Iniciatīva ir iesniegta pašvaldībā

Pārstāvis: Latvijas Studentu apvienībaPublicēta: 31. Mar (2023)

ATJAUNOT RĪGAS SATIKSMES VIENREIZĒJO BRAUCIENU ATLAIDES STUDĒJOŠAJIEM!
Iniciatīva tiks iesniegta Rīgas domē

5'000
6'055
Jau parakstījuši 6'055

No 2023. gada 2. janvāra spēkā stājās jaunā "Rīgas satiksmes" biļešu politika, kas nosaka, ka studējošajiem vairs netiek piemērota atlaide vienreizējiem braucieniem, tā vietā piedāvājot 50% atlaidi mēnešbiļetei (15 EUR). Pirms izmaiņām studējošajiem 60 minūšu brauciens izmaksāja 0,30 EUR, taču šobrīd cena par braucienu ir piecas reizes lielāka – 1,50 EUR par 90 minūšu braucienu. Neapmierinātību ar situāciju rada tas, ka energoresursu krīzes un studiju digitalizācijas dēļ daļa augstākās izglītības iestāžu studijas organizē attālināti, un nav nepieciešams izmantot sabiedrisko transportu tik bieži, kā agrāk, un lielai daļai studējošo iegādāties mēnešbiļeti ir finansiāli neizdevīgi. Latvijas Studentu apvienība (LSA) veica ekspresaptauju Rīgas augstskolu un koledžu studējošajiem, lai izprastu, kā jaunā biļešu sistēma ir ietekmējusi sabiedriskā transporta izmantošanu studējošo vidū. Nepilnu trīs dienu laikā tika saņemtas 6920 atbildes, un aptaujas dati liecina, ka studējošo izmaksas par sabiedrisko transportu ir būtiski palielinājušās, turklāt studējošie sabiedrisko transportu vairs neizmanto tik bieži kā iepriekš (skat. pielikumu). Satraukumu rada tas, ka palielinās to braucēju daļa, kuri biežāk izvēlas nepirkt vai nereģistrēt biļeti, līdz ar to jaunās sistēmas mērķis samazināt bezbiļetnieku skaitu netiek sasniegts. Aptaujas rezultāti apliecina neapmierinātību ar jauno sistēmu studējošo vidū, taču šā gada 27. februārī, LSA pārstāvjiem Rīgas domē tiekoties ar Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieku Vilni Ķirsi, "Rīgas satiksmes" valdes priekšsēdētāju Džinetu Innusu un citiem Rīgas domes pārstāvjiem, neizdevās gūt atsaucību un izpratni par to, ka studējošajiem, ņemot vērā dažādus studiju apstākļus, ir atšķirīgi sabiedriskā transporta lietošanas paradumi. Vēršam uzmanību, ka Viļņā 60 minūšu brauciens studējošajiem izmaksā 0,45 EUR. Tallinā deklarētiem studējošajiem braucieni ir bez maksas, un studējošajiem, kas nav deklarēti Tallinā, ar ISIC karti 60 minūšu brauciens izmaksā 0,75 EUR. Rīga šajā jautājumā, salīdzinot ar kaimiņvalstu galvaspilsētām, ir studējošajiem nedraudzīgākā pilsēta.

Šīs iniciatīvas mērķis ir atkārtoti aicināt Rīgas domi atjaunot "Rīgas satiksmes" sabiedriskā transporta vienreizējo braucienu atlaides studējošajiem, jo pašreizējā biļešu sistēma ir papildus finanšu slogs studējošajiem un veicina risku, ka studējošie vai nu izmanto citus pārvietošanās veidus, vai izmanto sabiedrisko transportu bez biļešu iegādes. Iepriekšminētie aptaujas dati liecina, ka, ja cenu politikas izmaiņas mērķis ir sasniegt sabiedriskā transporta regulāru izmantošanu un biļešu reģistrāciju, tad panākts ir tieši pretējais – tiek ierobežota sabiedriskā transporta pieejamība, un mazinās tā izmantošana studējošo vidū.

Līdz ar piemērotas sistēmas atjaunošanu tiks mazināts finansiālais slogs studējošajiem. Pašreizējās cenu politikas dēļ studējošie ir spiesti iegādāties mēnešbiļeti par 15 EUR, pat ja tas ir finansiāli neizdevīgi, un sabiedriskais transports tiek izmantots reti. Ja iepriekš studējošajam, kuram daļēju attālināto studiju ietvaros bija nepieciešams pārvietoties uz augstskolu divas dienas nedēļā, attiecīgi sešpadsmit 60 minūšu biļetes izmaksāja 4,80 EUR mēnesī, tad tagad studējošajam jāiegādājas mēnešbiļete par 15 EUR, kas ir trīs reizes dārgāka, vai par tādu pašu vienreizējo braucienu skaitu ir jāmaksā 36 EUR. Izmaiņas atlaidē mēnešbiļetei (no 16 EUR mēnesī uz 15 EUR mēnesī) neatsver to, ka vienreizējās biļetes cena ir pieaugusi 5 reizes. Saskaņā ar Pašvaldību likumu AICINĀM PAR ŠO INICIATĪVU PARAKSTĪTIES RĪGĀ DEKLARĒTOS LATVIJAS PILSOŅUS VECUMĀ VIRS 16 GADIEM UN ĪPAŠUMA TURĒTĀJUS PAŠVALDĪBĀ.

Pievienots dokuments

Rigas_satiksme_manabalss.pdf (atvērt)