Pārstāvis: Aleksandrs DementjevsPublicēta: 20. Oct (2022)

CENU GRIESTU NOTEIKŠANA GRANULĀM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
395
Jau parakstījuši 395
9'605

Spēkā esošais regulējums nosaka, ka valsts kompensē granulu izmaksas virs 300 EUR/tonnā 50% apmērā, bet ne vairāk kā 500 EUR/tonnā. Attiecīgi mājsaimniecība var pretendēt uz 100 EUR/tonnā kompensāciju. Ne šobrīd, ne ilgtermiņa tas neko neatrisina, jo ražotājs vai tirgotājs var noteikt jebkādu cenu. Lai saražotu tonnu granulu, ir nepieciešami astoņi berkubi skaidu. Tas nozīmē, ka materiāla izmaksas maksimums ir 160 eur/tonnā. Ja pieskaitām darbaspēku, energoresursus ražošanai un samērīgu peļņu, tad granulām šobrīd vajadzētu maksāt 250-300 EUR/tonnā. Turpretī spekulatīvā cena pašlaik sasniedz 550-700 EUR/tonnā. Šāda cena nav ekonomiski pamatota – tā ir spekulatīva. Šobrīd gāzes cenas sadārdzinājums Eiropā ir 285%. Valdība mums norāda, lai izvēlamies alternatīvus apkures veidus. Kāda jēga izvēlēties alternatīvu – granulas, ja to cena šobrīd ir sadārdzināta par 200 līdz 300%. Tāpēc vietējā tirgū kā terminēts ārkārtas regulējums uz enerģētikas krīzes laiku ir jānosaka cenu griesti un pienākums vispirms apgādāt vietējo patērētāju un tikai pēc tam eksportēt. Vietējam tirgum pietiek ar 10% no Latvijā saražotajām granulām. Jau pašlaik 90% tiek eksportēti. Attiecīgi pienākums vispirms nodrošināt pašmāju tirgu, pat ja tam ir noteikti cenas griesti, netraucēs šim biznesam pastāvēt, pelnīt un būt konkurētspējīgam.

Tāpēc Saeimai ar likumu ir jānosaka cenas griesti kokskaidu granulām. Vietējā tirgus nodrošinājuma prasību varētu administrēt, katram ražotājam uzliekot par pienākumu vispirms nodrošināt vietējo tirgu un tikai tad ļaujot eksportēt. Piemēram, katra mājsaimniecība savām vajadzībām var iegādāties 10 tonnas, par kurām šobrīd valsts kompensē. Tātad pēc statistikas datiem mājsaimniecībai vidēji ir nepieciešamas 10 tonnas. Ja 10% no saražotā paliek vietējā tirgū, tad katram ražotājam šie 10% no saražotā apjoma arī ir jānodrošina. Un tirgotāji granulas nedrīkst pārdot dārgāk par 300 EUR/tonnā.

Sabiedrības ieguvums no šāda krīzes laika un paredzami terminēta regulējuma būs, ka granulu ražotājiem un tirgotājiem nebūs iespējas manipulēt ar cenām energokrīzes laikā.