Iniciatīva ir sekmīga!

Pārstāvis: Landa JaunzemaPublicēta: 13. Feb (2019)

NEPĀRTRAUKTĀ GLIKOZES MONITORĒŠANAS SISTĒMA GLĀBS BĒRNUS AR DIABĒTU NO AGRĪNO KOMPLIKĀCIJU IESTĀŠANĀS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā un Veselības ministrijā

10'000
11'531
Jau parakstījuši 11'531

2018. gada 29. maijā Latvijas Bērnu un Jauniešu diabēta biedrības (LBJDB) pārstāvji kopā ar Latvijas Diabēta federāciju, Māsu asociāciju un Latvijas Endokrinologu asociāciju piedalījās Latvijas Republikas Saeimas deputātu komisijā, kas bija veltīta diabēta diagnostikas un ārstēšanas problemātikai. Ar prezentācijām par esošo situāciju Latvijā diabēta jomā uzstājās vairāki pazīstami speciālisti. Šajās prezentācijās tika ziņots gan par 1., gan 2. tipa diabētu. 2016. gadā diabēta pacientu skaits sasniedza 91 833. No tiem 9124 bija 1. tipa diabēta pacienti. 2017. gadā kopējais pacientu skaits sasniedza 94 752, no tiem 9 158 bija 1. tipa diabēta pacienti. Prezentācijās vairākkārt tika uzsvērts, ka pacientu skaits katru gadu pieaug un, neskatoties uz valsts finansējuma palielinājumu, Latvija diemžēl ieņem pirmo vietu starp citām Eiropas valstīm ar skumjo statistiku – palielinās diabēta pacientu mirstība! Slimība nežēlo nevienu, kas nevērīgi izturas pret savu veselību. Diabēta komplikācijas noved pacientus līdz invaliditātei, un tad valstij tāda cilvēka uzturēšana izmaksā 3-4 reizes dārgāk. Tāpēc jau pašā sākumā jālikvidē invaliditātes cēloņi. Lai to īstenotu, nepieciešams regulārs cukura līmeņa asinīs monitorings. Valsts nodrošina 120 gab./mēn (4 testa strēmeles dienā) glikēmijas testa strēmeles par brīvu. Maziem bērniem cukura līmenis tiek mērīts krietni biežāk, jo pēc ārsta norādījumiem ēdienreizēm ir jābūt vismaz 6 reizes.

Problēmas risinājums: valsts finansējums glikēmijas testa strēmelēm un nepārtrauktas glikozes kontroles sistēmām, kā arī individuālā budžeta principa izveidošana, lai paši pacienti pieejamā finansējuma apjomā varētu iegādāties glikēmijas testa strēmeles vai nepārtrauktas glikozes kontroles sistēmu.

Nākotnē būs mazāk cilvēku ar invaliditāti.

Pievienots dokuments

Doc1.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Savelkam galus: iniciatīva ir sekmīga!05. Dec (2023)

Dažkārt ManaBalss.lv iniciatīvu statusam ir sarežģīti izsekot, un mēdz arī atšķirties, kā to traktē paši autori un iniciatīvas virzītāji un kā – Saeima un lēmumu pieņēmēji. Lai gan ar zināmu nobīdi, toties pilnīgi droši varam teikt, ka, par spīti aizvien spēkā esošiem izaicinājumiem un grūtībām, iniciatīva "Nepārtrauktā glikozes monitorēšanas sistēma glābs bērnus ar diabētu no agrīno komplikāciju iestāšanās" ir sekmīga.

Finanšu ministrija ziņo, ka, sākot jau ar 2022. gadu, nepārtrauktās glikozes monitorēšanas sistēmas nodrošināšanai bērniem tiek novirzīti 428 010 eiro. Iniciatīvas virzītāja, Latvijas bērnu un jauniešu diabēta biedrības valdes priekšsēdētāja Landa Jaunzema, saziņā ar ManaBalss.lv vērtē, ka iniciatīva savu ir sasniegusi. Attiecīgi tā tiek marķēta mūsu mājaslapā.

L. Jaunzema gan norāda, ka bērni līdz 18 gadiem tiešām saņem prasītās iekārtas, tomēr tās nav kompensējamo zāļu sarakstā (KZS). Attiecīgi katru gadu vai katru otro gadu tiek izsniegts finansējums Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai, kas veic iepirkumu šīm iekārtām, bet, kad šī nauda beidzas, tad no jauna ir tas pats jautājums atkal – gan par monitoringa sistēmām, gan insulīna sūkņiem.

