
NAKTS SABIEDRISKĀ TRANSPORTA IEVIEŠANA LATVIJĀ
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā
Ar šo iniciatīvu piedāvāju ieviest nakts sabiedriskā transporta pakalpojumus Latvijas lielākajās pilsētās, piemēram, Rīgā, Daugavpilī un Liepājā. Pašlaik nakts stundās sabiedriskais transports nav pieejams, kas rada nopietnas problēmas iedzīvotājiem, kuri strādā nakts maiņas vai apmeklē kultūras un izklaides pasākumus. Šiem iedzīvotājiem bieži vien ir jāpārvietojas, izmantojot privāto transportu, kas visiem nav pieejas, jo sevišķi jauniešiem, kas vēl nav sasnieguši pilngadību vai kam nav autovadītāja apliecības. Šādās situācijās nākas paļauties uz dārgiem taksometra pakalpojumiem, kas īpaši ietekmē personas ar zemākiem ienākumiem, tādējādi veicinot sociālās nevienlīdzības pieaugumu valstī. Iniciatīvas mērķis ir veikt grozījumus Sabiedriskā transporta pakalpojumu likuma 5. panta otrās daļas 2. punktā, nosakot valstspilsētu pašvaldībām pienākumu organizēt nakts sabiedriskā transporta maršrutus, pamatojoties uz iedzīvotāju vajadzību un pieprasījuma izvērtējumu.
Lai īstenotu piedāvātās pārmaiņas, būtu nepieciešams veikt grozījumus normatīvajā regulējumā, skaidri nosakot pašvaldību pienākumu nodrošināt nakts sabiedriskā transporta pieejamību. Pašvaldībām tiktu uzdots regulāri apkopot datus par iedzīvotāju pārvietošanās vajadzībām nakts stundās, veicot aptaujas un analizējot mobilitātes paradumus. Pamatojoties uz šo informāciju, tiktu izstrādāti nakts transporta maršruti, kas savienotu galvenās apkaimes ar pilsētas centru un svarīgiem infrastruktūras punktiem, piemēram, slimnīcām un transporta mezgliem. Projekta īstenošanai būtu jāparedz līdzfinansējums no valsts un pašvaldību budžetiem, lai nodrošinātu transporta pakalpojumu pieejamību par pieņemamu cenu.
Šīs pārmaiņas nodrošinās iedzīvotājiem, kuriem pašlaik nav pieejamas pārvietošanās iespējas nakts stundās, finansiāli pieejamu un ērtu alternatīvu. Tas mazinās nepieciešamību izmantot privāto transportu vai dārgus taksometra pakalpojumus, kas ir īpaši nozīmīgi iedzīvotāju grupām ar zemākiem ienākumiem. Sabiedriskā transporta pieejamība nakts stundās mazinās sociālo vienlīdzību, uzlabos mobilitāti un ļaus drošāk nokļūt mājās pēc darba vai pasākumiem. Turklāt samazināta privātā transporta izmantošana naktī palīdzēs arī mazināt satiksmes intensitāti, negadījumu risku un kaitīgo izmešu daudzumu, tādējādi veicinot ilgtspēju un uzlabojot pilsētas dzīves kvalitāti kopumā.