Pārstāvis: Katre SietinsonePublicēta: 18. Feb (2020)

PAR AUTOVADĪTĀJU SODAMĒRU SAMĒRĪGUMU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
358
Jau parakstījuši 358
9'642

Vēlos samazināt soda mēra termiņu autovadītāja apliecības anulēšanai no 4 gadiem uz 1 gadu, ja auto vadīšana notikusi alkohola reibumā virs 1,5 promilēm. Attiecīgi varētu palielināt sodanaudas apmērus, tomēr nezaudējot autovadītāja apliecību uz nesamērīgi ilgu termiņu, proti, 4 gadiem. Tas šos autovadītājus, sabiedrības locekļus, lielākoties izslēdz no darba tirgus. Šiem cilvēkiem tas ne tikai rada sadzīves un darba problēmas, bet arī padara šo sabiedrības daļu sociāli nestabilu. Nevar nesamērīgi liegt iespēju strādāt un maksāt nodokļus un izslēgt cilvēku no sabiedrības!

Tāpēc piedāvāju izskatīt soda apmēra - autovadītāja apliecības anulēšanas termiņa - samazināšanu, tā vietā proporcionāli palielinot sodanaudas apmērus. Piedāvāju samazināt autovadītāja apliecības anulēšanu līdz 1 gadam, tā sodot autovadītāju par pārkāpumiem, tomēr nesamērīgi neliedzot iespēju atgriezties darba, pilntiesīgi strādāt, uzturēt sevi un savu ģimeni. Gadījumā, ja pārkāpēja amata pienākumi saistīti ar auto vadīšanu, pie tiesas lēmuma pieņemšanas ierosinu arī pieprasīt darba devēja raksturojumu.

Rezultātā pārkāpēji tiks sodīti, bet samērīgi - ar naudas sodu un autovadītāja apliecības anulēšanu līdz 1 gadam, un cilvēks spēs saprātīgā termiņā atgriezties darba tirgū, oficiāli strādāt, maksāt nodokļus un nodrošināt sevi un ģimeni, nekļūstot atkarīgs no pabalstiem.

Iniciatīvas jaunumi

Izvēršas diskusija par iniciatīvas priekšlikumu03. Mar (2020)

Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu patlaban par transporta līdzekļa vadīšanu ar alkohola koncentrāciju asinīs no 0,2 līdz pusotrai promilei ir paredzēts sods soda ar autovadītāja apliecības atņemšanu no sešiem mēnešiem līdz diviem gadiem. Ja asinīs tiek atklāta vairāk nekā pusotra promile alkohola, tad tiesības var atņemt uz četriem gadiem, kā arī uzlikt naudas sodu līdz tūkstotim un četrsimt eiro.

Iniciatīvas "Par autovadītāju sodamēru samērīgumu" autore Katra Sietinsone norāda, ka šis sods ir ļoti bargs, un piedāvā samazināt šo periodu līdz vienam gadam, tomēr vienlaikus palielinot naudas soda apmēru.

Tomēr Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis intervijā Latvijas radio kategoriski nepiekrīt šādam priekšlikumam un neuzskata par nopietniem argumentiem arī autora pausto par labu tiesību atņemšanas termiņa samazināšanai no četriem gadiem līdz vienam gadam. Pēc N. Krapša teiktā, 2019. gadā apmēram trīsarpus tūkstoši cilvēku tika aizturēti par braukšanu alkohola reibumā. Un lielākā daļa no tiem bija tieši tādi, kam alkohola saturs asinīs pārsniedza 1,5 promiles.

Turklāt šis skaitlis ir lielāks, nekā tas bija gadu iepriekš. N. Krapsis šo faktu skaidro ar to, ka policija ir kļuvusi aktīvāka un strādā labāk – biežāk organizē reidus un pārbaudes uz ceļiem.

"Braukšana pie stūres alkoholisko dzērienu ietekmē ir ļoti nopietns pārkāpums. Iereibuši autovadītāji apdraud ne tikai savu, bet arī citu satiksmes dalībnieku dzīvības. Nekas neattaisno autovadītāju rīcību reibuma stāvoklī, jo šādai rīcībai var būt nopietnas sekas." Tā iniciatīvas ierosinājumu savukārt portālam TVNET komentē Valsts policijas pārstāve Līna Kaļķe.

fb: tika kritizēts priekšlikums samazināt autovadītāja brīvības atņemšanas termiņu pēc fiksētas braukšanas alkohola reibumā, vienlaikus palielinot naudas sodu.
Padomājiet par to, vai vēlaties atbalstīt iniciatīvu “Par proporcionāliem sodiem autovadītājiem”

Avots: raidījums "Doma laukums", Latvijas radio 4; TVNET

AUTORS: MANA BALSS