Iniciatīva atbalstīta!

Pārstāvis: Edīte MillerePublicēta: 11. Feb (2016)

PAR SIEVIETES TIESĪBĀM LEMT PAR SAVU ĶERMENI
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
2'060
Jau parakstījuši 2'060
7'940

Neļausim Saeimai atņemt sievietes tiesības pašai lemt par savu ķermeni un reproduktīvo veselību-pašai lemt, vai un kad dzemdēt, vai un kad ziedot savas olšūnas! Aicinām Saeimu nepieņemt veselības ministra G.Belēviča (ZZS) ierosinātos grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, ierobežojot sievietes tiesības ziedot savas olšūnas, turpmāk šādas tiesības paredzot tikai dzemdējušām sievietēm. Turklāt savu priekšlikumu G.Belēvičs nav pamatojis ar zinātniskiem pētījumiem vai medicīniskiem pierādījumiem (skat.pielikumu). Zinātnisku pētījumu trūkumu apliecinājusi arī Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Matule: http://www.diena.lv/latvija/zinas/latvija-var-klut-par-pirmo-es-valsti-kur-liegts-ziedot-olsunas-nedzemdejusam-sievietem-14098134

Lai šāds sieviešu tiesību ierobežojums nenotiktu, jāaicina Saeima saglabāt Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma 17.panta pirmā daļa esošajā redakcijā, kas ir spēkā kopš 2002.gada: "Par dzimumšūnu donoru var būt vesela persona: vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadiem un sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem." G.Belēvičs ierosinājis vārdam "sieviete" pievienot vārdu "dzemdējusi": "Par dzimumšūnu donoru var būt vesela persona: vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadiem un dzemdējusi sieviete vecumā no 18 līdz 35 gadiem." 2016.gada 11.februārī likumprojekts nodots Sociālo un darba lietu komisijai. Izskatīšana Saeimā 3.lasījumā plānota 2016.gada 18.februārī. Ja likums tiks pieņemts ar Belēviča ierosinātajiem grozījumiem, lūgsim Prezidentu izmantot viņam Satversmes 71.pantā dotās tiesības neizsludināt šos diskriminējošos, antikonstitucionālos, zinātniski nepamatotos ierobežojumus olšūnu donorēm, un nosūtīt to Saeimai otrreizējai caurlūkošanai.

Noraidot G.Belēviča ierosinājumu, mēs: 1) Saglabāsim Satversmē noteikto diskriminācijas aizlieguma un dzimumu līdztiesības principu, nenosakot neproporcionālus un nepamatotus aizliegumus tikai vienam dzimumšūnu donoru dzimumam, turklāt nebūsim pirmā valsts ES, kas tādus ieviesīs. Belēviča ierosinātais ierobežojums, attiecināts tikai uz sievietēm, pārkāpj diskriminācijas aizlieguma principu, vienlaikus tādu pašu ierobežojumu nenosakot vīrietim - pirms spermas ziedošanas vispirms kļūt par tēvu. Tas arī ierobežo sievietes tiesības izvēlēties, vai un kad dzemdēt, vai un kad ziedot olšūnas. 2) Nesamazināsim olšūnu donoru skaitu Latvijā, kas samazinātu iedzīvotāju pieeju neauglības ārstniecības pakalpojumiem, tajā skaitā valsts neauglības ārstēšanas programmā. Nav saprotams, kam ir izdevīgi samazināt olšūnu donoru skaitu Latvijā, turklāt ar antikonstitucionālu un nesamērīgu sieviešu tiesību ierobežojumu.

Pievienots dokuments

VM_priekslikumi.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Iniciatīvai 100% uzvara, prezidents izsludina grozīto likumu!05. Jul (2018)

4. jūlijā Valsts prezidents izsludināja grozījumus Seksuālās un reproduktīvās sistēmas likumā, kurā netika iekļauti G.Belēviča iepriekš ierosinātie grozījumi par aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas.

Iepriekš tika ziņots, ka Saeima 21. jūnijā galīgajā lasījumā nobalsoja par grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, atsakoties no priekšlikuma ļaut tikai dzemdējušām sievietēm būt par olšūnu donorēm.

Pozitīvais iznākums ir pateicoties sabiedriskajai aktivitātei vairāk nekā divarpus gadu garumā - ManaBalss iniciatīvai, ar tās palīdzību jautājumam pievērstajai uzmanībai, sabiedrības iesaistei gan skaidrojošajā darbā sabiedrībai un medijiem, kā arī iniciatīvas parakstītāju un atbalstītāju organizētajiem 3 piketiem. Šis lēmums ir apliecinājums, ka pilsoniskajai sabiedrībai ir būtiska loma lēmumu pieņemšanas procesā, un joprojām ir iespējams mainīt deputātu lēmumus ar argumentiem.

Dalies ar labajiem jaunumiem savos sociālajos tīklos!

AUTORS: ZIŅAS MB

Uzvara "Olšūnu karā". Turpmāk arī atļaus ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm!21. Jun (2018)

Saeima galīgajā lasījumā nobalsoja par grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, atsakoties no priekšlikuma ļaut tikai dzemdējušām sievietēm būt par olšūnu donorēm.

Šis strīdīgais jautājums jau trešo reizi pulcēja pie Saeimas piketētājus, kuri iestājās pret nedzemdējušu sieviešu ierobežošanu.

Šī bija jau otrā reize, kad trešajā – galīgajā – lasījumā parlamentā nonāca šīs asas diskusijas raisošās izmaiņas, pie kurām Saeima darbu sāka 2014. gada izskaņā.

Tas noticis, pateicoties sabiedriskajai aktivitātei vairāk nekā divarpus gadu garumā - ManaBalss iniciatīvai, ar tās palīdzību jautājumam pievērstajai uzmanībai, sabiedrības iesaistei gan skaidrojošajā darbā sabiedrībai un medijiem, kā arī iniciatīvas parakstītāju un atbalstītāju organizētajiem 3 piketiem. Šodienas Saeimas lēmums ir apliecinājums, ka pilsoniskajai sabiedrībai ir būtiska loma lēmumu pieņemšanas procesā, un joprojām ir iespējams mainīt deputātu lēmumus ar argumentiem.

Šo divarpus gadu laikā savas domas par iepriekš plānoto grozījumu ir mainījis 21 deputāts: 15 no deputātiem, kas 2015.gadā balsoja par ierobežojumu, 3.lasījumā balsoja par tā atcelšanu. Savukārt 6 deputāti, kas 2015.gada balsojumā atturējās, šodien balsoja par likuma saglabāšanu esošajā redakcijā - bez ierobežojuma.

Paldies visiem iniciatīvas parakstītājiem un atbalstītājiem! Šī iniciatīva savu mērķi ir sasniegusi.

Dalies ar labo notikumu savos sociālajos tīklos!

AUTORS: ZIŅAS MB

Lūk, iemesli, kāpēc 21. jūnijā pie Saeimas notiks pikets pret aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas!19. Jun (2018)

Ceturtdien, 21.jūnijā Saeima lems par aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas, kas neatbilst Satversmei.

21.jūnijā 8.30 pie Saeimas notiks pikets PRET šo aizliegumu.

Iniciatīvas pārstāvji piketā un pirms tā uzrunās deputātus, aicinot balsot PRET, jo:

- Uz grozījuma neatbilstību Satversmei norādījis gan Tiesībsargs, gan Saeimas Juridiskais birojs. Atsaukusi veselības ministre A.Čakša un aicina nepieņemt Labklājības ministrija.

- Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītāja Dace Matule, 01.30.2018: “Olšūnu ziedošanas aizliegums nedzemdējušam sievietēm nav atbalstāms, jo tas apšaubītu pilngadīgas sievietes spēju pieņemt lēmumus.”

“Olšūnu ziedošanai jāpieiet kompleksi - nevar viennozīmīgi noteikt aizliegumu tikai tāpēc, ka sieviete nav dzemdējusi. Nedrīkst mainīt vispārējos priekšstatus par to, ka cilvēks no 18 gadu vecuma ir absolūti lemttiesīgs, kas noteikts arī Latvijas likumos”.

“Tāpat jārespektē atsevišķu sieviešu vēlmi ziedot olšūnas un nedzemdēt.”

