Pārstāvis: Samuēls RuskulisPublicēta: 02. Dec (2024)

KIAP PAPLAŠINĀŠANA, IEVIENOT DIGITĀLĀS VARDARBĪBAS NOVĒRŠANU UN CITU KIBERNOZIEGUMU IZMEKLĒŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
42
Jau parakstījuši 42
9'958

Latvijā jau darbojas Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas pārvalde (KiAP), kas specializējas kibernoziegumu izmeklēšanā. Tomēr pastāv vajadzība paplašināt KiAP funkcijas un pienākumus, lai efektīvāk risinātu digitālās vardarbības problēmas, piemēram, mobingu (uzmākšanās, kas ilgstoši notiek starp personām, parasti psiholoģiski vai emocionāli, izmantojot tehnoloģijas) un bullingu (fiziska un verbāla vardarbība, kas var notikt tiešsaistē vai reālajā dzīvē), draudus (viltus paziņojumi, kas radītas, lai radītu bailes vai piespiestu personu rīkoties pret viņu gribu), kā arī phishingu (informācijas izkrāpšana, izmantojot viltotus e-pastus vai tīmekļa vietnes, kas izskatās kā īstas, lai iegūtu sensitīvu informāciju, piemēram, paroli vai kredītkartes datus). Īpaši svarīgi ir nodrošināt drošu un pieejamu veidu, kā bērni un pieaugušie var ziņot par šādiem gadījumiem, kā arī nodrošināt ciešu sadarbību ar citām iestādēm un tehnoloģiju platformām.

Jauns pienākumu apjoms KiAP: izveidot atsevišķu departamentu KiAP paspārnē, kas specializējas digitālās vardarbības novēršanā un izmeklēšanā. Pienākumos ietilptu pieņemt, izskatīt un reaģēt uz sūdzībām no bērniem un pieaugušajiem par mobingu, bullingu un draudiem sociālajos tīklos, spēļu platformās un citviet internetā. Sadarbība ar citiem dienestiem un platformām: veidot ciešu sadarbību ar Bērnu uzticības tālruni/pastu, Valsts policiju, Valsts drošības dienestu (VDD), CERT.LV un citām valsts un pašvaldības iestādēm, kas rūpējas par drošību kibertelpā. Sadarboties kopā ar populāro platformu moderātoriem un administrāciju, piemēram, YouTube, Facebook, TikTok, Steam, un citām, lai efektīvi izskaustu tiešsaistes vardarbību, kā arī sadarboties ar citām valsts kiberdrošības iestādēm; Interpolu, Europolu, FBI (ASV - Federālo Izmeklēšanas Biroju), CIA (ASV - Centrālo Izmeklēšanas Biroju) un t.t., lai efektīvi izskaustu digitālās vardarbības un kibernoziegumus. Ziņošanas platformas izveide: izveidot drošu un lietotājam draudzīgu ziņošanas platformu, kurā var ziņot par tiešsaistes vardarbību anonīmi vai identificējoties. Šī platforma būtu integrēta ar Latvija.lv. Atvieglot citu dienestu darbu: nodrošinot specializētu pieeju digitālās vardarbības risināšanā, tiktu atvieglots darbs Valsts policijai un VDD, ļaujot tiem koncentrēties uz nopietnākiem draudiem.

Drošāka kibertelpa: samazināsies digitālās vardarbības gadījumi, uzlabojot bērnu un pieaugušo psiholoģisko labklājību. Ātrāka reakcija uz incidentiem: ziņošana kļūs vienkāršāka un pieejamāka, ļaujot operatīvāk risināt problēmas. Sadarbības spēcināšana: efektīvāka saziņa starp valsts iestādēm un tehnoloģiju platformām veicinās ātrāku un konkrētāku problēmu risināšanu. Efektīvāks valsts aparāts: atvieglots darbs Valsts policijai un VDD ļaus šīm institūcijām vairāk koncentrēties uz stratēģiski svarīgiem jautājumiem.