Bez jokiem un bez sāls 01. Apr (2019)

Par spīti zīmīgajam 1. aprīļa datumam, kad iniciatīva „Par pilsētas ielām bez sāls” tika iesniegta Saeimā, joki ir mazi – tā kolektīvā iesnieguma autors Filips Veckalns komentē likumdošanas maiņas priekšlikumu, kas gada laikā ir savācis nepieciešamo atbalstītāju skaitu.

„Ir pieņemts, ka sāls izmantošanai uz ielām ir ekonomisks pamatojums, jo tas ir vislētākais pieejamais pretslīdes materiāls,” iesniegumā Saeimai raksta autors, „taču aicinu pievērst uzmanību ekonomiskajam un vides kaitējumam, kuru rada sāls kaisīšana ledus un sniega kausēšanas nolūkos.”

„Pirmkārt, sāls nenoliedzami un pastiprināti bojā pilsētas infrastruktūru, sākot no ietvēm un ceļiem, beidzot ar ēkām un tiltiem,” iesniegumā raksta F. Veckalns. „Zaudējumu apmēri katrā gadījumā ir individuāli jāizvērtē, taču remontu izmaksas, secinot no publiski pieejamās informācijas, ir ļoti augstas.”

„Otrkārt, pārmērīgā sāls izmantošana rada ļoti negatīvu ietekmi uz vidi – tā bojā pilsētas stādus un kokus, piesārņo gruntsūdeņus, nonāk augsnē, pasliktina gaisa kvalitāti.”

„Treškārt, sāls rada zaudējumus arī pilsētas iedzīvotājiem, sākot no sabojātiem apaviem un beidzot ar sabojātām automašīnām. Sāls „saēd” mašīnu arkas, durvju ailes, durvju sliekšņus – tas viss rada lielas neērtības un lielus papildus tēriņus pilsētas iedzīvotājiem.”

Turpmākie soļi: Saeimas Prezidijs 20 dienu laikā pārbaudīs iesniegto parakstu atbilstību kārtības ruļļa prasībām par kolektīvajiem iesniegumiem, un ne vēlāk kā mēneša laikā no iesniegšanas dienas kolektīvais iesniegums „Par pilsētas ielām bez sāls” tiks izskatīts Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēdē, uzaicinot autoru. Sēdē tiks spriests par tā tālāko virzību Saeimā.

Sekojiet ziņām!