- Grozījums neaizsargās jaunu, 18 gadīgu sieviešu veselību, kā to apgalvo grozījuma aizstāvji. Vidēji sievietes Latvijā pirmo bērnu dzemdē 27 gadu vecumā. Līdz ar to aizliegums attieksies gan uz 27 gadīgām, gan pat 35 gadīgām sievietēm, kas vēl nav dzemdējušas. Bet neattieksies uz 18 gadīgām sievietēm, kuras jau ir dzemdējušas.

- Datu par olšūnu donorēm Latvijā nav. Citās Eiropas valstīs veiktie pētījumi liecina, ka olšūnu donores vidējais vecums ir 27 gadi, 50% strādā algotu darbu, 48% motivācija ir altruisms.

- Olšūnu ziedošanai nav negatīvas ietekmes uz sievietes auglību.

- Nevienā citā valstī nav aizlieguma tieši nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas.

- Tā ir sievietes brīva izvēle, vai un kad kļūt par māti, vai un kad ziedot savas olšūnas, lai palīdzētu citām sievietēm.

- Līdz ar šo likumprojektu tiek atvērts olšūnu importa tirgus, tādējādi atzīstot, ka olšūnu donoru Latvijā trūkst

- Personas, kurām būs nepieciešama medicīniskā apaugļošana ar donora olšunu, vēl biežāk būs spiestas importēt olšūnas no ārvalstīm, kas šo procedūru sadārdzinās.

Vairāk informācijas par 21. jūnija piketu: https://www.facebook.com/events/246993792519087/

AUTORS: ZIŅAS MB

ManaBalss piedalīsies Sarunu festivālā “LAMPA”, kur mēs rīkosim pasākumu “ManaBalss.lv iniciatīvu autoru pieredzes stāsti”!18. Jun (2018)

ManaBalss.lv, domājot par sabiedrības līdzdalību un pilsoņu iespējām mainīt likumdošanu Latvijā, piedalīsies Sarunu festivālā “LAMPA”, kur mēs rīkosim pasākumu “ManaBalss.lv iniciatīvu autoru pieredzes stāsti”. Skatītājiem būs iespējams dzirdēt dažādus iniciatīvu autoru stāstus gan par iniciatīvu attīstības gaitu, gan par to, kāda ir veiksmes formula, lai iniciatīva kļūtu par likumprojektu Saeimā, kā arī citi ieteikumi, kā uzlabot politiku Latvijā.

Pasākumā piedalīsies:

-Kristaps Kaugurs (Iniciatīvas "Par dzīvi bez C hepatīta!" autors)
-Katrīna Krīgere (Iniciatīvas "Par kažokzvēru aizsardzību" pārstāve)
-Estris Hiršsons (Iniciatīvas "Par nekustamā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam" līdzautors)
-Ģirts Lapškalns (Iniciatīvas "Atcelt pastāvošo ceļa nodokļa iekasēšanas modeli, ieviest pēc Igaunijas parauga" pārstāvis)
-Katrīna Kaktiņa (Iniciatīvas "Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni" līdzautore)
-Pauls Raudseps (Iniciatīvas "Likvidēsim iespēju Saeimas deputātiem balsojumos atturēties" pārstāvis)
-Imants Breidaks (ManaBalss.lv vadītājs)

Pasākums norisināsies 30.jūnijā plkst. 10:00-11:30, Darbnīcu teltī, Cēsu pils parkā. Ieeja festivālā ir bezmaksas. Gaidīsim visus interesentus!

AUTORS: ZIŅAS MB

Sociālo un darba lietu komisija virza uz Saeimas beidzamo lasījumu liegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas!13. Jun (2018)

2018. gada 12. jūnijā Saeimas Sociālo lietu komisija nolēma nodot Saeimai izskatīšanai 3. lasījumā Grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā. Tas nozīmē, ka jau nākamnedēļ, 21. jūnijā, Saeima skatīs arī komisjias jau iepriekš likumā iebalsotos grozījumus, aizliedzot nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas.

Mums ir iespēja aicināt deputātus plenārsēdē noraidīt komisijas priekšlikumu grozīt konkrēto likuma pantu, tāpēc aicinām ikvienu iniciatīvas atbalstītāju piedalīties piketā pie Saeimas 21.jūnijā pl. 8.30, aicināt parakstīt iniciatīvu tos, kuri vēl to nav izdarījuši, kā arī aicināt konkrētus Saeimas deputātus neatbalstīt ierobežojumus un plenārsēdē balsot pret komisijas ierosinājumu. Komisija pieņēma lēmumu par savulaik Belēviča iesniegto grozījumu saglabāšanu ar 5 balsīm "par" un 4 "pret", tātad ar vienas balss pārsvaru komisijā, ignorējot gan sabiedrības iepriekš notikušos protestus un risku šiem grozījumiem nonākt Satversmes tiesā.

Iniciatīvas pārstāvji atgādina, ka likuma grozījumi ir pretrunā Satversmei un cilvēktiesībām, uz ko jau iepriekš Saeimas deputātiem norādījis gan Tiesībsargs, gan Saeimas Juridiskais birojs, gan vairāki medicīnas un citu jomu eksperti. Iepriekš Belēviča iesniegto grozījumu priekšlikumu pēc stāšanās amatā un sabiedrības protestiem 2016.gada jūnijā atsauca arī veselības ministre A. Čakša.

- iniciatīvas pārstāvji

Dalies ar ziņu un palīdzi savākt nepieciešamos parakstus!

AUTORS: ZIŅAS MB

Ražuks, izstudējot literatūru, secinājis, ka nav jāliedz nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas!12. Apr (2018)

Saeimas deputāts Romualds Ražuks (V), izstudējot literatūru par olšūnu ziedošanu, secinājis, ka Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā nevajadzētu iestrādāt aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas.

Trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē deputāts, kurš iepriekš publiski paudis atbalstu aizliegumam, atzina, ka viņam pieejamā informācijā no ginekologiem par olšūnu ziedošanas kaitīgumu nedzemdējušām sievietēm viedokļi dalās uz pusēm. «Tāpēc, ja godīgi, diez vai likumā to var ierakstīt,» sacīja Ražuks.

Ražuks šodien informēja deputātus, ka piedalījies sanāksmē Nacionālajā veselības dienestā par olšūnu ziedošanas kontroli un procesu. Sanāksmē piedalījušās septiņas klīnikas, kurās iespējams ziedot olšūnas.

Deputāts pēc sanāksmes secinājis, ka «situācija ir cerīga», un darbs pie vienota dzimumšūnu donoru reģistra notiek.

Patlaban VM sagatavojusi grozījumus Noteikumos par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu, kas paredz vienotā veselības nozares elektroniskā informācijas sistēmā nodrošināt centralizētu personas veselības datu apstrādi par dzimumšūnu ziedošanu.

Tāpat šie noteikumi regulēs Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā noteikto donora dzimumšūnu izmantošanas ierobežojumu ievērošanu, tostarp, lai medicīniskās apaugļošanas rezultātā no viena dzimumšūnu donora dzimumšūnām dzimušo bērnu valstī nebūtu vairāk par trim, izņemot daudzaugļu grūtniecības gadījumus.

Kā iepriekš norādīja veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) padomniece e-veselības projekta jautājumos Ilze Āboliņa, reģistrs plānots kā viens no e-veselības moduļiem, un tas ierakstīts jau nākamajā Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta nākamajā kārtā.

Āboliņa norādīja, ka, ja nekas būtisks nemainās, tad tuvākajā laikā varētu būt gatava tehniskā dokumentācija, lai sludinātu konkursu, un viss varētu notikt plānotajā laikā, lai reģistrs varētu sākt darbu 2019.gada 1.jūlijā.

Protesta akcijas rīkotāji uzsvēruši, ka informācija par piketa norises datumu tiks precizēta. Piketa organizatori pauduši, ka ir gatavi rīkot vairākus protestus, ja Saeima šo «pretrunīgo un nepamatoto aizliegumu» centīsies ieviest likumā.

Vienlaikus iniciatīvas pārstāvji atgādina, ka šis jautājums joprojām ir jāizšķir Saeimas plenārsēdes balsojumā, kad likumprojekts nonāks Saeimā un tiks izskatīts 3.lasījumā. Šobrīd nav zināms konkrēts datums, kad tas varētu notikt. Saistībā ar to joprojām tiek plānots rīkot piketu par šo jautājumu tajā datumā, kad Saeima likumprojektu izskatīs, lai aicinātu Saeimas deputātus balsot pret Sociālo un darba lietu komisijas priekšlikumu aizliegt nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas.

