Pārstāvis: Jānis VanagsPublicēta: 12. Apr (2018)

PAR GŪTO IENĀKUMU PUBLISKOŠANU VISIEM PIEEJAMĀ FORMĀTĀ INTERNETĀ.
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
149
Jau parakstījuši 149
9'851

Ir kardināli jāmaina līdzšinējais kurss ēnu ekonomikas apkarošanā un ienākumu publiskošana ir visu sabiedrību iesaistošs, atklāts veids kā iespējams apzināt tos, kas dzīvo pāri saviem oficiālajiem ienākumiem izmantojot noziedzīgi iegūtus līdzekļus.

Ir jāizstrādā jauns likums, kas liek Valsts ieņēmumu dienestam izveidot un uzturēt ērtu datubāzi, kurā ielogojoties izmantojot jau esošos autorizācijas veidus var pieprasīt informāciju par noteiktā rezidenta kalendārajā gadā gūto ienākumu apjomu. Rezidents, par kuru ir veikts informācijas pieprasījums ir jāinformē par to, kurš konkrēts cilvēks izrāda interesi par viņa gūtajiem ienākumiem, tādā veidā nodrošinot abpusēji atklātu informācijas apriti. Ir iespējama atkāpe priekš medijiem, saglabājot pieprasītāja anonimitāti, sakarā ar drošības draudu riskiem veicot pētniecisko žurnālistikas darbu. Pieredzi likuma izveidē var smelties no Zviedrijas un Norvēģijas, tur līdzīgs atklātības princips veiksmīgi tiek pielietots.

Galvenais ieguvums būs iespēja līdzcilvēkiem pašiem apzināt personas, kas dzīvo pāri saviem oficiālajiem ienākumiem tērējot noziedzīgi iegūtu naudu. Atklātība un caurspīdīgums ir visefektīvākais veids kā tikt pāri ēnu ekonomikas un korupcijas problēmām, kas ir vainīgas pie Latvijas zemā dzīves līmeņa. Šis ir viens liels solis tuvāk sabiedrībai, kurā godīgums pret apkārtējiem ir norma. Zviedrija un Norvēģija ir tās valstis, kas piekopj šādu informācijas atklātības praksi uz kuru aicinu arī es un ņemot vērā šo valstu pozitīvo pieredzi, kas atspoguļojas regulāri augstajos starptautisko statistikas topu reitingos dzīves kvalitātes, sabiedrības laimes sajūtas, zemā korupcijas līmeņa apjoma valstī un sabiedrības zemajā tolerancē pret to, uzskatu , ka arī mums ir vērts pārņemt šo praksi. Latvijas situācijā, kad iedzīvotāju skaits strauji sarūk un iekasētie nodokļi ir vieni no zemākajiem Eiropā mēs nevaram rīkoties savādāk kā tikai radikāli.