Pārstāvis: Sandris MūriņšPublicēta: pirms dienas

PAR GAĻAS NODOKĻA IEVIEŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
95
Jau parakstījuši 95
9'905

Gan Latvijā, gan pasaulē gaļas un tās izstrādājumu cenas bieži vien neatspoguļo to patieso ietekmi uz vidi, klimatu un sabiedrības veselību. GAĻAS PATĒRIŅA SLĒPTĀS IZMAKSAS IETVER BIOLOĢISKĀS DAUDZVEIDĪBAS ZUDUMU, KLIMATA PĀRMAIŅU VEICINĀŠANU, DAŽĀDA VEIDA VIDES PIESĀRŅOJUMU, KĀ ARĪ SASLIMŠANAS RISKUS AR VĒZI UN SIRDS UN ASINSVADU SLIMĪBĀM. Šāda sistēma rada izkropļotus ekonomiskos stimulus, kas kavē ilgtspējīgu patēriņu un ir pretrunā ar Latvijas un starptautiskajām saistībām, tostarp Parīzes nolīgumu, ES Klimata mērķiem 2030. gadam, ES Bioloģiskās daudzveidības stratēģiju 2030. gadam, Latvijas Ilgtspējīgas attīstības stratēģiju līdz 2030. gadam, kā arī Dabas resursu nodokļa likumu.

Gaļas patieso izmaksu iekļaušana tirgus cenās būtu nozīmīgs solis ceļā uz taisnīgāku un ilgtspējīgāku pārtikas sistēmu, kurā patērētājs redz reālo produkta cenu, bet ražotājs tiek atalgots par dabai un sabiedrībai draudzīgām praksēm. MĒS IEROSINĀM IEVIEST DIFERENCĒTU DABAS RESURSU NODOKLI DAŽĀDIEM GAĻAS UN TĀS IZSTRĀDĀJUMU PRODUKTIEM. Šis nodoklis tiktu iekļauts produkta galīgajā cenā un maksājams pirkuma brīdī. DRN galvenais mērķis ir nodrošināt, ka izmaksas, kas saistītas ar dabas resursu izmantošanu, gaļas patēriņa ietekmi uz klimatu, vides piesārņojumu un sabiedrības veselību, tiek atspoguļotas pārtikas produktu cenās, tādējādi veicinot atbildīgāku patēriņu un ilgtspējīgāku izvēli. Nodokļa apmērs katrai produktu kategorijai tiks noteikts, balstoties uz vidējām dabas resursu izmaksām un ietekmes rādītājiem, ietverot SEG emisijas (saistītas ar dabas resursu izmantošanu), zemes izmantošanu (kā dabas resursu), ūdens patēriņu (kā dabas resursu) un sabiedrības veselību. Produkti tiks iedalīti četrās kategorijās atkarībā no to vidējām dabas resursu izmaksām: 1. ĻOTI AUGSTAS DABAS RESURSU IZMAKSAS – liellopu un pārstrādāta gaļa: liellopu audzēšana prasa lielas zemes platības, daudz ūdens, rada ievērojamas SEG emisijas un sabiedrības veselības riskus. Šiem produktiem paredzēta augstākā nodokļa likme. 2. AUGSTAS DABAS RESURSU IZMAKSAS – cūkgaļa, pārzvejotu sugu zivis, mājdzīvnieku barība un akvakultūra. Cūkgaļas ražošana ietver ievērojamu ūdens un zemes patēriņu. Pārzveja apdraud okeānu bioloģisko daudzveidību. 3. VIDĒJAS DABAS RESURSU IZMAKSAS – putnu gaļa, pārstrādāti zivju produkti un barība: putnu audzēšana un pārstrādāti zivju produkti no ilgtspējīgām zvejām rada mazāku ietekmi nekā cūkgaļa vai liellopi. 4. ZEMAS DABAS RESURSU IZMAKSAS – ilgtspējīgas zivis un liellopu, aitu un kazu gaļa, kas tiek audzēta, uzturot ilggadīgos zālājus un aizsargājamos biotopus. Fiksētas nodokļa likmes (€/kg) atspoguļos katras kategorijas vidējās dabas resursu izmaksas. Produktiem ar lielāku dabas resursu slogu tiks piemērotas augstākas likmes, savukārt ilgtspējīgākām alternatīvām – zemākas likmes vai pat nodokļa atvieglojumi. Nodoklis būs skaidri iekļauts produkta cenā, un marķējumam būs jānorāda produkta kategorija un informācija par tā ilgtspēju. Līdzīgs dabas resursu nodoklis būtu jāievieš arī citiem pārtikas produktiem, piemēram, pienam, olām, graudiem u.c., bet šoreiz fokuss ir uz gaļas patēriņu, jo tam ir starp pārtikas produktiem lielākā negatīvā ietekme uz vidi un klimata pārmaiņām. Diskusija par gaļas nodokli būtu labs katalizators plašākai diskusijai par pārtikas ekoloģisko pēdu.

Gaļas nodokļa ieviešana veicinās: 1. BIOLOĢISKĀS DAUDZVEIDĪBAS SAGLABĀŠANU: Samazināts pieprasījums pēc produktiem, kas degradē vidi un veicina sugu izzušanu, palīdzēs aizsargāt dabas daudzveidību. 2. ATBILDĪGĀKU PATĒRIŅU: Reālās cenas mudinās patērētājus uz ilgtspējīgākām, videi un veselībai draudzīgākām izvēlēm. 3. KLIMATA MĒRĶU SASNIEGŠANU: Mazāks pieprasījums pēc videi kaitīgākajiem produktiem samazinās SEG emisijas, palīdzot sasniegt Parīzes nolīguma un Latvijas klimata plānus. 4. VESELĪGĀKU SABIEDRĪBU: Mazāks gaļas patēriņš veicinās sabalansētu uzturu un palīdzēs mazināt ar uzturu saistītas nāves un slimības.

Pievienots dokuments

Par_gaļas_nodokļa_ieviešanu_(1).pdf (atvērt)