Dalies ar jaunumiem savos sociālajos tīklos un seko līdzi notikumu attīstībai!

Ziņas avots: leta.lv

AUTORS: ZIŅAS MB

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atkārtoti skatīja jautājumu par dzimumšunu reģistra izveidi!29. Mar (2018)

2018. gada 28. martā Saeimas Sociālo un darba lietu komisija sēdē atkārtoti skatīja jautājumu par dzimumšunu reģistra izveidi, kuru uzjundījušas diskusijas par plānotajiem grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, aizliedzot nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas.

Komisijas sēdē Veselības ministrija ziņoja par dzimumšūnu reģistra ieviešanu - 2018.gada 22.martā Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts Ministru kabineta noteikumu grozījumu projekts "Noteikumi par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu", kas paredz dzimumšūnu donoru kartes ieviešanu un tajā iekļaujamo informāciju. Papildus plānoti grozījumi Ministru kabineta 2003. gada noteikumos Nr. 716 "Medicīniskās apaugļošanas organizatoriskā kārtība un neauglīgo ģimeņu reģistra, medicīniskās apaugļošanas reģistra, dzimumšūnu donoru reģistra un donoru dzimumšūnu banku izveidošanas kārtība", kuros jau paredzēta dzimumšūnu donoru reģistra izveide. Tiek plānots, ka reģistrs varētu sākt darboties 2019. gada vidū.

Sociālo un darba lietu komisija sūtīs vēstules Ministru kabinetam par noteikumu ātras virzības nepieciešamību un Veselības ministrijai par šī brīža situācijas kontroli, ko veiks Veselības inspekcija. Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja A.Barča (ZZS) paziņoja, ka nevirzīs likumprojektu uz Saeimu, pirms nebūs pieņemti minētie MInistru kabineta noteikumu grozījumi par kopīgo reģistru. Nākamā sēde par šo jautājumu un likumprojekta virzīšana uz Saeimu izskatīšanai 3 lasījumā varētu notikt maijā.

Intervijā Latvijas Radio 1 pirms komisijas sēdes 2018. gada 28. martā ginekoloģe Anna Miskova pauda: “Pati par sevi olšūnu donēšana ir droša procedūra. Zinām par sarežģījumiem, kas saistīti ar procedūru, un to varbūtība nav liela. Pārsvarā visās Eiropas valstīs ir donoru reģistri, kurā visi dzimumšūnu donori ir reģistrēti. Pirmkārt, reģistrs ļaus pēc gadiem noskaidrot, kādas problēmas pēc ilgāka laika posma ir vai nav donoriem. Otrkārt, mazās populācijas dēļ jānovērš iespējama incesta varbūtība. Treškārt, reģistrs nepieciešams arī, lai noskaidrotu par veselības riskiem šī donora bērniem, piemēram, vēža riskiem vai ģenētiskām slimībām, kas var atklāties dzīves laikā. Nav strīdu par reģistra nepieciešamību."

Dalies ar jaunumiem savos sociālajos tīklos un palīdzi savākt parakstus!

- Ziņo iniciatīvas autore Katrīna Kaktiņa

AUTORS: ZIŅAS MB

Māris Zanders: Trīs tēzes par argumentu kvalitāti debatēs19. Mar (2018)

Dažas piezīmes pēc 8.martā notikušās diskusiju platformas “Mana balss” un RīgaTv24 kopīgā projekta ietvaros. Diskusijas tēma – iniciatīva “Par sievietes tiesībām pašai lemt par savu reproduktīvo veselību”. (Skaties diskusiju šeit!)

Pirmā. Abas puses aktīvi kā argumentus lieto zinātniskus pētījumus, kas savukārt it kā apstiprina pretējus pieņēmumus. Kā tas var būt? Skaidrs, ka pētījumi tiek izvēlēti, lai tie atbalstītu kādu viedokli, tomēr nedomāju, ka pretējās puses apzināti manipulē ar informāciju. Problēma ir tā, ka jo īpaši jomās, kas saistās ar jaunām metodēm medicīnā, mulsinoši atšķirīgi pētījumu rezultāti ir bieži sastopami. Starp iemesliem – fokusa grupu salīdzinoši nelieli izmēri, salīdzinoši viendabīgs (tātad nereprezentatīvs) sastāvs, nepietiekoši ilgs termiņš patiešām kvalitatīviem atzinumiem. Tāda diemžēl ir realitāte, ko savukārt veicina dažādi faktori, piemēram, vēlme (nepieciešamība) jaunās metodes sākt masveidā lietot maksimāli ātri. Pieļauju, ka vidējā un ilgtermiņā lielākie zaudētāji te būs paši zinātnieki (uzticamības efekta mazināšanās), tomēr šoreiz, kā saka, ne par to ir stāsts. No mūsu skatu punkta stāsts ir par to, ka atsaukšanās uz zinātniskiem pētījumiem debatēs par daudziem jautājumiem (sākot no cilvēka veselības, beidzot ar ekoloģiju vai sociālo tīklu ietekmi), šos argumentus izsverot, jāvērtē piesardzīgi.

Otrā. Politisko lēmumu pieņēmējiem ir jārēķinās, ka viņu ieskatā “tehniski” jautājumi var tikt konceptualizēti indivīda brīvību jautājumu statusā. Tas nav nedz labi, nedz slikti, tā vienkārši ir. Piemēram, nav pamata apšaubīt, ka Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājam Romualdam Ražukam un arī citām amatpersonām karstie strīdi par “olšūnām” nav īsti saprotami, jo viņu fokusā primāri ir normatīvais regulējums. Savukārt daudzi indivīda tiesību aizstāvji apzināti vai neapzināti domā noteiktas Rietumu intelektuālās tradīcijas (Mišels Fuko, Alens Badjū u.c.) ietvaros, kas saka, ka pret valsts mēģinājumiem kaut ko regulēt a priori ir jāizturas ar zināmu piesardzību, jo “tehnisks jautājums” var izvērsties par posmu plašākā indivīda brīvību samazināšanas mēģinājumā. Citiem vārdiem sakot, mēs te saskaramies ar saturiski atšķirīgiem domāšanas veidiem, tādēļ strīdu tonis, kas var likties pārspīlēti sakāpināts, zināmā mērā ir neizbēgams.

Trešā. Šāda veida debatēs ir jācenšas izvairīties no, ja tā drīkst teikt, iebraukšanas neceļos. Viens uzstādījums saka: ja indivīds tik kategoriski pieprasa sev eksluzīvas tiesības rīkoties ar savu ķermeni, tad šīs tiesības pieprasa arī lielāku atbildību. Vulgarizējot: tad neprasiet vēlāk citu nodokļu maksātāju finansētu atbalstu. Tas ir diezgan bieži dzirdams arguments, ja runa ir, piemēram, par vēl stingrāku dažādu atkarības izraisošu vielu ierobežošanu. Zināma loģika ir. Savukārt problēma ir tā, ka, šādu loģiku attīstot, mēs varam nonākt pie kopējā labuma jēdziena pilnīgas dekonstrukcijas. Teiksim – ja valsts apmaiņā pret manām eksluzīvām tiesībām rīkoties ar savu ķermeni draud atteikties sniegt man medicīnisku palīdzību (pat ja tā nepieciešama mana paša kļūdainas rīcības rezultātā), tad savukārt es varu pavēstīt, ka negrasos šo valsti (demokrātisko iekārtu utt.) vajadzības gadījumā aizstāvēt, jo nejūtos vainīgs par citu rīcību un vispār “ja jau katrs par sevi, tad katrs par sevi”. Diez vai šāds iznākums ir vēlams, tādēļ, lai cik kaitinoša var likties pretējā puse, lai cik abstrakts var šķist jēdziens “kopīgais labums”, vēlams par to tomēr neaizmirst.

Raksta autors: Māris Zanders

AUTORS: ZIŅAS MB

Pagaidām atliek plānoto piketu pret olšūnu ziedošanas ierobežojumu nedzemdējušām sievietēm12. Mar (2018)

Trešdien, 15.martā, pie Saeimas paredzētā protesta akcija pret aizliegumu ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm pagaidām tiek atlikta, aģentūru LETA informēja protesta akcijas rīkotāji.

Akcijas rīkotāji norāda, ka šajā dienā Saeimā galīgajā lasījumā bija paredzēts skatīt Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus, kuros aizliegums ietverts, tomēr notikušas izmaiņas. Saeimas Sociālo un darba lietu komisija nolēma atkārtoti apspriest aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas, un šī iemesla dēļ Saeimā 15.martā šos grozījumus neizskatīs.

Pēc rīkotāju paustā, Sociālo un darba lietu komisija pārdomāja grozījumu izskatīšanu 15.martā, un, spriežot pēc deputāta Vitālija Orlova (S) izteikumiem, aizliegumu nedzemdējušām sievietēm dzemdēt atkal plānots apspriest ar mediķiem, turklāt esot iecerēts skaidrot problēmas saistībā ar vienotā dzimumšūnu donoru reģistra izveidi. Komisija to plānojusi darīt marta beigās, līdz ar to grozījumi ātrāk par aprīli Saeimā nenonāks, uzskata piketa rīkotāji.

Pēc rīkotāju rīcībā esošās informācijas, Veselības ministrija sagatavojusi projektu vienotam dzimumšūnu donoru reģistram, kas atrisinātu daudzus ar ziedošanu saistītus problēmjautājumus, un izslēgtu "šādu absurdu priekšlikumu iespējamību", taču tam nepieciešami 150 000 eiro, kas budžetā netika piešķirti. Par reģistra nepieciešamību tiek runāts jau gadiem, tomēr tas joprojām nav izveidots.

Protesta akcijas rīkotāji uzsver, ka informācija par piketa norises datumu tiks precizēta, tiklīdz tā būs pieejama. Vienlaikus piketa organizatori gatavi rīkot arī jaunus protestus, ja Saeima šo "pretrunīgo un nepamatoto aizliegumu" centīsies ieviest likumā.

Jau ziņots, ka Saeimas Sociālo un darba lietu komisija šodien nolēma atkārtoti pārrunāt jautājumu par aizliegumu nedzemdējušam sievietēm ziedot olšūnas un dzimumšūnu donoru reģistru. Komisija šo jautājumu plāno pārrunāt marta beigās.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja referents par likumprojektu Orlovs, ieceri plānots atkārtoti apspriest ar mediķiem, kā arī skaidrot jautājumu par problēmām saistībā ar šāda reģistra izveidi. Līdz ar to nākamnedēļ Saeimas sēdē šis likumprojekts netiks skatīts.

Saeimas komisija bija nolēmusi virzīt izskatīšanai galīgajā lasījumā parlamentā Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus, kas aizliegs ziedot olšūnas nedzemdējušām sievietēm.

Kā ziņots, komisija jau iepriekš vairākkārt sprieda par šo jautājumu. Iepriekšējā reizē komisija nebalsoja par grozījumu Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā nodošanu izskatīšanai trešajā galīgajā lasījumā, bet gan aicināja Saeimas Juridisko biroju un Veselības ministriju līdz nākamajai komisijas sēdei veikt vairākus redakcionālus precizējumus.

Saeima iepriekš vairākas reizes izslēdza šo likumprojektu no sēdes darba kārtības, kā arī lēma pagarināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu.

Šie plāni iepriekš arī raisīja vairākas protesta akcijas pie parlamenta ēkas.

Ziņas avots: LETA

AUTORS: ZIŅAS MB

Jau šodien piedalies jaunā "Mana Balss" raidījuma "Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni" uzņemšanā RīgaTV24 pl. 18:30!09. Mar (2018)

Nakamajā publiskajā diskusijā jaunājā RīgaTV 24 raidījumā “Mana Balss” aplūkosim aktuālo tēmu - " Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermini". Runāsim par bijušā veselības ministra G.Belēviča (ZZS) ierosinātajiem grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, ierobežojot sievietes tiesības ziedot savas olšūnas, turpmāk šādas tiesības paredzot tikai dzemdējušām sievietēm. Spriedīsim par šobrīdējo situāciju, par rosinātajām izmaiņām likumā - vai tās ir vajadzīgas? Diskusiju veidosim pēc iespējas daudzpusīgāku, pieaicinot dažādu pušu viedokļu pārstāvjus, kā arī iesaistot auditoriju diskusijas noslēgumā, dodot iespēju uzdot jautājumus diskusijas dalībniekiem.

Diskusijā piedalīsies:
Moderators Māris Zanders
Iniciatīvas "Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni" autore Katrīna Kaktiņa
Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks (Vienotība)
Saeimas deputāte Inga Bite (LRA)
RSU docētāja, medicīnas tiesību eksperte Olita Staņislavska

Diskusija notiks 9. martā, 18:30 Rīgatv24 studijā, Blaumaņa ielā 32.

Dalies ar pasākumu savos sociālajos tīklos: https://www.facebook.com/events/190316308242807/

AUTORS: ZIŅAS MB

Par spīti sabiedrības neapmierinātībai, Saeima 3. lasījumā balsos par aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas!01. Mar (2018)

2018.gada 28. februārī Saeimas Sociālo un darba lietu komisija nolēma virzīt izskatīšanai Saeimas 2018.gada 15. marta plenārsēdē izskatīšanai 3. lasījumā grozījumus "Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā", iekļaujot priekšlikumos arī 2017.gada 12. decembrī komisijā spēkā atstātos savulaik veselības ministra G.Belēviča ierosinātos grozījumus, turpmāk aizliedzot nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija ir ignorējusi gan plašās diskusijas 2016. gada pavasarī, gan sabiedrības protestus pie Saeimas 2016. gada jūnijā, kuru rezultātā Saeima atgrieza šos grozījumus atkārtotai izvērtēšanai komisijai. Tāpat komisija ir ignorējusi Tiesībsarga un Saeimas Juridiskā biroja norādes uz grozījumiem kā juridiski nepamatotiem un cilvēktiesību normām neatbilstošiem, kā arī nav ņēmusi vērā, ka pati priekšlikumu autore - Veselības ministrija - tos ir atsaukusi, un pret šādiem grozījumiem iestājas arī Labklājības ministrija. Grozījumus tāpat lūgusi atsaukt arī Saeimas Vienotības frakcija.

Iniciatīvas pārstāvji un atbalstītāji pievienosies Feministu foruma domubiedru grupas 2018.gada 15. martā plkst. 8.30 organizētajā piketā pie Saeimas pret grozījumu pieņemšanu un aicina pievienoties līdzīgi domājošos.

Gadījumā, ja Saeima 3.lasījumā nepārbalsos komisiju un nepieņems priekšlikumu izņemt aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas, iniciatīvas pārstāvji plāno vērsties pie Valsts prezidenta, lūdzot šādus grozījumus neizsludināt. Gadījumā, ja šādi grozījumi tiktu izsludināti, tiks apsvērta arī iespēja vērsties Satversmes tiesā.

Portālā ManaBalss.lv turpinās parakstu vākšana pret ierosinājumu noteikt ierobežojumus nedzemdējušām sievietēm olšūnu ziedošanai.

Dalies ar jaunumiem un palīdzi savākt parakstus!

AUTORS: ZIŅAS MB

Pirmdien 15. janvārī plkst. 19:00 Kaņepes Kultūras centrā ManaBalss.lv diskutē - Kam lemt par olšūnām?12. Jan (2018)

Šoreiz esam izvēlējušies sabiedrībā aktuālo tēmu par olšūnu ziedošanu – kam par to būtu jālemj?

ManaBalss.lv platformā iesniegtā iniciatīva aicina Saeimu nepieņemt bijušā veselības ministra G.Belēviča (ZZS) ierosinātos grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas ierobežotu sieviešu tiesības ziedot savas olšūnas, turpmāk šādas tiesības paredzot tikai dzemdējušām sievietēm. Šobrīd pret izmaiņam ir jau rīkoti vairāki protesti pie Saeimas, gan pati Veselības ministrija ir atsaukusi šo priekšlikumu, gan Labklājības ministrija aicinājusi to nepieņemt, Tiesībsarga birojs rakstījis vēstuli Saeimai, norādot, ka šāds ierobežojums būtu pretrunā Satversmei un ECT spriedumiem; par grozījuma neatbilstību Satversmei norādījis arī Saeimas Juridiskais birojs. Par grozījumiem likumā Saeimai vēl ir jālemj pēdējā lasījumā.

Diskusijas tiek veidotas sabalansētas, to vadīs moderators, un diskusijā piedalīsies četri runātāji – dažādu grupu un viedokļu pārstāvji, kuri tiek uzaicināti lai nodrošinātu pēc iespējas plašāku loku ar tēmā iesaistītajām pusēm.

