Pārstāvis: Elizabete NarvilaPublicēta: 04. Feb

FINANŠU PRATĪBA VIDUSSKOLĀS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
944
Jau parakstījuši 944
9'056

Ar šo iniciatīvu vēlos pilnveidot Latvijas izglītības sistēmu, iekļaujot finanšu pratību kā obligātu mācību kursu vidusskolās. Pašreizējā izglītības programmā tiek apskatītas tikai dažas no finanšu pratības tēmam un ļoti virspusēji, taču tā nav pedagogu nekompetence, bet gan sistemātiska problēma valstī. Šī kursa ietvaros jaunieši apgūtu padziļinātu budžeta plānošanu, nodokļu sistēmas, finanšu pārvaldību, kā arī iepazītos ar tādām tēmām kā ieguldījumi, kredīti, īpašuma iegāde, līgumu izprašana un citas tēmas, kuras šobrīd netiek piedāvātas. Šī pārmaiņa novērsīs finanšu nezināšanas problēmas un mazinās risku, ka jaunieši pieņem neapdomīgus finanšu lēmumus.

1. Izmaiņas Izglītības likumā: Iekļaut jaunu mācību priekšmetu vai kursu par finanšu pratību kā obligātu mācību vielu vidusskolas programmā. 2. Kursu izstrāde: Izveidot izglītības saturu sadarbībā ar finanšu nozares ekspertiem un pedagogiem. Dažas no kursā iekļautajām tēmām-personīgā budžeta plānošana, naudas pārvaldība, krāšana un investēšana, nodokļi, valsts budžets un patērētāju tiesības, finanšu drošība un globālā finanšu pratība. 3. Skolotāju sagatavošana: Organizēt pedagogu apmācību programmas, lai nodrošinātu viņu kompetenci finanšu jomā un nodrošinātu kvalitatīvu kursa īstenošanu. 4. Pilotprojekts: Ieviest šo kursu sākotnēji kā pilotprojektu noteiktās skolās, lai izvērtētu tā efektivitāti un pielāgotu programmu, pirms to īsteno visā valstī.

1. Labāk sagatavoti jaunieši: Vidusskolēni kļūs finansiāli zinošāki, spēs pieņemt apdomīgus un atbildīgus lēmumus par saviem ienākumiem, izdevumiem un uzkrājumiem, kā arī izvairīsies no neapdomīgiem finanšu lēmumiem, piemēram, pārmērīgas kredītu izmantošanas vai līgumu noslēgšanas bez pilnīgas izpratnes par saistībām. Šīs zināšanas viņiem nodrošinās labāku finansiālo stabilitāti un drošību nākotnē. 2. Samazināti finanšu riski: Finanšu pratības paaugstināšana palīdzēs samazināt sabiedrībā izplatītus finanšu problēmu gadījumus, piemēram, uzkrājumu trūkumu vai neapdomīgu finanšu līdzekļu izlietojumu. Tā veicinās labāku izpratni par efektīvu finanšu plānošanu, palīdzot pieņemt pārdomātus lēmumus un veidot drošāku finansiālo nākotni. 3. Ekonomiskā stabilitāte: Zināšanas par finanšu sistēmu veicinās labklājību, samazinot risku pieņemt nepārdomātus finanšu lēmumus, uzņemties pārmērīgas parādsaistības vai kļūt par maldinošu finanšu piedāvājumu upuri. Izpratne par budžeta plānošanu, investēšanu un finanšu drošību radīs ilgtermiņa stabilitāti un palīdzēs veidot finansiāli nodrošinātu nākotni gan individuālā, gan sabiedrības līmenī. 4. Paaugstināts sabiedrības izglītības līmenis: Finanšu pratība veicina sabiedrības kopējo izglītības līmeni, jo tā sniedz praktiskas prasmes un zināšanas, kas nepieciešamas gudru lēmumu pieņemšanai ikdienas dzīvē. Tas palīdz labāk izprast un pārvaldīt finanšu resursus, vienlaikus stiprinot sabiedrības ekonomisko un sociālo stabilitāti. Latvijas Bankas raksts par finanšu izaugsmes nepieciešamību Latvijā. https://www.bank.lv/aktualitates-banklv/zinas-un-raksti/jaunumi/16730-latvija-finansu-pratiba-izaicinajumu-netrukst