Pārstāvis: Kristers PāvelsonsPublicēta: 18. Aug

APTURĒT NEKONTROLĒTO EURIBOR IETEKMI UZ HIPOTĒKARO KREDĪTU ŅĒMĒJIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
994
Jau parakstījuši 994
9'006

Ilgtermiņa procentu likmēm hipotekārajiem aizdevumiem mājsaimniecībām, ir jābūt prognozējamām! Aicinu veicināt reālu konkurenci banku nozarē un nodrošināt nodokļu maksātāju aizsardzību pret īstermiņa tirgus satricinājumiem. Tam nepieciešams apturēt komercbanku iedzīvošanos uz EURIBOR rēķina svārstīga finanšu tirgus apstākļos, lai tam iemesls būtu karš Ukrainā vai jebkas cits.

Ir jānosaka hipotekāro aizdevumu mainīgās procentu likmes augšējā robeža 2% apmērā. Latvijā hipotekāro kredītu līgumos bankas nosaka mainīgās (piemēram, EURIBOR) likmes apakšējo robežu 0%, tā pasargājot sevi no nevēlamām tirgus anomālijām, ja likme kļūst negatīva. Lai samērotu kredīta ņēmēju un banku aizsardzību no mainīgo likmju anomālijām un svārstībām, ir nepieciešams noteikt arī šīs likmes augšējo robežu, tā radot samērīgu un līdzsvarotu mehānismu patērētāju aizsardzībai. Ierosinu veikt grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā un noteikt, ka, ja patērētāja kreditēšanas līgumā, kurā kredīta atmaksa ir nodrošināta ar nekustamā īpašuma hipotēku, ir piemērota mainīgā procentu likme, kas sastāv no mainīgās naudas tirgus procentu likmes (piemēram, EURIBOR) un kredītdevēja noteiktās nemainīgās papildu likmes, tad tās mainīgā naudas tirgus procentu likme nepārsniedz Latvijas Bankas un Eiropas Centrālās Bankas ilgtermiņa inflācijas mērķi, proti, 2%.

Tas nodrošinās esošos un nākotnes kredītņēmējus ar vienkāršu, saprotamu un konkurenci veicinošu kreditēšanas pakalpojumu. Būs vienkāršs, samērīgs un caurspīdīgs procentu likmju piemērošanas princips, kas nodrošinās reālu konkurenci starp kredītdevējiem. Bet kredītņēmējus tas atbrīvos no neprognozējama kredīta izmaksu pieauguma un šķēršļiem uz labbūtīgu, uz izaugsmi vērstu un ērtu, ilgtspējīgu savas dzīves vides iekārtošanu.

Pievienots dokuments

likumprojekts.pdf (atvērt)