Šobrīd Bērnu un jauniešu diabēta biedrība sadarbībā ar Latvijas Diabēta federāciju LDF mēģina aktualizēt, ka šie veselības aprūpes pakalpojumi ir mūsdienīga diabēta aprūpe, kas nepieciešama ikvienam cilvēkam ar diabētu, it īpaši ar 1. tipa diabētu. Biedrība izsaka sapratni, ka visiem apmēram 10'000 1. tipa diabēta pacientiem Latvijā varbūt finansējumu pilnvērtīgai aprūpei uzreiz negūt, tomēr tiek aktualizētas prioritārās grupas. Tās ir jaunieši 18–24 gadu vecumā, proti, jaunieši, kas mācās un kuriem nebūtu jāveic izvēle – maksāt par iekārtām vai par izglītības iegūšanu, kā arī grūtnieces, kam gestācijas diabēts var būt īslaicīgs, tomēr ārkārtīgi un bīstami ietekmējošs gan mātes, gan bērna turpmākajai veselībai.

"Lai gan mūsu pašlaik panāktās veselības aprūpes iekārtas nav iekļautas kompensējamo zāļu sarakstā, un nauda tiek piešķirta no gada uz gadu, kopumā iniciatīva tomēr ir sekmīga. Paldies ikvienam tās parakstītājam un parakstītājai! Mēs turpinām prasīt šo aprūpi iekļaut valsts pamatbudžetā," saziņā ar ManaBalss.lv pauž L. Jaunzema.

Tieši ar šādu prasību, lai gan atkal jau – visai reālistiski un liekot uzsvaru uz absolūti kritiskajām riska grupām, piemēram, grūtniecēm ar 1. tipa cukura diabētu, ir publicēta arī iniciatīva "Par 1. tipa diabēta pacientu veselības saglabāšanu". Ņemot vērā, ka esi atbalstījis/-usi šīs tēmas iniciatīvu iepriekš, aicinām Tevi apsvērt atbalstu arī šai jaunajai iniciatīvai!

Seko ManaBalss.lv ziņām arī Facebook!

Un, kā jau vienmēr uzsveram pie katras ManaBalss.lv ziņas, – apsver savu atbalstu ManaBalss.lv autoru jaunākajām iniciatīvām!

_______________________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Kopš 2011. gada ar 68 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem ap ManaBalss platformu ir izveidojusies pasaules mērogā unikāli sekmīga pilsoniskās līdzdalības ekosistēma.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un iesaistīto pušu uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam salīdzinoši ir pat ļoti liela atsaucība, un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji. Tomēr dažām idejām patīk stiept gumiju, un noturīga to pārstāvniecība prasa laiku.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī iespēju atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu!

AUTORS: MANA BALSS

Glikozes monitorings bērniem atbalstīts tālākai virzībai Saeimā!27. Jun (2019)

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija trešdien, 26. jūnijā, nolēma atbalstīt kolektīvo iesniegumu “Nepārtrauktā glikozes monitorēšanas sistēma glābs bērnus ar diabētu no agrīno komplikāciju iestāšanās”.

Saeimā iesniegto kolektīvo iesniegumu parakstījuši 11’239 atbalstītāji, un no šiem parakstiem pēc to saskaņošanas ar iedzīvotāju reģistru par atbilstīgiem kolektīvajam iesniegumam atzīti 11’063 pilsoņu paraksti. Atgādinām, ka saskaņā ar Saeimas kārtības rulli kolektīvo iesniegumu var veidot un parakstīt Latvijas Republikas pilsoņi, kuri ir sasnieguši 16 gadu vecumu.

Iniciatīvas autori rosina valstij rast iespēju kompensēt izdevumus par ilgstošās glikozes monitorēšanas sistēmu iegādi bērniem, kuriem ir pirmā tipa cukura diabēts. Autori norāda, ka šādas iekārtas prioritāri būtu jānodrošina aptuveni 300 pirmsskolas vecuma bērniem un tam būtu nepieciešams viena miljona eiro liels finansējums.

Glikozes līmeņa kontroles sistēma ir saudzīgāka nekā citas kontroles metodes, kur dienā nepieciešams veikt sešus līdz desmit dūrienus pirkstā, un iekārtu var ērti un vienkārši lietot jebkur, teikts kolektīvajā iesniegumā. Autori norāda, ka iekārta Latvijā nav pieejama un to var iegādāties tikai ārvalstīs.

Mandātu komisija šodien sagatavoja lēmuma projektu, un nolēma aicināt Saeimu tuvākajā ārkārtas sesijas sēdē iniciatīvu nodot izskatīšanai Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, informē komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule.

Avots: Saeimas Preses dienests; ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS