst ar mediķi. Latvijas Onkologu - ķīmijterapeitu asociācijas priekšsēdētāja, asociētā profesore Gunta Purkalne atzīst, ka inovatīvie medikamenti palīdzētu novērst smagas blakusparādības, kas ir neizbēgamas, lietojot ķīmijterapiju. Taču, lietojot inovatīvos medikamentus paralēli ar ķīmijterapiju, kā arī turpinot to lietošanu pēc ķīmijterapijas kursa, tiktu atvieglota turpmākā dzīve daudziem vēža slimniekiem.

Savukārt Latvijas Onkoloģijas centra onkologs profesors Jānis Eglītis uzsver, ka finansējuma pieaugums audzēju diagnostiskai ir ļoti būtisks, taču joprojām vēl ļoti pietrūkst līdzekļu onkoloģijas nozares kompleksai un plānveidīgai attīstībai. “Mūsdienīgā audzēju ārstēšanā Latviju apsteigušas pat Rumānija un Bulgārija, tālab šajā jomā esam pēdējā vietā Eiropas Savienībā,” norāda J.Eglītis.

Iniciatīvas „Lai vēzis būtu ārstējama slimība” autori uzskata, ka jāturpina darbs, lai tiktu apmierināta iesniegtās iniciatīvas prasības pilnībā. Jo īstenojot reformas un palielinot finansējumu veselības aprūpē, kā arī, uzlabojoties iedzīvotāju zināšanām par profilaksi un veselīgu dzīvesveidu, palielināsies gan Latvijas iedzīvotāju dzīves ilgums, gan tās kvalitāte.

Teksta autore: Līga Caune

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

UZVARA! Saeima nobalso par finansējuma piešķiršanu onkoloģisko slimību diagnosticēšanai un ārstēšanai!15. Sep (2016)

Latvija var!

Saeima ceturtdien, 15.septembrī, nolēma uzdot Veselības ministrijai (VM) līdz šī gada 1.decembrim izstrādāt onkoloģijas slimību diagnostikas un ārstēšanas programmu.

Programmas īstenošanai Saeima VM uzdeva paredzēt līdzekļus nākamā gada valsts budžetā.

"Šodien Saeima pieņēma pilsoņu iniciatīvu un onkoloģija Latvijā tiks sakārtota sākot ar nākošo gadu! Tās ir izglābtas dzīves, likteņi un veselības. Šodien ir tas lieliskais apliecinājums, ka mēs kopā ejam demokrātijas attīstības ceļu. Paldies visiem, kuri balsoja, atbalstīja, sekoja līdzi!" komentē ManaBalss.lv vadītājs Imants Breidaks.

Iniciatīvu "Lai vēzis būtu ārstējama slimība" Saeimai ar 10 378 parakstiem Saeimā iesniedza Onkoloģijas pacientu organizācijas alianse.

Tā ir uzvara mums visiem!

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Ražuks: situācija onkoloģijā ir dramatiska, steidzami nepieciešams darbības plāns un finansējums 14. Sep (2016)

“Situācijas uzlabošanai onkoloģijā steidzami nepieciešamas divas lietas – skaidrs un precīzs darbības plāns turpmākiem trim līdz pieciem gadiem, lai samazinātu mirstību un saslimstību no onkoloģiskām slimībām, kā arī papildu finansējums,” pēc Saeimā otrdien, 13.septembrī, notikušās diskusijas par situāciju onkoloģijā secina Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks.

“Fakts, ka aptuveni piektdaļa no visiem jaunatklātiem vēža gadījumiem ir pēdējā stadijā, ir satraucošs signāls par nopietnām problēmām veselības aprūpes sistēmā. Šodien apaļā galda diskusijā onkologi, onkoloģisko pacientu organizāciju pārstāvji un deputāti bija vienprātīgi par papildu finansējuma un plāna nepieciešamību, jo situācija onkoloģijā ir dramatiska. Plašumā gājusī tendence ārstēšanai nepieciešamo finansējumu vākt dažādās ziedojumu akcijās liecina, ka šobrīd valsts savu pienākumu nodrošināt pienācīgu un mūsdienīgu ārstēšanu tik smagā diagnozē kā onkoloģija paklusām ir uzkrāvusi uz pašu pacientu, viņu tuvinieku un draugu un visas sabiedrības pleciem,” pēc diskusijas pauda R.Ražuks, uzsverot, ka pacientam ir jābūt galvenajam ieguvējam no sistēmiskajiem uzlabojumiem.

Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs pauda cerību, ka papildu finansējuma jautājumu straujāk palīdzēs risināt ceturtdien, 15. septembrī, plānotais Saeimas balsojums par Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses iniciatīvu, kas paredz ik gadu atvēlēt papildus 10 miljonus eiro onkoloģisko slimību diagnosticēšanas un ārstēšanas uzlabošanai. R.Ražuks pauda cerību, ka deputāti atbalstīs šo kolektīvo iesniegumu un valdībai būs jānodrošina papildu līdzekļi onkoloģijai.

Diskusijā par situāciju onkoloģijā piedalījās Latvijas Onkologu asociācijas prezidents Jānis Eglītis un Latvijas Onkologu–ķīmijterapeitu asociācijas un Latvijas Onkologu asociācijas valdes locekle Gunta Purkalne, kas deputātus iepazīstināja ar diviem starptautiskiem pētījumiem par pretvēža zāļu pieejamību pacientiem Eiropā un kā uz citu valstu fona izskatās situācija Latvijā. Tāpat diskusijā piedalījās kolorektālā vēža pacientu biedrības „EuropaColon Latvija” valdes priekšsēdētājs Uldis Vesers, krūts vēža pacienšu biedrības VITA vadītāja Irīna Januma, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības „Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, Rozā vilciena labdarības fonda vadītāja Zinta Uskale, kā arī Veselības ministrijas pārstāvis, kurš informēja par ministrijas iestrādnēm onkoloģijā, tostarp darbu pie jaunas onkoloģisko slimību kontroles programmas.

Ziņas avots: http://www.saeima.lv/lv/aktualitates/saeimas-zinas/25081-razuks-situacija-onkologija-ir-dramatiska-steidzami-nepieciesams-darbibas-plans-un-finansejums

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Tava valsts sākas ar Tevi!09. Sep (2016)

Mēs un mūsu darbi veido mūsu valsti.

Gatim ir trīsdesmit trīs gadi. Viņam ir audzējs. Mediķi ieteikuši aizbraukt pēdējā ceļojumā. "Dzīvoju no dienas uz dienu un visu vēža pacientu vārdā varu vienīgi no sirds pateikties līdzcilvēkiem par atbalstu un ziedojumiem," saka Gatis.

Latvijā vēža pacientu ārstēšanai valsts apmaksā tikai dažus medikamentus, kas, kā turklāt atzīst pacienti, nav īpaši efektīvi – tie neārstē, bet tikai pieklusina audzēju. Ar valsts nodrošināto palīdzību ne tuvu nepietiek – lai vēzi uzvarētu, ir vajadzīgi mūsdienīgāki medikamenti, bet tiem valsts naudu nav atvēlējusi.

Ja mēs nepalīdzēsim viens otram, tad kas mums palīdzēs? Dažreiz vajag palīdzēt ar naudu, dažreiz ar vienkāršu, bet nozīmīgu politisko aktivitāti. Kā redzam no Gata stāsta - ir izmaiņas, kurām jānotiek steidzami, jo daudziem tas ir dzīvības - vai biežāk - nāves jautājums.

Sazinies ar partiju, par kuru balsoji pēdējās vēlēšanās un pajautā, kā tā balsos šajā iniciatīvā! Atceries - Tava valsts sākas ar Tevi!

Lasi Gata stāstu šeit: http://www.tvnet.lv/zinas/viedokli/624539-valstij_neesmu_vajadzigs_jo_man_ir_vezis

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Saeima uzklausa iniciatīvas pārstāvjus!04. Jul (2016)

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas deputāti 29. jūnijā uzklausīja Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses pārstāvjus. Iesniegtajā iniciatīvā tiek pieprasīts finansējumu onkoloģijas jomai palielināt par desmit miljoniem eiro.

