Kā pateikt un kā sadzirdēt "nē": diskusija ManaBalss.lv desmitgadē 06. Sep (2021)

Turpinām atzīmēt Latvijas pilsoniskās līdzdalības sekmju stāsta desmitgadi ar diskusiju par šo sekmju nosacīto ēnas pusi – par ManaBalss.lv platformā iesniegto iniciatīvu daļas neizbēgamo atraidīšanu.

Ceturtdien, 9. septembrī, tiešsaistes pasākumā "Atraidījuma trauma diskusijā – kā pateikt un kā sadzirdēt "nē"" dzirdēsim arī par Šveices sabiedrības vairāk nekā pusotru gadsimtu ilgo referendumu pieredzi un par to, kā saņemto atraidījumu uztver referendumā zaudējusī puse. Šī pieredze ir vērtīga Latvijai, lai politikas veidošanas dialogu arī mūsu sabiedrībā darītu aizvien cilvēcīgāku un konstruktīvāku.

Šī diskusija reizē ir Šveices vēstniecības Rīgā sveiciens, atzīmējot Latvijas starptautiskās atzīšanas de iure simtgadi, un sabiedriski aktuāla saruna organizācijas ManaBalss desmitgadē.

Latvijas pilsoņi pasaules mērogā ir unikāli sekmīgi ar savu spēju ietekmēt parlamenta darba kārtību, pateicoties iniciatīvām ManaBalss.lv platformā. Kopš 2011. gada pēc pilsoņu iniciatīvām ir mainīti 45 likumi, ieskaitot valsts konstitūciju.

Viens no šā sekmīguma balstiem ir iniciatīvu ideju un piedāvāto risinājumu kvalitātes kritēriji, kas platformas darbā tiek konsekventi ievēroti. Cita starpā tas nozīmē, ka publicēti tiek tikai apmēram 40% no iesūtītajām iniciatīvām.

Tāpēc, pamatoti lepojoties ar sekmēm, mums tomēr ar cieņu un sapratni ir jāizturas arī pret atraidītajiem. Jo jebkurš atraidījums un pat vienkārši kritiska attieksme pret labi domātu ideju tās izteicējam ir sāpinoša. Tā ir arī tad, ja fakti runā pret viņa ideju. Kāpēc cilvēku nevar "nomētāt ar faktiem", un jūtu līmenī tas īsti nedarbojas? Par to tad arī saruna.

Mēs runāsim par šiem jautājumiem:
Kāpēc cilvēku nevar "nomētāt ar faktiem"?
Kāpēc jūtu līmenī tas īsti nedarbojas?
Kā pateikt "nē" labvēlīgi?

Sarunas mērķis ir saprast, kāpēc cilvēkam sāp ne vien atteikums, bet arī kritiska attieksme pret viņa izteiktu ideju. Turklāt arī tad, ja fakti runā pret to. Un kā kritizēt un noraidīt otra ideju labvēlīgi.

Par atskaites punktu šai sarunai kalpos Šveices bagātīgā politisko diskusiju un referendumu pieredze.

Dalībnieki:
Pēteris Buks, Tālis Banga
, ManaBalss.lv iniciatīvu autori
Sandis Ratnieks, sistēmiskās psihoterapijas speciālists, tai skaitā supervīzija un organizāciju konsultēšana
Bruno Kaufmans (Bruno Kaufmann), Šveices raidorganizācijas SRF korespondents Baltijas un Ziemeļvalstīs, Šveices Demokrātijas Fonda (Schweizer Demokratie Stiftung) valdes loceklis, tiešās demokrātijas aktīvists
Didzis Meļķis, organizācijas ManaBalss komunikācijas vadītājs

Sarunu ievadīs V.E. Šveices Konfederācijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Martēns Ksavjē Mišlē (Martin Xavier Michelet).

Translācija: TVNET, Facebook ManaBalss.lv lapā.

Interesenti varēs skatīties sarunu arī angļu valodā ManaBalss.lv YouTube kanālā.

Aicinām līdzdalīties ar saviem jautājumiem un komentāriem ManaBalss.lv Facebook un YouTube vietnēs.

Pēc pasākuma būs pieejami arī tā ieraksti.

Atzīmē savā dienaskārtībā uz ceturtdienu!_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.