Pārstāvis: Šramma DacePublicēta: 05. Dec (2024)

AICINU UZLABOT BĒRNU PSIHIATRIJAS, DIAGNOSTIKAS UN REHABILITĀCIJAS PAKALPOJUMU PIEEJAMĪBU LATVIJĀ
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
778
Jau parakstījuši 778
9'222

Šobrīd bērniem ar autismu un garīgās veselības problēmām Latvijā ir praktiski neiespējami saņemt palīdzību un ārstēšanu laikus. Speciālistu pieejamības trūkuma dēļ bērni ir spiesti gaidīt rindās vairāk nekā gadu, lai tiktu pie bērnu psihiatra vai uz diagnostiskiem testiem un rehabilitācijas nodarbībām. Ja mēs kā vecāki vēlamies palīdzību bērnam nodrošināt ātrāk, bieži vien vienīgā iespēja ir maksas konsultācijas pie speciālistiem. Taču, vecākiem izvēloties maksas vizītes, tās bieži vien izslēdz iespēju piekļūt turpmākām valsts apmaksātām programmām un pat valsts apmaksātiem tālākiem izmeklējumiem. Šāda situācija ir negodīga pret visām Latvijas ģimenēm, jo īpaši tām, kurām nav iespēju samaksāt par ārstēšanu. Turklāt daudzos reģionos ārpus Rīgas bērnu psihiatra un citu speciālistu pakalpojumi nav pieejami vispār vai ir ļoti ierobežoti, tāpēc vecākiem ar bērniem jāmēro vairāk nekā 100 km uz vizīti. Tāpat, kā rāda pieredze, ja bērns sasniedz četrus gadu vecumu, viņš tiek izņemts no rindas bez iepriekšēja brīdinājuma, kas atstāj vecākus neziņā par nākamajiem soļiem. Papildus tam vecākiem, kuru bērniem ir diagnosticēts autisms vai citas garīgās veselības problēmas, trūkst psiholoģisks un informatīvs atbalsts. Vecāki jūtas pamesti vieni bez konsultācijām vai norādēm, kā rīkoties un palīdzēt savam bērnam. Arī Latvijas Autisma apvienība norādījusi, ka valsts atbalsta pakalpojumi ir nepietiekami un grūti pieejami. Lai arī notiek pasākumi, piemēram, atbalsta grupu organizēšana un speciālistu apmācība, nepieciešamība pēc valsts finansēta, sistemātiska atbalsta joprojām ir akūta. Aptuveni 3000 bērnu Latvijā ir garīga rakstura invaliditāte, un šo bērnu vecākiem nereti nākas pašiem organizēt nepieciešamos resursus un terapijas, kas ir gan laikietilpīgi, gan finansiāli apgrūtinoši. Šī problēma ir jāpadara redzama gan sabiedrībā, gan Veselības ministrijā kopumā, lai veselības ministrs Hosams Abu Meri kopā ar savu komandu pievēršas šim jautājumam, rod problēmām konkrētus risinājumus un padara bērnu garīgās veselības aprūpi pieejamāku katrai ģimenei. Latvijas bērnu un viņu ģimeņu labklājība nedrīkst būt atkarīga no ministrijas noteiktā kvotu skaita un ierobežotās pieejas veselības aprūpes pakalpojumiem!

Es, kā daudzbērnu mamma un kā īpaša bērna mamma pieprasu: – palielināt bērnu psihiatru un citu garīgās veselības speciālistu skaitu, lai būtiski samazinātu gaidīšanas laiku; – nodrošināt vienādu pieejamību valsts apmaksātiem bērnu psihiatrijas pakalpojumiem neatkarīgi no reģiona un vecāku finansiālajām iespējām; – nodrošināt, ka izmeklējumu rezultātos vecākiem ir skaidras norādes vai vismaz rekomendācijas par turpmākajiem soļiem ārstēšanas procesā. Šobrīd, saņemot izmeklējuma rezultātus, bieži nākas minēt un atkal meklēt speciālistu, kas izskaidrotu turpmākos nepieciešamos soļus; – izveidot efektīvu informācijas un atbalsta sistēmu vecākiem, lai viņi tiktu laikus informēti par rindas statusu un saņemtu nepieciešamo emocionālo un praktisko atbalstu.

Iniciatīvas mērķis ir padarīt bērnu garīgās veselības aprūpi pieejamāku, efektīvāku un taisnīgāku visām ģimenēm Latvijā, neatkarīgi no to dzīvesvietas vai finansiālajām iespējām. Realizējot izvirzītos priekšlikumus, sabiedrība iegūs daudzpusīgus ieguvumus gan individuālā, gan kopējā līmenī. Pirmkārt, bērniem tiks nodrošināta savlaicīga palīdzība, kas būtiski uzlabos viņu dzīves kvalitāti, mācību sasniegumus un sociālās prasmes. Savlaicīga diagnostika un terapija palīdzēs novērst smagākas veselības problēmas nākotnē, tādējādi samazinot slodzi uz veselības aprūpes sistēmu. Otrkārt, vecāki saņems nepieciešamo informatīvo un emocionālo atbalstu, kas mazinās viņu izdegšanu un bezpalīdzības sajūtu. Šādi pasākumi uzlabos ģimeņu labsajūtu un stabilitāti, stiprinot sabiedrības kopējo emocionālo veselību. Treškārt, pieejamāki speciālisti un pakalpojumi mazinās nevienlīdzību starp reģioniem, veicinot vienlīdzīgas iespējas visiem Latvijas bērniem.