Vācijā vakcinācija pret masalām kļūst obligāta 10. Dec (2019)

Foto: Yarik Mishin, FreeImages

Vācijas parlaments ir apstiprinājis vakcinācijas pret masalām obligātumu valstī.

Ir noteikts arī sods vecākiem par nevakcinēšanu, ziņo The Guardian.

Šī ziņa sasaucas ar līdzīgu iniciatīvu Latvijā, kas gan prasa nevis sodīt, bet ierobežot valsts atbalstu vecākiem, kas izvēlas nevakcinēt savus bērnus.

Bundestāga parlamentārieši ir atbalstījuši likumprojektu, kas paredz vecākiem par bērnu nevakcinēšanu pret masalām uzlikt 2500 eiro sodanaudu. Šāds lēmums ir pieņemts, jo pasaulē ir vērojama šīs izskaužamās bīstamās slimības atgriešanās.

Līdz ar soda naudu par nevakcinēšanu Vācijā tiek pieļauta arī iespēja nevakcinētajiem bērniem liegt apmeklēt bērnudārzus un skolas, kas jau līdzinās piesardzības pasākumiem, kādus ManaBalss attiecīgās iniciatīvas autors aicina ieviest Latvijā.

Jaunais likums Vācijā stāsies spēkā 2020. gada martā, un tam paredzami pastiprinātu uzmanību pievērsīs obligātās vakcinācijas aizstāvji citās valstīs, piemēram, Apvienotajā Karalistē, vērtē britu laikraksts.

Britu veselības ministrs Mets Henkoks (Matt Hancock) septembrī ir teicis, ka valdība ļoti nopietni apsver vakcināciju obligātumu valsts skolu skolēniem.

Vācijā šā likuma pieņemšana prasīja mēnešiem ilgas debates, un pieaicinātie medicīnas eksperti tajās izteicās gan par, gan pret vakcinēšanas obligātumu.

Vācijas Veselības ministrija šo likumu ir raksturojusi kā bērna aizsardzību, un tos, kas to atbalsta, kā pret visu sabiedrību atbildīgus pilsoņus. Ministrija atsaucas uz Pasaules Veselības organizācijas datiem, ka 2018. gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, masalu saslimšana ir pieaugusi par 350%.

Pirms vakcinācijas prakses pret masalām, kas Eiropā sākās 1960. gados, pasaulē no šīs slimības mira 2,6 miljoni cilvēku gadā. 2017. gadā šis skaitlis bija krities līdz 110 tūkstošiem. Lai šo infekciju atturētu no masveida izplatības, ir nepieciešams 95% vakcinācijas līmenis sabiedrībā.

Vācijā 2018. gadā bija 543 masalu saslimšanas gadījumi, bet šogad ir reģistrēti 400 gadījumi. Bažas rada Eiropas kopējie rādītāji, jo masalu saslimšanas gadījumu skaits no 5270 2016. gadā jau nākamajā gadā pieauga līdz gandrīz 24’000 gadījumu.

Apsver savu atbalstu iniciatīvai "Ierobežot valsts atbalstu vecākiem, kas izvēlas nevakcinēt savus bērnus" un balso šeit!

Avots: The Guardian