Diskusijā aplūkosim virkni jautājumu – Kas ir olšūnu ziedošana? Kapēc to veic un kur? Kas to šobrīd regulē? Kas to šobrīd drīkst veikt? Ko paredz izmaiņas likumā? Kam par to būtu jālemj?

Mūsu kā organizācijas attieksme pret tēmu ir neitrāla, šo principu ievērojam visās diskusijās. Diskusijas noslēgumā auditorijai būs iespēja uzdot jautājumus diskusijas dalībniekiem.

Vairāk informācijas ManaBalss.lv Facebook lapā!

Dalies ar pasākumu sociālajos tīklos un nāc, padiskutēsim!

AUTORS: ZIŅAS MB

Aizliegums nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas atbalstīts Sociālo lietu komisijā pirms 3. lasījuma Saeimā13. Dec (2017)

2017.gada 12.decembrī Saeimas Sociālo lietu komisija skatīja un atstāja spēkā savulaik veselības ministra G.Belēviča ierosinātos un Saeimas 2.lasījumā iebalsotos grozījumus, turpmāk aizliedzot nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas.

Kopš ManaBalss.lv parakstu vākšanas uzsākšanas pret šiem grozījumiem, neskaitāmām ekspertu diskusijām Saeimā un ārpus tās, 2 piketiem pie Saeimas 2016.gada jūnijā gan pati Veselības ministrija bija atsaukusi šo priekšlikumu, gan Labklājības ministrija aicinājusi to nepieņemt, Tiesībsarga birojs rakstījis vēstuli Saeimai, norādot, ka šāds ierobežojums būtu pretrunā Satversmei un ECT spriedumiem; par grozījuma neatbilstību Satversmei norādījis Saeimas Juridiskais birojs.

Lai arī komisijas vadītāja A.Barča centās virzīt sēdi uz to, lai izbalsotu vārdu "dzemdējušai", M.Šics, R.Ražuks, V.Orlovs un A.Klementjevs pārliecināja pārējos par "nepieciešamību aizsargāt jaunās meitenes, kas neorientējas, nav nobriedušas, skrien pa klubiem".

Tādējādi deputāti ir parādījuši klaju necieņu pret savu 18 gadus veco vēlētāju spriestspēju, kā arī ignorējuši Tiesībsarga, Saeimas juridiskā biroja un neskaitāmu ekspertu argumentus par to, ka šis ir sievietes lemtspējas cieņas un vienlīdzības jautājums. Pēc deputātu domām, 18 gadu vecumā sieviete ir gana saprātīga, lai ievēlētu Saeimu, gana saprātīga, lai parakstītos par narkozi un jebkādām dzīvībai bīstamām medicīniskām manipulācijām slimīcā, gana saprātīga, lai ppieņemtu lēmumu precētos un audzinātu bērnus, bet nav gana saprātīga, lai izlemtu ziedot savas olšūnas.

Par likumprojektu, tajā skaitā šo grozījumu, deputātiem vēl jābalso 3.lasījumā Saeimas plenārsēdē. Šobrīd gan Saeimas plenārsēdē šo nav plānots izskatīt agrāk par nākamā gada septembrī (jo tikai 2018.gada vasarā varētu būt gatavs dzimumšūnu donoru reģistrs).

Par reģistru Saeimas Sociālo lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisija spriedīs 2017.gada 12.decembra sēdē pl.13.00.

Papildus komisija skatīja arī I.Bites priekšlikumu atļaut dzimumšūnas ziedot 26 gadu vecumu sasniegušām personām (gan sievietēm, gan vīriešiem). Lai gan šis priekšlikums arī netika atbalstīts, komisijas sēdes laikā deputāti mētājās ar nepamatotiem un neargumentētiem viedokļiem par iespējamo vecuma ierobežojumu, piesaudot gan 26, gan 24, gan 21 gada vecumu, lai gan vecuma ierobežojumu par nevēlamu un medicīnisku indikāciju nepamatotu Latvijas dzemdību speciālistu un ginekologu asociācija nosauca jau 2015.gada pavasara vēstulē Saeimas deputātiem.

- atskats no iniciatīvas pārstāvjiem

Dalies ar jaunumiem sociālajos tīklos!

AUTORS: ZIŅAS MB

Deputāti apņēmīgi izveidot olšūnu donoru reģistru31. Oct (2017)

2017.gada 17.oktobrī Saeimas Sociālo lietu komisija atkārtoti izskatīja Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus pirms izskatīšanas 3.lasījumā.Šajā sēdē tika apspriests jautājums par vienota olšūnu donoru reģistra izveidi. Deputāti apliecināja, ka līdzšinējo diskusiju rezultātā ir nonākuši pie secinājuma, ka šāds reģistrs ir nepieciešams. Gan Deputāts R.Ražuks, gan komisijas vadītāja A.Barča apliecināja, ka komisija uzturēs spiedienu reģistra izveidei, līdz tiks panākts rezultāts.

Datu valsts inspekcija informēja, ka šāda reģistra izveide nebūtu pretrunā ar jauno Personas datu aizsardzības regulu, kā arī apņēmās divu nedēļu laikā kopā ar Saeimas Juridisko biroju izstrādāt priekšlikumu likuma pantam par reģistra izveidi, kas atbilstu datu aizsardzības prasībām.

Veselības ministrija informēja, ka 2017. gada vasarā notikušas sarunas ar medicīniskās apaugļošanas klīniku pārstāvjiem, panākta vienošanās par e-veselības vidē izveidotu datu bāzi jeb reģistru ar mērķi kontrolēt no viena dzimumšūnu reģistra dzimušo bērnu skaitu, ko nosaka Seksuālās un reproduktīvās veselības likums. Katra klīnika reģistrā ievadīs datus par saviem donoriem, izmantojot donora unikālo identifikācijas numuru. Brīdī, kad no donora dzimumšūnām būs piedzimuši trīs bērni, donors tiks bloķēts, neatkarīgi no tā, vai donors ir sieviete vai vīrietis. Ir sagatavoti Ministru kabineta noteikumu projekta grozījumi par reģistra izveidi un 2017. gada novembrī plānots jauns e-veselības iepirkums šim nolūkam. Atšķirībā no e-veselības, šim reģistram nav plānots stāties spēkā līdz 2018. gada 1. janvārim, taču Veselības ministrija prognozēja, ka reģistrs varētu sākt darboties 2018.gada otrajā pusē.

NB! Veselības ministrijas minētie grozījumi par reģistra izveidi jau ir izstrādāti un nodoti sabiedriskajai apspriešanai, kurā var piedalīties ikviens (noteikumu projekts un tā anotācija pieejami Veselības ministrijas mājaslapā http://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/sabiedribas_lidzdaliba/sabiedriska_apspriede/). Sabiedriskā apspriede par grozījumiem Ministru kabineta 2014.gada 11.marta noteikumos Nr.134 "Noteikumi par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu" notiks Veselības ministrijā 2017. gada 14.novembrī plkst.15.00 (3.stāva 309.telpā). Pieteikumi dalībai sabiedriskajā apspriedē, kā arī priekšlikumi noteikumu projektam iesūtāmi līdz 9. novembrim uz e-pastu [email protected]. Kontaktpersona: Veselības aprūpes departamenta Ārstniecības kvalitātes nodaļas vecākā eksperte Inese Timena, e-pasts: [email protected], tālr.: 67876165.

Sēdes noslēgumā komisija vienojās, ka par likumprojekta hronoloģiju un tās gaitā identificētajām problēmām tiks informēts Ministru prezidents, lūdzot viņu pievērst īpašu uzmanību šim jautājumam, lai turpmāk netiktu kavēta likumprojekta virzība Saeimā. No sarunu konteksta komisijā varēja secināt, ka likumprojektu nevirzīs izskatīšanai 3.lasījumā Saeimā, pirms netiks izveidots un nedarbosies vienotais dzimumšūnu donoru reģistrs.

Kopš sabiedrības protestiem 2016. gada jūnijā Saeimas Sociālo lietu komisija joprojām nav skatījusi pantu, par kuru savulaik veselības ministrs G.Belēvičs iesniedza priekšlikumu grozījumam, aizliedzot nedzemdējušām sievietēm būt par olšūnu donorēm. Pēc iniciatīvas izraisītajiem protestiem pret grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, jau 2016.gada jūnijā, A.Čakšai stājoties veselības ministres amatā, Veselības ministrija tos atsauca. Pret tiem atzinumu sniegusi arī Labklājības ministrija, Saeimas Juridiskais birojs un Saeimas Vienotības frakcija. Taču galīgā šī panta redakcija jāapstiprina gan Sociālo lietu komisijai, gan Saeimai 3.lasījumā. Nākamā komisijas sēde, kurā tiks skatīti grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, vēl nav ieplānota.

