Pārstāvis: Žanna MarkovaPublicēta: 29. Jan (2021)

PAR DROŠU VIDI BEZ AGRESĪVIEM SUŅIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
401
Jau parakstījuši 401
9'599

Katru mēnesi Latvijā daudz dzīvnieku un arī cilvēki dažādi cieš no agresīvu suņu uzbrukumiem. Situācija šai ziņā valstī ir kritiska. Dzīvnieku, jo īpaši suņu, audzēšana, tirdzniecība un uzturēšana ir kļuvusi praktiski nekontrolēta. Rezultātā Latvijas dzīvnieku patversmes ir "aizsērējušas" ar suņiem. Dzīvnieku skaits uz vienu iedzīvotāju ir milzīgs. Liels skaits dzīvnieku vispār netiek reģistrēti. Un cieš gan paši dzīvnieki, gan cilvēki. Nereti cilvēki iegūst suni, neizpētot visas šķirnes iezīmes un tās selekcijas mērķi, vairāk vadoties pēc izskata vai popularitātes. Iznākumā viņi netiek ar šiem dzīvniekiem galā, un suns nonāk patversmē vai sāk apdraudēt citus. Ņemot vērā sabiedrības zemo atbildīgumu, nav arī brīnums, ka tas nereti beidzas traģiski. Un vēl ļaunāk - ka vainīgais ļoti un pārāk bieži paliek nesodīts. Bet mēs tomēr dzīvojam Eiropā, un es vēlos justies droši savā kāpņu telpā, sabiedriskajās un atpūtas vietās. Un nebaidīties par saviem bērniem. Attiecīgi grozījumi mājdzīvnieku turēšanas noteikumos pasargātu arī pašus dzīvniekus no negodīgiem saimniekiem. Arī nežēlība pret dzīvniekiem mūsu valstī nav nekas neparasts. Lai situāciju mainītu uz labo pusi, šajā ziņā mēs varam izmantot vairāk attīstīto valstu pieredzi.

Tāpēc aicinām ievērojami palielināt nodokli par mājdzīvnieku turēšanu. Aicinām ieviest progresīvo nodokli par suņu turēšanu. Līdzīga prakse ir, piemēram, Vācijā. Par pirmo suni 50 eiro gadā, par katru nākamo - 100 eiro gadā. Attiecīgi par pirmo potenciāli bīstamo šķirņu suņu (saraksts - zemāk) 150 eiro un par katru nākamo 300 eiro gadā. Bet kastrētam sunim atstājiet 50% atlaidi. Aicinām ieviest naudas sodu par suņa turēšanu bez reģistrācijas - sākot no 500 eiro. Savukārt par nesamaksātu suņa turēšanas nodokli sods varētu būt 350 eiro par katru dzīvnieku. Līdztekus ir jānosaka obligāta uzpurņa valkāšana lielajām suņu šķirnēm (no 30 kg), staigājot pilsētā un sabiedriskās vietās. Pilsētās, it īpaši daudzdzīvokļu mājās, būtu labi apsvērt aizliegumu turēt vairāku īpaši lielo šķirņu suņus. Katram potenciāli bīstamām šķirnēm sunim (saraksts zemāk), kurš sasniedzis 1,5 gadu vecumu un dzīvo pilsētā, ir jāievieš obligāts tests - lojalitātes pārbaude pret citiem dzīvniekiem un cilvēkiem, suņa pasē saņemot atbilstīgu atzīmi. Tāpat ir jāpaaugstina dzīvnieku audzēšanas un pārdošanas kontrole. Apstiprināt potenciāli bīstamu šķirņu sarakstu, kas, kā rāda prakse, cilvēkiem vai citiem dzīvniekiem uzbrukumu gadījumos parādās biežāk nekā citi. Ierosināto bīstamo šķirņu saraksts, pamatojoties uz citu valstu pieredzi: Akita inu; Amerikāņu buldogs; Amerikāņu pitbulterjers; Amerikāņu stafordšīras terjers; Amerikāņu akita; Bulmasti; Niedru korso; Angļu Stafordšīras bulterjers; Rotveilers; Beļģu aitu suns (malinois); Kaukāza aitu suns; Vācu aitu; Vidusāzijas aitu suns (Alabai); Austrumeiropas aitu suns. Palieliniet arī soda naudu par suņa uzbrukumu citam dzīvniekam vai cilvēkam, sākot no 1000 eiro. Tā kā agresīva suņa uzbrukums parasti ir saistīts ar smagu stresu cietušajai pusei un bieži vien prasa ilgstošu atveseļošanos (fizisku vai psiholoģisku), ir jāparedz morālās kompensācijas izmaksa. Smagos gadījumos līdz 3000 eiro.

Visi šie ierosinātie pasākumi ir vērsti uz iedzīvotāju atbildības palielināšanu un uz nepatīkamu un dažkārt arī traģisku gadījumu mazināšanu, kuros ir iesaistīti agresīvi suņi.