Pārstāvis: Viktorija JarkinaPublicēta: 28. Sep (2020)

ELEKTRONISKĀS BALSOŠANAS IEVIEŠANA
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
2'113
Jau parakstījuši 2'113
7'887

Elektroniskās balsošanas nepieciešamību ilustratīvi parādīja 2020. gada Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas, kurās kopumā nobalsoja 171 591 vēlētājs jeb 40,6% balsstiesīgo rīdzinieku. Tā ir zemākā vēlētāju aktivitāte pašvaldību vēlēšanās Rīgā kopš 1997. gada. Viens no iemesliem šādiem rezultātiem ir cilvēku bailes par savu veselību un iespējas inficēties ar Covid-19, ejot balsot klātienē. Elektronisko vēlēšanu ieviešana ir viens veids, kā varētu ne tikai uzlabot vēlēšanu sistēmu Latvijā, bet arī nodrošināt drošu balsošanu ārkārtas situācijās, kā arī cilvēkiem, kuri atrodas ārzemēs vai nevar nobalsot klātienē citu apsvērumu dēļ.

Elektroniskās balsošanas sistēmas ieviešanai ir nepieciešami grozījumi tiesību aktos, tajā skaitā Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā un Saeimas vēlēšanu likumā, kā arī valsts finansējums sistēmas izveidošanā un uzturēšanā. Tā kā elektroniskā balsošana prasa no vēlētājiem datoru, eID u.c., elektroniskajai balsošanai ir jāpastāv paralēli tradicionālajai sistēmai, atstājot vēlētāju izvēlē balsošanas veidu - klātienē vai elektroniski.

Elektroniskā balsošana atvieglos dalību Saeimas un pašvaldības vēlēšanās, iespējams, palielinot arī vēlētāju skaitu. Savukārt infekciju vai citu ārkārtējo apstākļu radītu krīžu laikā tā nodrošinās dalību attālināti un tiesības uz drošu, veselīgu vidi.