Pārstāvis: Kaspars LazdiņšPublicēta: 28. Apr (2022)

PAR ĒRTU UN LIETDERĪGU OFICIĀLO E-ADRESI
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
137
Jau parakstījuši 137
9'863

Kā ir atzinusi Valsts kontrole, šobrīd e-adreses kā oficiāla kanāla valsts un pašvaldību iestāžu saziņai ar iedzīvotājiem ieviešana nav veiksmīgi izdevusies. Oficiālā e-adrese portālā Latvija.lv ir izmantojama tikai tad, ja autentifikācija veikta ar LVRTC pārraudzīto e-parakstu. Veidojas absurda situācija – portālā ir iespējams autentificēties, izmantojot internetbanku piedāvātos rīkus, un veikt dažādas darbības, kuru izpildei nenoliedzami nepieciešama droša lietotāja autentifikācija, piemēram, deklarētās dzīvesvietas adreses maiņu. Tomēr oficiālās sarakstes ar valsts un pašvaldības iestādēm nodrošināšanai internetbanku autentifikācijas rīki it kā nav pietiekami droši. Veicot salīdzinoši nelielas izmaiņas likumdošanā, situāciju būtu iespējams labot.

Aicinu izskatīt iespēju īstenot kādu no sekojošiem ierosinājumiem: 1) ļaut lietot e-adresi portālā Latvija.lv, izmantojot drošas autentifikācijas rīkus, kuri jau tiek plaši pielietoti (internetbankas, Smart-ID u.tml.); 2) noteikt visām bankām pienākumu nodrošināt iespēju savās internetbankās lietotājiem autentificēties ar LVRTC pārraudzīto e-parakstu. Tādējādi tiktu radīta situācija, kurā cilvēki būtu ieinteresēti iegūt vienu, universāli izmantojamu un ērtu autentifikācijas līdzekli, kas derētu visās bankās un, iespējams, daudzās citās iestādēs. (Starp citu – LVRTC pēdējo gadu laikā ir ļoti būtiski uzlabojis "Eparaksts mobile" lietošanas ērtumu gan lietotājiem, gan nodrošinot iespēju savu autentifikācijas rīku integrēt citu iestāžu sistēmās.)

Līdz ar šo tiks nodrošināta ērta, funkcionējoša un tiešām daudziem pieejama sistēma valsts un pašvaldību elektroniskajai saziņai ar iedzīvotājiem.