“Helikoptera nauda” ir jāīsteno steigšus 21. Apr (2020)

Atsaucoties uz plašsaziņas vēstījumiem, tā savu iniciatīvu “Vienreizējs maksājums iedzīvotājiem patēriņa uzturēšanai” aktualizē tās autors.

Viņš norāda, ka jau pašā Covid-19 sākumā Singapūras ekonomisti “helikoptera naudas” maksājumus “izsita cauri” valdībai ļoti īsā laikā. Tieši lēmuma pieņemšanas ātrums šīs rīcībpolitikas sekmīgumam ir no svara.

“Herlikoptera nauda” ir vienreizējas naudas izmaksa visiem attiecīgās valsts iedzīvotājiem. Šī rīcība tiek vērtēta kā viens no monetārās politikas mehānismiem, kurš stimulē patēriņu, un tas ir izmantojams īpaši smagas recesijas vai deflācijas draudu gadījumā.

“Herlikoptera naudas” stimulētais patēriņš parūpējas, ka uzņēmumi, kuri saskārušies ar pirktspējas kritumu, nebankrotē un neatlaiž darbiniekus, ka ekonomika nesāk sašaurināties, un šis rīks prasa ļoti strauju īstenošanu, lai mīkstinātu krīzes sekas, pirms tās ir radušās.

Tieši tāpēc Singapūras, ASV un Japānas ekonomisti šo priekšlikumu novērtēja kā tādu, kurš dos rezultātu un kurš ir jāievieš steigšus. Latvijas piemērā šis gadījums prasa absolūtu steidzamību, jo Latvijai tiek prognozēta deflācija. Pēc Darba devēju konfederācijas datiem Latvijā ap 90% uzņēmumu saskaras ar sabiedrības pirktspējas problēmām, un mehānisma izmantošanu vēl pašsaprotamāku un steidzamāku padara Statistikas pārvaldes dati. Tie uzsver, ka Latvijā iekrājumi ap 30% iedzīvotāju pietiek vienam mēnesim, un vēl 40% – trim mēnešiem.

Jautājumu par “helikoptera naudu” un to, kā šī ekonomiskā teorija redz naudas plūsmu, kā arī noraidot pārmetumus, ka tas rada sociālo noslāņotību, iniciatīvas autors ir diskutējis arī RīgaTV 24 “Preses klubā” kopā ar politiķi Vilni Ķirsi (JV).

Šajā sižetā, sākot ar 9:00 minūti, iniciatīvas autors izstāsta, kā ekonomikā veidojas pieprasījums un kā šis mehānisms to stimulē.