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Atsāk diskutēt par Seksuālās un reproduktīvās veselības likumu - šoreiz sabiedrībā asi kritizēto priekšlikumu vairs neiekļauj, bet uzsvaru liek uz donoru reģistra izveidi!03. Mar (2017)

Pēc iniciatīvas izraisītajiem protestiem pret grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, jau 2016.gada jūnijā Veselības ministrija tos atsauca. Pret tiem atzinumu sniegusi arī Labklājības ministrija, Saeimas Juridiskais birojs un Saeimas Vienotības frakcija.

Lai gan likumprojekts pirms tā izskatīšanas Saeimā 3.lasījumā šobrīd joprojām ir Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas dienaskārtībā un lēmums par strīdīgo grozījumu izslēgšanu vēl nav pieņemts, iniciatīvas pārstāvji ar gandarījumu secina, ka šobrīd uzsvaru komisija liek uz dzimumšūnu donoru reģistra izveidi diskriminējošu ierobežojumu noteikšanas vietā, kā to prasīja iniciatīvas un sabiedrības protestu dalībnieki!

AUTORS: KATRĪNA KAKTIŅA

Sabiedrības protestiem izdodas apturēt grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā17. Jun (2016)

Kopš 31.05.2016 Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdes, kurā tika pieņemts lēmums virzīt Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus, tajā skaitā aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas, izskatīšanai Saeimas plenārsēdē 3.lasījumā, notikuši 2 sabiedrības organizēti piketi pie Saeimas, kuriem izdevies apturēt grozījumu virzību Saeimā.

Pēc 31.05.2016 Saeimas komisijas sēdes sociālā portāla Facebook domubiedru grupa "Feministu forums" organizēja piketu pie Saeimas 09.06.2016, kurā piedalījās aptuveni 150 cilvēku, taču likumprojekta izskatīšana tehnisku iemeslu dēļ tika pārcelta uz 16.06.2016. Šajā datumā domubiedri organizēja jau otru piketu, kurā piedalījās vismaz tikpat daudz cilvēku, cik ieprieksējā piketā. 16.06.2016 Saeimas plenārsēdē deputāti nobalsoja par likumprojekta izņemšanu no darba kārtības un priekšlikumu iesniegšanas termiņa pagarināšanu līdz 30.06.2016, kas nozīmē, ka likumprojektu turpinās izskatīt Saeimas rudens sesijā.

ManaBalss.lv iniciatīvas "Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni" pārstāvji ir saņēmuši apstiprinājumu no partijas "Vienotība", ka tā līdz 30.06.2016 iesniegs Saeimā priekšlikumu grozīt 2.lasījumā pieņemto aizliegumu nedzemdējušām sievietēm ziedot savas olšūnas un atstāt Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma 17.panta pirmo daļu šobrīd spēkā esošajā redakcijā, bez iepriekšminētā ierobežojuma.

Ņemot vērā, ka Saeimas pavasara sesija ar 16.06.2016 ir slēgta un Saeima sanāks uz plenārsēdēm tikai 02.09.2016, diskusijas par likumprojektu turpināsies rudenī. Tādēļ būtiski ir turpināt vākt parakstus pret grozījumiem likuma 17.pantā, lai nepieciešamības gadījumā - ja Saeima grasīsies Belēviča ierosinātos grozījumus tomēr pieņemt vai tos pieņems - parakstus iesniegtu attiecīgi Saeimā vai Valsts prezidentam kopā ar lūgumu šos grozījumus neizsludināt.

Pret grozījumiem, kas ierobežotu sievietes tiesības lemt par savu ķermeni, ir atklāti iebildusi Saeimas priekšsēdētāja I.Mūrniece (NA)(http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/krustpunkta/krustpunkta-studija-saeimas-priekssedetaja-inara-murniece.a69371/), Sociālo un darba lietu komisijas deputāts H.Abu Meri (V)(http://www.delfi.lv/news/comment/comment/hosams-abu-meri-tikai-sievietem-pasam-ir-tiesibas-lemt-par-savam-olsunam.d?id=47569503), kā arī deputāts A.Kaimiņš (KPV)(http://sunubuda.tv/deputati-laiz-ekskursija/). Tāpat pret grozījumiem izteikusies 16.06.2016 amatā apstiprinātā veselības ministre A.Čakša (http://www.diena.lv/latvija/politika/caksa-neatbalsta-jaunu-ierobezojumu-noteiksanu-olsunu-ziedosanai-14144399).

"Domubiedru grupa "Feministu forums" sagatavoja un nosutīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai atklātu vēstuli pret grozījumiem likumā, kuru parakstīja arī daudzi sabiedrībā zināmi cilvēki (http://www.satori.lv/raksts/11399/Feministu_forums_izplatijis_atklatu_vestuli_par_olsunu_ziedosanas_ierobezojumiem)."

Iniciatīvas pārstāve K.Kaktiņa argumentus pret grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā pauda 09.06.2016 raidījumā LNT 900', kā arī 16.06.2016 LR1 raidījumā "Aktuālā intervija" (http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/aktualais-temats/saeima-neskatija-priekslikumu-par-olsunu-ziedosanu.-verte-jurist.a70006/) un tekstuālajās debatēs ar Saeimas deputāti I.Biti (LRA) (http://www.ir.lv/debates/).

AUTORS: KATRĪNA KAKTIŅA

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece publiski neatbalsta olšūnu donoru loka ierobežošanu!08. Jun (2016)

7. jūnijā I.Mūrniece piedalījās raidījumā "Krustpunkts", kurā atklāja, ka nav nekādu argumentu, ka, ja sievietēm liegtu to darīt, tas atstātu paliekošas pēdas uz veselību:

"Manuprāt, sievietēm būtu jādod izvēle pašām lemt par to, ko šajā situācijā vēlas darīt, un pieņemt lēmumu."

Neskatoties uz satraucošo tendenci, ierobežot sieviešu tiesības un apšaubīt viņu spriestspēju, piemēram, olšūnu donora likuma, Stambulas konvencijas un luterāņu baznīcas lēmumu sakarā, Mūrniece uzsver: "Latvijā ir ļoti daudz spēcīgu sieviešu. Tā ir stipro sieviešu zeme. Savukārt tas, kas notiek ar dažādām iniciatīvām sabiedrībā - acīmredzot esam tādā sabiedrības attīstības posmā, kuram obligāti ir jāiziet cauri. Ļoti labi, ka sievietes saka savu vārdu gan attiecībā uz šiem grozījumiem, kas paredz regulēt olšūnu donora iespēju, labi, ka izsakas par Stambulas konvenciju, un ceru, ka luterāņu draudzes izteiks arī savu viedokli, kas attiecas uz šo sinodes lēmumu."

Tāpat viņa atklāj, ka jūtas un ir līdzvērtīga vīrietim: "Nevienu brīdi neesmu jutusies mazāk līdzvērtīga. Tad, kad ej, strādā, tev neviens neprasa - esi tu sieviete vai nē. Man pat liekas, ka no sievietēm reizēm paprasa vairāk, jo mums ir lielāka pienākuma apziņa. Varbūt pat brīžiem arī lielākas darba spējas."

Skaties šeit video no intervijas: http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/krustpunkta/krustpunkta-studija-saeimas-priekssedetaja-inara-murniece.a69371/

AUTORS: EDĪTE MILLERE

Pievienojies piketam par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni07. Jun (2016)

Ja tu neuzskati, ka deputāti var lemt par tavu un citu cilvēku ķermeni, nāc uz piketu pie Saeimas ceturtdien plkst. 8.30! Arī, ja pati/-s personīgi neplāno izdarīt šādu izvēli. Arī, ja tev nav olšūnu. NĀC PATS UN AICINI CITUS!

Ņem līdzi šokolādes Kinderolu (ne vistas vai kāda cita putna), ko dāvināsim deputātiem!

Plkst. 9.00 sāksies Saeimas komiteju sēde, kurā citu jautājumu starpā izskatīs arī ierosinātos grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kuri ierobežo sievietes tiesības ziedot savas olšūnas un turpmāk šādas tiesības paredz tikai dzemdējušām sievietēm.

