Pārstāvis: Olesja PičuginaPublicēta: 29. Apr (2021)

UZLABOT APŽĒLOŠANAS SISTĒMU, SĀKOT AR GADĪJUMU PAR DAUDZBĒRNU MAMMU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
729
Jau parakstījuši 729
9'271

Ir gadījumi, kad sevišķi stingra Krimināllikuma piemērošana nenoved pie taisnības. Valsts prezidenta tiesības apžēlot notiesāto var līdzsvarot krimināltiesību stingrumu ar sabiedriskā labuma un cilvēkmīlestības apsvērumiem. Tomēr esošais Apžēlošanas likums ir novecojis un nepilda šo uzdevumu. Tā, piemēram, daudzbērnu māte Jeļena Žukotska, kas viena audzina savus bērnus, ir notiesāta ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem par VSAA apkrāpšanu, uzrādot nepatiesus algas ienākumus nolūkā palielināt bērna kopšanas pabalstu. Rezultātā trīs nepilngadīgas meitas uz diviem gadiem paliks bez vecāka. Nozieguma mērķis bija uzturēt bērnus. Soda sekas ir, ka bērni augs bez vienīgā vecāka, kas viņus aprūpē. Sanāk, ka par mammas nodarījumiem tiek sodīti bērni. Šis ir precedents nepieciešamai likumdošanas maiņai, lai Valsts prezidents varētu iejaukties, jo pašlaik likums to neļauj. Formāli šāds noziegums tiek klasificēts par sevišķi smagu, un Apžēlošanas likuma 5. panta trešā daļa ļauj apžēlot tikai pēc divu trešdaļu soda izciešanas; šai gadījumā - pēc viena gada un četriem mēnešiem. Turklāt pēc šā termiņa personai ir tiesības lūgt soda mīkstināšanu arī parastajā Krimināllikuma kārtībā. Tad zūd apžēlošanas kā sabiedriskā labuma sasniegšanas līdzekļa jēga. Arī mediji un sabiedrība šai problēmai ir jau pievērsusi uzmanību (piemēram, https://jauns.lv/raksts/zinas/435941-vecaku-organizacijas-ludz-levitu-paglabt-daudzbernu-mati-no-cietuma un https://rus.lsm.lv/statja/analitika/analitika/mat-troih-detey-prigovorili-k-dvum-godam-zaklyuchenija-za-fiktivnoe-trudoustroystvo.a398365/).

Tāpēc ir jāgroza Apžēlošanas likums, ļaujot iesniegt apžēlošanas lūgumu uzreiz pēc tiesas sprieduma stāšanās spēkā visos gadījumos, kad tas skar bērnu intereses, tas ir, arī smago un sevišķi smago noziegumu gadījumos.

Tas vairos iespēju sasniegt taisnīgumu un sabiedrisku labumu gadījumos, kad ar krimināltiesiskiem līdzekļiem sasniegts taisnīgums vienā jautājumā ir radījis netaisnīgumu citā jautājumā.

Pievienots dokuments

Apžēlošanas_likums__iniciatīva.pdf (atvērt)