„Vieglā nauda” iedzen privātā maksātnespējā 29. Mar (2019)

Pat maksātnespējas laikā parādu jūgā nonākušajam turpina nākt ātro aizdevumu reklāmas kā „labam klientam”.

Šādi pašreizējo praksi ātro aizdevumu tirgū raksturo TVNET intervētais ātro kredītu upuris. Viņa aprakstītā situācija sasaucas ar Manabalss platformā virzīto iniciatīvu par ātro kredītu reklamēšanas aizliegumu medijos un internetā.

Portāla TVNET intervētais Raitis (vārds mainīts) ir 27 gadus vecs vīrietis, kuram aiz muguras ir nodzīvoti vairāki grūti gadi – praktiski trešā daļa mūža pavadīta parādu jūgā. Kad līdz ar maksātnespējas procesa sākšanu gandrīz ir izdevies izkļūt no parādu radītajām problēmām, Raitis ir gatavs arī runāt notikušo.

Vīrietis stāsta, ka pirmais kredīts paņemts vēl 19 gadu vecumā, kad tikko bija pabeigta vidusskola. Tas ir laiks, kad ātrie kredīti kļuva populāri.

„Sākumā bija dažādas akcijas, piemēram: „Aizņemies 20 latus un atdod tikpat, turklāt vēl saņem par to piecus latus!” Bija daudzi draugi, kuri jau tā bija izdarījuši. Man tajā laikā vēl nebija izveidots konts, un tad vienā brīdī tā, it kā joka pēc, to kredītu kontu uztaisīju. Tas man neaiztikts stāvēja kādu gadu pusotru, un tad es sāku dzīvot Rīgā,” atminas Raitis.

Sākot dzīvot Rīgā, Raitis vēl nestrādāja, bet studēja. Galvenos iztikas līdzekļus jaunietim nodrošināja vecāku sūtītā nauda, tomēr kādā brīdī bija nepieciešams aizņemties.

„Bija brīdis, kad finanses kļuva „par īsu” - pietrūka ceļam uz Rīgu, tāpēc arī aizņēmos 20 latus. Tad es tos diezgan ātri atdevu, un kādu brīdi bija miers. Tad vēlāk jau pienāca brīdis, kad vajadzēja kaut kādai ballītei. ”

Drīzumā nācies saprast, ka kredītu laikā tomēr neizdosies atmaksāt, tāpēc izmantota iespēja pagarināt atmaksas termiņu. „Tad jau arī “aizgāja tas vāveres ritenis. Pirmais bija “SMSCredit”, ar to viss sākās...”

Iepriekš portālam TVNET antropologs Andris Šuvajevs stāstīja, ka reklāmas ātro kredītu jomā ir ļoti nozīmīgas. „Tas lielais piedāvājums, kas nāk no visām pusēm, liek cilvēkiem aizdomāties par tādu iespēju. Bez reklāmas, visticamāk, daudzi arī neaizdomātos par to,” teica Šuvajevs.

Raitis atzīst, ka reklāma ir spēlējusi zināmu lomu lēmumā ņemt kredītus. Raitis stāsta, ka, skatoties kādu pārraidi televīzijā, katrā pauzē bijušas ātro kredītu reklāmas.

„Šādi tu nepārtrauc domāt par to, ka ir tāda problēma, ar ko nevar tikt galā. Tā „vieglā nauda” arī atspoguļo to, kāpēc es tajā visā ieberzos. Tas bija vienkāršs veids, kā ieberzties,” tā Raitis.

„Vēl noteikti jārunā arī iekšējām pārdomām. Tagad, par to domājot, varu secināt, ka tagad noteikti nebūtu ņēmis to naudu – labāk nebūtu aizgājis uz ballīti vai varbūt būtu paprasījis draugiem.”

Pēc virknes aizvien jaunu un lielāku aizņēmumu citās aizdevumu kompānijās, lai dzēstu saistības iepriekšējās, Raitis galu galā bija griezies pēc palīdzības ģimenē, viņš stāsta TVNET. Lai atdotu parādu ģimenei, jaunietis aizbraucis strādāt uz Angliju, un tas arī bija izdevies. Tomēr pēc atgriešanās greizā „vieglo aizdevumu” loģika parāda dūkstī viņu ievilkusi atkal. Vienīgais glābiņš no tās ir bijusi privātā maksātnespēja, kuras procesā Raitis ir aizvien.

„Reiz netīšām radiniecei atklāju, ka man ir tāda problēma. Viņa piekrita, ka šo problēmu nevar uzreiz atrisināt, taču ar viņu runājot sapratu, ka ar to ir jātiek galā, un nevar būt tā, ka ir pilnīga bezizeja. Sāku internetā meklēt informāciju, kā citi cilvēki ar to tiek galā, un maksātnespēju atklāju kā iespēju izrauties no šī riteņa. Pieteicos bezmaksas konsultācijai, noskaidroju, ka mana situācija tam atbilst – ir liels parāds, turklāt man nepieder nekādi īpašumi. Tad par savām problēmām arī atklāju tuvākajiem – draudzenei, kolēģiem…”

Raitis atklāj, ka arī maksātnespējas procesa laikā viņš ne reizi nav apsvēris iespēju ņemt jaunu kredītu.

„Man bija atsevišķs e-pasts kredītiem, un visu šo maksātnespējas procesa laiku tajā man nāk arvien jauni piedāvājumi aizņemties. Jā, bija brīdis, kad es vairs viņiem nemaksāju, un man arī sāka nākt draudu vēstules. Bija arī emocionālas vēstules ar tekstu: „Sāc jauno gadu patīkami, atdod vecos parādus!” Tagad atkal ir jauni piedāvājumi, ka „tu mums esi labs klients, paņem kredītu”.

„Katrā ziņā - jā, tas pilnīgi noteikti ir darbs ar sevi, tāpēc arī gribētu citiem pateikt – ātrie un vieglie kredīti noteikti nav risinājums,” noslēdz Raitis.

Avots: TVNET