Ieteikums piketētājiem: "kad deputāti spers ārā savu meistar-argumentu "Bet vai jūs zināt,ka (nedzemdējušai) sievietei tas ir bīstami?", neaizmirstiet pajautāt "Kur pētījumi? Galdā pētījumus,ka tieši Latvijā tas ir bīstamāk nekā citās Eiropas valstīs,kur tas nav aizliegts!"
Vārds "pētījumi" ar nodomu lietots daudzskaitlī. Jo katrs tiesību ierobežojums ir jāpamato ar nepieciešamību,proporcionalitāti un leģitimitāti."

Pievienojies piketa pasākumam arī facebook: https://www.facebook.com/events/551001991738253/permalink/551171651721287/

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Iniciatīvas autore lūdz atbalstītāju palīdzību, lai apturētu kritizētā likuma pieņemšanu!19. May (2016)

Lai CĪNĪTOS pret diskriminējošā likuma patvaļīgu pieņemšanu, aicinu Tevi izsūtīt šo https://goo.gl/3cRcM6 vēstuli Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai TULĪT PAT! Laika nav daudz (1 nedēļa līdz nākamajai sēdei).

Vienu reizi mūs jau noignorēja - parādīsim deputātiem, ka patvaļīgu likuma pieņemšanu mēs nepieļausim!

Lasi tālāk, kas īsti notika!

SAEIMAS IERĒDŅU KĻŪDAS DĒĻ SABIEDRĪBAS PĀRSTĀVJIEM TIEK LIEGTA IESPĒJA PIEDALĪTIES ASI KRITIZĒTĀ BELĒVIČA OLŠŪNU LIKUMA ATKĀRTOTAJĀ IZVĒRTĒŠANĀ!

Sabiedrības pārstāvjiem liedzot dalību Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē, deputāti un Veselības ministrijas pārstāvji turpina ignorēt ekspertus, kas norāda uz kritiskajiem juridiskajiem trūkumiem un klaju sieviešu diskrimināciju Belēviča virzītajos grozījumos Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas ierobežotu sievietes tiesības ziedot savas olšūnas, turpmāk šādas tiesības paredzot tikai dzemdējušām sievietēm.

Saeimas uzaicinājumā ManaBalss.lv iniciatīvas autorei piedalīties Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē tika norādīts nepareizs datums, līdz ar to liedzot iespēju autorei aizstāvēt sabiedrības un ekspertu viedokli. Kā redzams no apakškomisijas sēdes audioieraksta un protokola, uz apakškomisijas sēdi joprojām, pretēji iniciatīvas izteiktajam aicinājumam, netika uzaicināts plašāks ekspertu loks - tieši otrādi, sēdē jau atkal piedalījās tās vienīgās klīnijas pārstāvji, kas piedalījās arī 2015.gada 22.aprīļa diskusijā Veselības ministrijā, uz kura pamata tapa minētie grozījumi, un citi pārstāvji, kas atbalsta likuma grozījumus.

Ne Tiesībsarga biroja, ne Saeimas Juridiskā biroja iebildumi par juridiskajām un cilvēktiesību problēmām šajos grozījumiem, kas tika izteikti sēdes laikā, netika ņemti vērā. Sēdē netika arī pausti iniciatīvas autores apkopotie, plašsaziņas līdzekļos izskanējušie pretējie viedokļi un to pamatojums, visas sēdes iznākumu balstot uz vienas personas - Ginekologu asociācijas pārstāves - minētu vienu vienīgu ASV veiktu pētījumu, neminot ne citus pētījumus, ne arī uzklausot citu mediķu un ekspertu viedokļus.

Iniciatīvas autore uzskata, ka "tas ir klajš sabiedrības interešu neievērošanas piemērs, kas ir vistiešākajā veidā traucējis iniciatīvas pārstāvjiem klātienē paust savu viedokli."

Iniciatīvas “Par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni” autore un vairāk kā 1000 tās parakstītāju aicina deputātus izvērtēt pretrunīgo pantu atkārtoti, piesaistot plašāku ekspertu loku un pieņemt likuma grozījumus, balstoties uz pētījumiem un pierādījumiem, nevis dažiem viedokļiem.

AUTORS: EDĪTE MILLERE

Kopā panācām, ka Saeimas komisija atkārtoti izskatīs grozījumus!21. Apr (2016)

Iniciatīva panākusi, ka Saeima pārskatīs pretrunīgi vērtētos Veselības ministra G.Belēviča ierosinātos grozījumus Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā!

Pateicoties iniciatīvas autores nosūtītajai iebildumu vēstulei Saeimas sociālo lietu komisijai, 20. aprīlī Sociālo lietu komisijas sēdē pirms priekšlikumu nodošanas 3. lasījumā Saeimai, komisija nolēmusi tos ņemt vērā un uzdot izskatīt priekšlikumu vēl sabiedrības veselības apakškomisijai!

Iniciatīvas autore vēstulē komisijai apkopojusi visus viedokļus pret paredzētajiem grozījumiem un norādījusi lielo iniciatīvas parakstītāju skaitu, kas nu jau sasniedzis 1 034.

Pašlaik turpināsim aktīvu komunikāciju, lai apakškomisijā, atkārtoti izskatot Likuma 17.panta grozījumus, tiktu pieaicināti ne tikai tās vienas klīnikas pārstāvi, kas atbalsta grozījumus Likuma 17.pantā, bet visu Latvijas Cilvēka reprodukcijas biedrībā ietilpstošo klīniku pārstāvjus, lai pārliecinātos par atšķirīgajiem viedokļiem biedrības klīniku vidū.

Iesniegums komisijai ar visiem apkopotajiem viedokļiem un lūgumu komisijai izskatīt atkārtoti grozījumus 17. pantā pieejams šeit: https://goo.gl/1zpWBT

Šis ir vēl viens pierādījums tam, ka mēs spējam kopā ietekmēt lēmumu pieņemšanu par mums tik nozīmīgām likuma izmaiņām!

AUTORS: ANNIJA EMERSONE

Tiesībsargs atbildes vēstulē iniciatīvas autorei norāda, ka nav atrodami skaidri un viennozīmīgi argumenti, kāpēc tieši nedzemdējušām sievietēm ir ierobežojums ziedot olšūnas!16. Mar (2016)

Iniciatīvas autore saņēmusi Latvijas Republikas Tiesībsarga rakstisku izvērtējumu par Belēviča ierosinātajiem likuma grozījumiem!

Zemāk varat lasīt spilgtākos citātus! Lai saņemtu Tiesībsarga vēstules pilno kopiju, lūdzu rakstiet uz [email protected].

"Vienlaikus no likuma anotācijas šobrīd nav rodams pamatojums atšķirīgai attieksmei, nosakot ierobežojumu ziedot savas olšūnas tieši nedzemdējušām sievietēm. veselības riski, uz kuriem norādīts vairākos starptautiskos pētījumos, var attiekties gan uz dzemdējušām, gan uz nedzemdējušām sievietēm. Tāpat Satversmes 96.panta aspektā jāņem vērā sievietes tiesības uz autonomiju, kas ietver tiesības pieņemt lēmumu par savu ķermeni. Sieviete var pieņemt lēmumu vispār nevēlēties kļūt par māti, bet viņa var vēlēties ziedot savas olšūnas citu sieviešu vajadzībām. Tādējādi tas jau būs pašas sievietes ziņā izlemt, vai kļūt par olšūnu donori, zinot, ka šī medicīniskā manipulācija var apdraudēt viņas pašas vēlmi nākotnē kļūt par māti. Veselības problēmas, kas var rasties olšūnu ziedošanas rezultātā, var rasties gan nedzemdējušām, gan dzemdējušām sievietēm. Valstij vienādā mērā ir jārūpējas par visu sieviešu veselību un labklājību un izteikumi par atbalstu sievietēm nedrīkst būt deklaratīvi.

Uzskatu, ka šobrīd nav atrodami skaidri un viennozīmīgi argumenti, kāpēc tieši nedzemdējušām sievietēm ir ierobežojums ziedot olšūnas. Ja likumā noteikts ierobežojums, svarīgi ir definēt leģitīmu mērķi, respektīvi, kāpēc šāds ierobežojums ir izdarīts.

Tiesībsargs nosūtīs savus apsvērumus minētajā jautājumā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai."

