Pārstāvis: Krišjānis DzalbePublicēta: 24. Jan (2016)

IZBEIGSIM KUKUĻOŠANAS KULTŪRU UZ LATVIJAS CEĻIEM!
Iniciatīva tiks iesniegta Ministru kabinetam

10'000
197
Jau parakstījuši 197
9'803

Iespējas atpirkties no ceļu policijas veicina to, ka autovadītāji vairāk atļaujas riskēt uz ceļiem. Ja kurupcija ir plaši izplatīta starp likuma sargiem, tas grauj uzticēšanos valsts institūcijām, kā arī veicina korupcijas izplatīšanos citās jomās. Atalgojot tos policistus, kas fiksē kukuļdošanas pārkāpumus, policistiem nebūs jāizvēlas starp materiālu labumu un likuma ievērošanu, bet kukuļdevēji baidīsies piedāvāt kukuli, zinot, ka, jo lielāks kukulis tiek piedāvāts, jo lielāka motivācija policistam ir ziņot par to.

Valsts policijā jānosaka kārtība, ka policists, kam piedāvāts kukulis, saņem prēmiju, kas divkārt lielāka par piedāvāto kukuli, ja tas tiek fiksēts un ja process noved pie kukuļdevēju notiesājoša sprieduma. Izmainot policista izvēli starp materiālu labumu un godīgu darbu, piedāvājot abus, tiktu lauzti vispārizplatīti uzvedības modeļi starp ceļu policistiem. Arī pieķertajam pārkāpējam, kas apsver kukuļdošanu, būtiski mainītos apsvērumi, saprotot, ka policistam finansiāli izdevīgāk ir ziņot par kukuļdošanas mēģinājumu, nekā pieņemt kukuli. Ieviešot šo kārtību, nepieciešams nodrošināt valsts policijas darbiniekus apmācīt pēc starptautiski atzītām metodēm kukuļdevēju pieķeršanā kā, piemēram, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldē pielietotās, lai gadījumi būtu pierādāmi un nepieļautu, ka policisti rīkojas ļaunprātīgi. Tāpat jārūpējas, lai jaunā kārtība tiktu plaši publicēta, un sabiedrība tiktu laicīgi brīdināta, dodot katram iespēju pārdomāt savu iespējamo rīcību. Ietekme uz budžetu būtu samērā neliela, jo galvenie izdevumi būtu informatīvajai kampaņai un apmācībām, jo pietiktu ar pāris plaši publiskotiem jaunajā kārtībā pieķertiem kukuļdevēji, lai sabiedrībā nostiprinātu pārliecību, ka risks tikt sodītam par kriminālpārkāpumu, kas ir kukuļdošana, ir lielāks par sodu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpuma gadījumā. Nostiprinoties pārliecībai par soda neizbēgamību ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanas gadījumā, autovadītāji atbildīgāk izturētos pret noteikumiem, tādejādi uzlabojot satiksmes drošību un glābjot dzīvības uz Latvijas bīstamajiem ceļiem.

Šo izmaiņu rezultātā uzlabosies drošība uz ceļiem, palielinoties soda neizbēgamībai par pārkāpumiem, kā arī mazināsies koruptīva uzvedība Valsts policijā un sabiedrībā kopumā, ņemot vērā, ka korupcija lielā mērā ir atkarīga no sociālajām normām.

Iniciatīvas jaunumi

Viedokļu sadursme - Vai prēmijas policistiem par kukuļdevēju pieķeršanu izbeigtu kukuļošanu uz Latvijas ceļiem?10. Feb (2016)

Lasi žurnāla SestDiena rakstā viedokļus PAR un PRET!

Spied šeit - https://manabalss.lv/system/viedoklu-sadursme.jpg

AUTORS: ANNIJA EMERSONE