Pārstāvis: Mihails PižiksPublicēta: pirms 4 dienām

EFEKTĪVA ZIŅOŠANAS SISTĒMA PAR CEĻU SATIKSMES PĀRKĀPUMIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
16
Jau parakstījuši 16
9'984

Ceļu satiksmes drošība ir viena no būtiskākajām sabiedrības interesēm, taču praksē bieži vērojami pārkāpumi, kurus oficiālās iestādes nespēj fiksēt uzreiz — piemēram, bīstama apdzīšana, neievērota distance, agresīva braukšana vai stāvēšanas noteikumu pārkāpumi. Šobrīd sabiedrībai nav vienotas, ērtas iespējas oficiāli ziņot par šādiem pārkāpumiem, ja vien nav notikusi avārija vai nav pieejamas videoieraksta iesniegšanas iespējas Valsts policijā. Tā rezultātā daudzi satiksmes dalībnieki izjūt bezspēcību, novērojot bīstamu braukšanu, bet nezinot, kur vērsties, un potenciāli bīstama uzvedība paliek nesodīta vai nenovērsta. Tāpēc nepieciešams izveidot drošu, caurskatāmu iespēju, kā sabiedrība varētu informēt par novērotiem pārkāpumiem, tā palīdzot uzlabot ceļu satiksmes kultūru un novērst bīstamas situācijas pirms tās noved pie smagām sekām.

Aicinām izveidot jaunu funkcionalitāti CSDD e-pakalpojumu sistēmā, kas ļautu autentificētiem lietotājiem ziņot par pārkāpumiem, norādot transportlīdzekļa reģistrācijas numuru un pārkāpuma būtību. Ziņojumi tiktu droši uzkrāti datu bāzē, saglabājot ziņotāja identitātes konfidencialitāti. Lai nodrošinātu ziņošanas kvalitāti un novērstu ļaunprātīgu izmantošanu, tiktu izstrādāts kontroles mehānisms, kurā nepamatoti ziņotāji varētu zaudēt tiesības sūtīt jaunus pieteikumus. Transportlīdzekļa īpašniekam būtu iespēja izvēlēties, vai saņemt informāciju par savā vārdā reģistrēta transportlīdzekļa fiksētajiem pārkāpumiem, tomēr visi ziņojumi tiktu uzkrāti neatkarīgi no šīs izvēles. Ja par konkrētu transportlīdzekli uzkrātos lielāks ziņojumu apjoms, tā īpašnieks varētu tikt aicināts uz preventīvām pārrunām ar CSDD vai Valsts policiju, lai izvērtētu situāciju. Papildus varētu tikt izstrādāta ziņotāju kvalitātes novērtēšanas sistēma, piešķirot priekšrocības korektiem un kvalitatīviem ziņotājiem, bet ierobežojot iespējas tiem, kuri sniedz nepamatotu informāciju. Svarīgi arī paredzēt, ka apdrošināšanas kompānijām nav piekļuves individuālajiem ziņojumiem – tās redzētu tikai apkopotus statistikas datus.

Šāda sistēma ļautu efektīvi uzlabot ceļu satiksmes drošību, dodot sabiedrībai instrumentu reāli iesaistīties problēmu risināšanā. Tā veicinātu braucēju uzvedības maiņu, jo apziņa, ka pārkāpumi var tikt fiksēti, motivētu ievērot noteikumus. Vienlaikus tiktu stiprināta savstarpēja cieņa un atbildība starp satiksmes dalībniekiem. Uzkrātie dati palīdzētu arī valsts iestādēm labāk analizēt satiksmes drošības tendences un plānot preventīvus pasākumus. Šī iniciatīva nav par sodīšanu, bet par atbildības kopīgu veidošanu, ļaujot sabiedrībai aktīvi līdzdarboties drošības uzlabošanā.