Šogad jau 23 pilsoņu iniciatīvas par likumu grozījumiem ir iesniegtas Saeimā 22. Sep (2021)

Sešas no iesniegtajām iniciatīvām ir apstiprinātas; vēl trīs iniciatīvas pašlaik ir ieviešanas procesā Saeimā un valdībā.

Finansējumu valsts apmaksātu pakalpojumu ieviešanai bērniem ar autiskā spektra traucējumiem un bezmaksas epidurālajai anestēzijai dzemdībās jau šogad parlamentārieši un valdība ir vienojušies piesaistīt no budžeta ietaupījumiem.

Līdz šim Saeima šogad ir atbalstījusi sekojošās iniciatīvas:
1. "Par ierobežojumu atcelšanu pirts un citiem skaistumkopšanas pakalpojumiem";
2. "Atļaut braukšanas apmācības un eksāmenus autoskolās";
3. "Par Vakcinācijas biroja likvidēšanu";
4. "Saglabāt universitātes Latvijas reģionos";
5. "Gribam sportot tagad".

Savukārt iniciatīva "Pasaules čempionāts hokejā – ar skatītājiem tribīnēs" ir pozitīvi ietekmējusi lēmuma pieņemšanu vēl pirms nepieciešamā atbalsta savākšanas un tās iesniegšanas Saeimā. To ManaBalss.lv apstiprināja attiecīgajā lēmumā iesaistītie Saeimas politiķi.

Četru iniciatīvu prasības Saeimā ir apspriestas un noraidītas. Tās ir –
1. aizliegt no valsts un pašvaldību budžeta finansēt salūtus;
2. atcelt valdības lēmumu par masku lietošanu izglītojamiem 1.–4.klasē;
3. legalizēt eitanāziju;
4. atļaut labo pagriezienu pie sarkanās gaismas, uzstādot krustojumā pie luksofora zīmi par to.

Trīs citu iniciatīvu nonākšana Saeimā savukārt ir veicinājusi pārresoru saziņu, saskaņošanu un konstruktīvu sadarbību, lai prasītajiem risinājumiem rastu nepieciešamo finansējumu maksimāli drīz.

Tā pēc kolektīvā iesnieguma "Par grūtnieču tiesībām uz bezmaksas epidurālo anestēziju" Saeima vērsās Ministru kabinetā (MK) ar lūgumu jau 2021. gadā nepieciešamo finansējumu šim mērķim šogad novirzīt no līdzekļiem, kas ir ietaupīti no piešķirtajiem budžeta līdzekļiem XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkošanai. Kā ziņots iepriekš, saistībā ar epidemioloģisko situāciju valstī šie svētki tika organizēti citā formātā, nekā plānots iepriekš, un radās ietaupījumi.

Parlamenta politiķi ir arī aicinājuši dzemdību un anesteziologu speciālistus, Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu izveidot darba grupu, lai kopīgi izdiskutētu šo jautājumu un to sakārtotu pēc iespējas ātrāk.

Analizējot kolektīvo iesniegumu "Par valsts apmaksātu pakalpojumu ieviešanu bērniem ar autiskā spektra traucējumiem", Saeima savukārt secināja, ka Latvijā pašlaik tiešām nav pieejami sistemātiski, valsts organizēti, apmaksāti un uz pierādījumiem balstīti pakalpojumi bērniem ar autiskā spektra traucējumiem. Viens no galvenajiem cēloņiem ir nepietiekamais valsts finansējums, kā arī speciālistu trūkums.

Iznākumā arī MK ir lūgts jau 2021. gadā nepieciešamo finansējumu šim mērķim novirzīt no XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku rīkošanas ietaupījumiem.

Tāpat jautājuma turpmākajai sakārtošanai ir nepieciešama Veselības ministrijas, Izglītības un zinātnes ministrijas, kā arī Labklājības ministrijas iesaiste un sadarbība. Vēstulē Ministru prezidentam Saeima aicina uzdot Pārresoru koordinācijas centram koordinēt šā jautājuma virzību un veicināt starpnozaru sadarbību, lai pēc iespējas ātrāk būtu iespējams ieviest valsts apmaksātus pakalpojumus bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.

Vienlaikus ar Saeimas šāgada rudens sesiju ieviešanas fāzē ir arī pērnā gala nogalē Saeimā nonākušais kolektīvais iesniegums "Par valsts finansētām rekonstrukcijas operācijām krūts vēža pacientēm". Krūts rekonstruktīvās ķirurģijas jomas attīstība ir iekļauta Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānā 2022.–2024. gadam.

Iniciatīvas pārstāves no Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkla gan vasarā, gan tagad rudenī pastāvīgi seko nākamā gada budžeta veidošanas procesam, lai iniciatīvas prasības īstenošanai finansējums tiešām tiktu piešķirts. Kā jau izcēlām publikācijā iepriekš, no organizācijas ManaBalss puses vēlamies uzsvērt šīs iniciatīvas pārstāvniecību kā lielisku pilsoniskā lobija piemēru. Izvērta, konstruktīva un mērķtiecīga pārstāvētās iniciatīvas virzība ir svarīga pilsonisko interešu pārstāvniecības daļa.

Ja arī Tev ir idejas, kā ar likumdošanas un prakses izmaiņām darīt Latviju vēl labāku, apsver jaunas iniciatīvas izveidi!


_____________________________

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks/-ce, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!


Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!


Abonē arī ManaBalss iniciatīvu jaunumus savā e-pastā! To var viegli izdarīt, mūsu mājaslapas viedlogā "ManaBalss.lv labās ziņas – Tavā e-pastā!" ierakstot savu adresi.