Digitālais Covid sertifikāts brīvai kustībai ES paredzami būs 21. May (2021)

Eiropas Parlamenta un Padomes sarunvedēji ceturtdien, 20. maijā, panāca provizorisku vienošanos par ES digitālo Covid sertifikātu, lai veicinātu brīvu pārvietošanos pandēmijas laikā, ziņo Eiropas Parlamenta Birojs Latvijā.

Sertifikāts būs pieejams gan digitālā, gan papīra formātā. Tas apliecinās, ka persona ir vakcinēta pret koronavīrusu vai nesen saņēmusi negatīvu testa rezultātu, vai ir atveseļojusies no tā – praksē tie būs trīs atšķirīgi dokumenti.

Šī ziņa sasaucas ar iniciatīvu "Par ierobežojumu atcelšanu Covid-19 pārslimojušajiem un vakcinētajiem". Apsver savu atbalstu tai!

Vienotā ES sistēma ļaus dalībvalstīm izsniegt sertifikātus, kas pēc tam tiks atzīti arī citās ES dalībvalstīs.

Regula par ES digitālo Covid sertifikātu būs spēkā 12 mēnešus. Sertifikātu nedrīkstēs izmantot kā brīvas pārvietošanās nosacījumu, un to neuzskatīs arī par ceļošanas dokumentu.

"Lai gan šodien panāktā vienošanās pilnībā neatbilst EP prasībām, tā noteikti iezīmē būtisku status quo uzlabojumu miljoniem ES iedzīvotāju," sacīja Eiropas Parlamenta Pilsoņu brīvību komitejas priekšsēdētājs un ziņotājs Huans Fernando Lopezs Agilars (S&D, ES). "ES digitālais Covid sertifikāts atjaunos brīvu pārvietošanos Eiropas Savienībā, un dalībvalstis sāks atcelt brīvas pārvietošanās ierobežojumus. Šī vienošanās ir pirmais solis uz to, lai mēs atgūtu Šengenas zonu."


Bez pienācīga pamatojuma nedrīkstēs ierobežot ceļošanu

Dalībvalstis vairs nedrīkstēs noteikt papildu ceļošanas ierobežojumus, kā, piemēram, karantīnu, pašizolāciju vai testēšanu, "ja vien tas nebūs nepieciešami un samērīgi sabiedrības veselības aizsardzībai", ņemot vērā arī pieejamos zinātniskos pierādījumus, "tostarp epidemioloģiskos datus, ko publicējis Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs," teikts vienošanās dokumentā. Par šādiem pasākumiem vismaz 48 stundas iepriekš būs jāpaziņo citām dalībvalstīm un Komisijai.


Kādas vakcīnas tiks atzītas

Dalībvalstīm būs jāatzīst citās dalībvalstīs izdoti vakcinācijas sertifikāti personām, kuras ir vakcinētas ar Eiropas Zāļu aģentūras atļautām vakcīnām  (pašlaik tās ir Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca un Janssen). Dalībvalstu ziņā būs izlemt, vai tās atzīs arī vakcīnas, ko citas dalībvalstis izmantojušas ārkārtas situācijās, vai vakcīnas, kuras Pasaules Veselības organizācija (PVO) atļāvusi ārkārtas lietošanai.


Datu aizsardzības garantijas

Sertifikāti tiks verificēti, lai novērstu krāpšanu un viltošanu. Digitālajiem sertifikātiem pārbaudīs arī elektroniskos zīmogus. Personas datus, kas iegūti no sertifikātiem, nevarēs uzglabāt galamērķa dalībvalstīs, un netiks veidota ES līmeņa centrālā datu bāze. Būs publiski zināmas iestādes, kas apstrādās un saņems datus, lai iedzīvotāji varētu izmantot savas tiesības uz datu aizsardzību saskaņā ar Vispārīgo datu aizsardzības regulu.


Turpmākie soļi

Saskaņotais teksts tagad tiks nodots apstiprināšanai Pilsoņu brīvību komitejā balsošanai 26. maijā. Ja komiteja to apstiprinās, to iesniegs pieņemšanai jūnija pirmajā plenārsesijā (2021. gada 7.–10. jūnijā). Tas vēl oficiāli jāapstiprina arī Padomei.

Avots: Eiropas Parlamenta Birojs Latvijā


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.