Pārstāvis: Laura FrančenkoPublicēta: 09. Nov (2022)

PAR EFEKTĪVĀM ZĀLĒM SIRDS MAZSPĒJAS ĀRSTĒŠANAI
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
958
Jau parakstījuši 958
9'042

Ar šo iniciatīvu aicinām valdību piešķirt finansējumu mūsdienīgiem un efektīviem medikamentiem sirds mazspējas pacientu ārstēšanai. Ar sirds mazspēju Latvijā slimo vairāk nekā 50 tūkstoši cilvēku, no tiem lielākā daļa ir seniori vecumā virs 70 gadiem. Kardiologs, profesors Andrejs Ērglis ir atzinis, ka, palielinoties valsts iedzīvotāju mūža ilgumam un šo cilvēku skaitam, pieaug arī sirds mazspējas pacientu skaits. Diemžēl mirstība no sirds mazspējas Latvijā ir ļoti augsta. Arī kopumā sirds un asinsvadu slimības 2021. gadā bija izplatītākais Latvijas iedzīvotāju nāves cēlonis, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Sirds mazspēja pagaidām nav ārstējama, tomēr slimību ir iespējams ierobežot, novērst pacientu mirstību un uzlabot viņu dzīves kvalitāti. Tam ir nepieciešama ne vien savlaicīga sirds mazspējas atklāšana, pacientu ieinteresētība un dzīvesveida izmaiņas, bet arī efektīvi medikamenti sirds mazspējas ārstēšanai. Diemžēl iedarbīgu mūsdienu medikamentu pieejamība sirds mazspējas pacientiem Latvijā nav pietiekama. Slimības ārstēšanai vajadzīgās zāles vēl netiek lietotas mūsu valstī vai ir pieejamas ar lielu līdzmaksājumu, kuru lielākā daļa pacientu nevar atļauties maksāt. Lai situāciju mainītu un uzlabotu pacientu ārstēšanu, nepieciešams lielāks valsts finansējums zāļu pieejamības palielināšanai.

Šīs iniciatīvas rosinātās pārmaiņas rezultātā sirds mazspējas pacienti iegūs iespēju lietot efektīvas zāles, tiks paaugstināta viņu dzīves kvalitāte un palielināts mūža ilgums. Tāpat savlaicīga zāļu pieejamība samazinās slimnīcu izdevumus.