AUTORS: EDĪTE MILLERE

Skaties Kivi TV sižetu - uzrunātie eksperti neatzīst aizliegumu kā adekvātu un demokrātiskai valstij atbilstošu risinājumu dzimumšūnu ziedošanas jomas regulēšanā!07. Mar (2016)

Konkrētais sižets skatāms šeit: https://www.youtube.com/watch?v=fXpbzNy09X0

LU SZF studentu veidotajā Kivi TV 4.marta raidījumā sižetā par Belēviča ierosinātajiem grozījumiem, aizliedzot nedzemdējušai sievietei ziedot savas olšūnas, uzrunātie eksperti neatzīst aizliegumu kā adekvātu un demokrātiskai valstij atbilstošu risinājumu dzimumšūnu ziedošanas jomas regulēšanā.

"Latvijā valsts vēlme iejaukties sievietes rīcībā un diktēt viņai, kā jārīkojas dažādos reproduktīvās veselības jautājumos, ir ārkārtīgi izteikta", S.Olsena, Eiropas Veselības tiesību asociācijas pārstāve. "Sievietes pasargāt var ar daudziem citiem, daudz efektīvākiem līdzekļiem".

"Tas rada bažas, vai politiskā joma nejaucas par daudz manā kā sievietes dzīvē", U.Ancēna, potenciālā olšūnu donore. "Demokrātiskā sabiedrībā ikvienam cilvēkam vajadzētu būt iespējai izvēlēties, ko viņi paši vēlas darīt ar savu ķermeni".

"Tā vietā, lai jautājumu risinātu tā, kā to ir pieņemts darīt citās Eiropas valstīs, mēs vienkārši kaut ko aizliedzam, jo valstij tā šķiet vienkāršāk", K.Kaktiņa, juriste.

E.Gasiņš, klīnika "Embrions" atzīst, ka izvēlas olšūnas galvenokārt no dzemdējušām sievietēm, jo ziedoto olšūnu recipientes vēlas zināt, kādi ir bērni. "Galvenais, lai cilvēki, kas pieņem šo lēmumu, ir vispusīgi informēti un pieņem argumentētu lēmumu".

AUTORS: EDĪTE MILLERE

ManaBalss iniciatīva par sievietes tiesībām lemt par savu ķermeni izraisījusi plašas diskusijas sabiedrībā!29. Feb (2016)

Kopš iniciatīvas sākuma pirms vairāk kā 2 nedēļām, sabiedrībā plašu uzmanību izpelnījies jautājums par VM ierosinātajiem grozījumiem Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, aizliedzot nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas.

Diskusijas gan TV, gan radio, gan presē pierāda, ka plašu un vērā ņemamu pētījumu par to, ka tieši nedzemdējušām sievietēm olšūnu ziedošana radītu riskus veselībai, kas turklāt būtu lielāki nekā dzemdējušām sievietēm, nav. Ārstu vidū redzami atšķirīgi, pat pretrunīgi viedokļi par šo jautājumu.

Taču vienlaikus diskusija ir atklājusi, ka, pirmkārt, šie grozījumi tāpat nebūs izkontrolējami, kamēr netiks izveidots jau 2002.g.likumā paredzētais dzimumšūnu donoru reģistrs. Otrkārt, ir citas, daudz aktuālākas lietas, kas būtu jādara, lai noregulētu dzimumšūnu donoru programmu problēmjautājumus. Nevienu no tiem šie grozījumi risināt nepiedāvā.

Iniciatīvas autori izsaka cerību, ka diskusijas sabiedrībā par šo tēmu turpināsies tikpat aktīvi, kamēr likums kopš iniciatīvas ierosināšanas ir iestrēdzis Saeimā, deputāti un citas institūcijas vai nevalstiskās organizācijas, kas šajā likumprojekta stadijā ir tiesīga ierosināt grozījumus, vēl var ņemt vērā ManaBalss iniciatīvas savāktos parakstus un sabiedrībā notiekošajās diskusijās izkristalizējušos secinājumus, un tā vietā, lai ieviestu diskriminējošus un nepamatotus aizliegumus sievietēm, risinātu tos jautājumus, kas patiešām būtu noderīgi dzimumšūnu donoru programmai, kā to atzīst gan ierēdņi, gan klīniku pārstāvji, gan bioētikas eksperti un juristi.

AUTORS: EDĪTE MILLERE

G.Ancāne un A.Miškova neapliecina, ka aizliegums būtu vienīgais un labākais risinājums!22. Feb (2016)

2016.gada 21.februārī Radio Pieci.lv raidījumā "Domnīca" par iniciatīvu. Intervija ar psihoterapeiti G.Ancāni, kas piedalījās diskusijā, uz kuras pamata tapa grozījumu projekts, juristi K.Kaktiņu, raksta Satori autori (http://www.satori.lv/raksts/10790/Katrina_Kaktina/Belevics_un_manas_olsunas) un A.Miškovu, Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas valdes locekli.

G.Ancāne un A.Miškova neapliecina, ka aizliegums būtu vienīgais un labākais risinājums, ārvalstu prakse ir cita, to kavē ieviest donoru reģistra trūkums Latvijā. Viennozīmīgu pētījumu trūkuma dēļ aizliegumu K.Kaktiņa sauc par sievietes lemtspējas apšaubīšanu un tiesību ierobežošanu.

G.Ancāne: "Pētījumu nav īpaši daudz.Vai labāk nebūtu izglītot un ļaut lemt pašai? Piekrītu, izglītotā un civilizētā sabiedrībā tas ir ideāls un mērķis.Piekrītu, ka aizliegums savādāk jāpārformulē. Tādēļ ir vērtīga diskusija, kas ir sākusies."

K.Kaktiņa: "Bez pasaulē atzītiem pētījumiem, pasaules prakses un statistikas pamatojuma ierobežojums skar sievietes tiesības izvēlēties, apšauba viņas lemtspēju. Veselības ministrija nepārliecina, ka nav citu, mazāk ierobežojošu līdzekļu kā panākt vēlamo mērķi, kurš nav skaidrs, jo likumprojekta autoru apgalvojumi publiskajā telpā ir neviennozīmīgi. Nav skaidrs, vai problēmas olšūnu donorēm ir tikai vienā klīnikā Latvijā, visā Latvijā vai visā pasaulē. Pret to runā fakts, ka Latvija būs pirmā valsts Eiropā, kas ieviesīs šādu ierobežojumu. Nav iemesla kā apgalvot, ka tiks pasargātas sievietes, ja nav pierādījumu par riskiem, no kuriem jāpasargā."

A.Miškova: "Jebkurā gadījumā - gan dzemdējšai, gan nedzemdējušai sievietei - piedalīšanās olšūnu donoru programmā var kaitēt veselībai. Ar jebkuru procedūru var būt saistītas komplikācijas. Protams, pirms procedūras donorei visu izskaidro, viņa parakstās, ka ir iepazīstināta ar riskiem. Ārvalstīs ierobežo olšūnu ziedošanas reižu skaitu un laika periodu starp ziedošanas reizēm. Taču Latvijā nav donoru reģistra."

Hipersaite uz raidījumu (šis temats 08:21-25:53): http://lr5.lsm.lv/lv/raksts/domniica/cina-par-olsunam-kapi-un-siknauda-ka-ari-kulturas-lielas-balvas.a64188/

AUTORS: EDĪTE MILLERE

Portāls "Satori" publicē K.Kaktiņas rakstu par plānotā aizlieguma olšūnas ziedot nedzemdējušām sievietēm prettiesiskumu15. Feb (2016)

2016.gada 15.februārī Kultūras un patstāvīgās domas portāls "1/4 Satori" publicējis K.Kaktiņas rakstu ar atbildēm uz jautājumiem par G.Belēviča (ZZS) ierosināto grozījumu Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, aizliedzot par olšūnu donorēm būt nedzemdējušām sievietēm, prettiesiskumu. Rakstā G.Belēviča ierosinātie grozījumi analizēti no divu galveno problēmu puses, kuras radīs minētie grozījumi: prettiesisks sieviešu tiesību ierobežojums un olšūnu donoru samazināšanās Latvijā, kuram nav saprotami ieguvēji.

Hipersaite uz rakstu: http://www.satori.lv/raksts/10790/Katrina_Kaktina/Sievietes_tiesibas_un_olsunu_donori

AUTORS: ANNIJA EMERSONE