Pārstāvis: Nora FreimanePublicēta: 30. Jan (2023)

PAR KĀRTĪBU, KĀDĀ ĪSTENOT VALSTS PĀRVALDES ALGU REFORMU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
1'596
Jau parakstījuši 1'596
8'404

Stabilu un drošu māju būvē no pamatiem. Tāpat ir arī stabilas un drošas valsts būvē ar efektīvu valsts pārvaldi. Tāpēc plānotā algu reforma valsts pārvaldē ir jāīsteno no tās pamatiem, sākot ar algas paaugstināšanu tajos valsts pārvaldes posteņos, kur tā nav paaugstināta jau gadiem un kur atalgojuma dēļ rodas grūtības piesaistīt augsti kvalificētus speciālistus. Ieplānotā un ļoti nepieciešamā algu reforma valsts pārvaldē ir sākta īstenot, paaugstinot algas valsts augstākajām amatpersonām par 27%-75%, turklāt jau ar š.g. 1. janvāri. Ignorējot ne vien ekonomisko situāciju, bet arī neviennozīmīgi reaģējot uz pilsoņu kolektīvo iesniegumu "Par algu iesaldēšanu valsts prezidentam, ministriem, u.c. tautas kalpiem", valdība ir paudusi savu nostāju: vispirms mums, un tad varbūt arī jums.

Neatkarīgi no tā, ka iniciatīva "Par algu iesaldēšanu valsts prezidentam, ministriem, u.c. tautas kalpiem” ir nodota Ministru kabinetam un Valsts kancelejai izvērtēšanai, mēs prasām šādu algas reformas īstenošanas kārtību: 1) algu reformu valsts pārvaldē īstenot, sākot ar algu paaugstināšanu tiem valsts pārvaldes darbiniekiem, kuru atalgojums par pilnas slodzes darbu mēnesī nepārsniedz bruto 2500 eiro, 2) nekavējoties atcelt īstenoto algu paaugstinājumu valsts augstākajām amatpersonām – Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājam, ministru prezidentam, parlamentārajiem sekretāriem, ministriem un Saeimas deputātiem – un atjaunot to 2022. gada līmenī, 3) pie jautājumu par valsts augstāko amatpersonu algu pieauguma atgriezties tikai pēc vispārējās krīzes beigām, brīdī, kad inflācija ir atgriezusies samērīgā līmenī un ir rasti līdzekļi šo algu paaugstināšanai, padarot valsts procesus efektīvākus.

Uzskatām, ka šādi īstenota algu reforma patiešām padarīs valsts pārvaldes procesus efektīvākus un caurspīdīgākus. Ar šo grozījumu stiprināsies apziņa par varas solidaritāti ar sabiedrību, kā arī primāri tiks nodrošināta iespēja valsts pārvaldē noturēt un piesaistīt augsti kvalificētus darbiniekus ar konkurētspējīgu atalgojumu. Valsts augstākajām amatpersonām vispirms ir jāpierāda sevi ar darbiem un tikai tad jāpalielina sev algas.