Iniciatīvas "Lai vēzis būtu ārstējama slimība" pārstāve Irīna Januma Januma norādīja, ka Latvijā līdz šim nav ieviestas jaunas un inovatīvas vēža ārstēšanas metodes, jo vienmēr pietrūcis finansējuma. Viņa arī uzsvēra, ka nepieciešams sabiedrībā nostiprināt viedokli, ka vēzis ir ārstējama slimība, līdz ar to arī paši pacienti vairāk iesaistītos ārstēšanas procesā.

Onkoloģisko pacientu atbalsta deputātu grupas vadītājs - Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks - norādīja, ka Latvijā onkoloģijas joma ir krietni vien atpalikusi no pārējās veselības aprūpes sistēmas. Viņš arī pauda atbalstu pacientu organizācijām, kuras uzskata, ka finansējums onkoloģijas jomā novirzāms inovatīvu medikamentu apmaksai, ar kuru palīdzību iespējams panākt daudz labākus ārstēšanas rezultātus un pat nodrošināt darba spēju atjaunošanu. Tāpat Ražuks piekrīt iniciatīvas autoriem, ka vislietderīgāk jaunos medikamentus apmaksāt jomās, kurās ieviesta valsts agrīna vēža atklāšanas programma, - krūts, dzemdes kakla un zarnu vēža pacientiem.

Ražuks arī ierosināja kopīgu tikšanos ar onkoloģisko pacientu organizāciju alianses pārstāvjiem pie veselības ministres Andas Čakšas, lai klātienē pārrunātu aktuālākos jautājumus onkoloģijas jomā. Pēc tam komisija gatavos lēmuma projektu izskatīšanai Saeimā.

AUTORS: IRĪNA JANUMA

26 Saeimas deputāti paraksta memorandu par Saeimas Onkoloģijas pacientu atbalsta deputātu grupas dibināšanu01. Mar (2016)

Nepilna mēneša laikā jau 26 Saeimas deputāti ir parakstījuši memorandu par Onkoloģijas pacientu atbalsta deputātu grupas dibināšanu. Memoranda parakstīšana sākās 11. februārī. Par grupas vadītāju izvēlēts Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (Vienotība).

Diemžēl situācija onkoloģijas jomā mūsu valstī pēdējo gadu laikā nav uzlabojusies hroniski trūkstošā valsts finansējuma onkoloģisko slimību diagnosticēšanai un ārstēšanai dēļ. Deputāti memorandā uzsvēruši, ka onkoloģiskiem pacientiem nākas gaidīt garās rindās uz diagnozes noteikšanu, papildus diagnozēm ārstēšanās laikā, un uz ķirurģiskām operācijām slimību ārstēšanā. Turklāt virknē onkoloģisko diagnožu, piemēram, prostatas vēzim, zarnu vēzim, olnīcu vēzim, valsts neapmaksā ārstēšanu ar modernu terapiju, bioloģiskiem medikamentiem, kas Eiropas valstu ārstniecības vadlīnijās ir atzītas par standarta terapijām un attiecīgi tiek apmaksātas.

Ņemot vērā iepriekš minētās problēmas, Saeimas deputāti nolēmuši nodibināt Onkoloģijas pacientu atbalsta deputātu grupu. Par galvenajiem darbības mērķiem tā ir izvirzījusi onkoloģisko pacientu tiesību aizstāvēšanu uz pieejamu un kvalitatīvu veselības aprūpi, aicinot Veselības ministriju izvirzīt onkoloģiju kā galveno prioritāti veselības aprūpē vismaz turpmākos divus gadus, 2016. un 2017.gadā. Tāpat deputāti plāno lūgt Veselības ministriju pēc iespējas ātrāk izstrādāt Rīcības plānu (programmu) onkoloģisko slimību izplatības un mirstības samazināšanai turpmāko piecu gadu laikā.

Deputāti arī pauduši atbalstu Onkoloģisko pacientu organizāciju alianses iniciatīvai "Lai vēzis būtu ārstējama slimība" (https://manabalss.lv/lai-vezis-butu-arstejama-slimiba/show), kas vērsta uz ievērojamu valsts finansējuma palielināšanu onkoloģisko pacientu savlaicīgai diagnosticēšanai, ārstēšanai un rehabilitācijai.

Informāciju sagatavoja Romualds Ražuks, Onkoloģijas pacientu atbalsta deputātu grupas vadītājs, Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs

AUTORS: ANNIJA EMERSONE