Pārstāvis: Sandra StepiņaPublicēta: pirms dienas

PAR KURZEMES PIEKRASTI BEZ VĒJA ELEKTROSTACIJĀM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
363
Jau parakstījuši 363
9'637

Baltijas jūras Kurzemes piekrastes aizsargjoslas teritorijā pašlaik tiek plānoti vairāki vēja elektrostaciju projekti, kas paredz 250m augstu turbīnu izvietošanu un piegulošās infrastruktūras izbūvi. Šim mērķim paredzēts izzāģēt simtiem hektāru piejūras mežu. Šādu projektu rezultātā neatgriezeniski tiks pārvērsta piekrastes ainava, negatīvi ietekmētas piekrastes dabas vērtības un vietējo kopienu tūrisma uzņēmējdarbība, kā arī būtiski ietekmēta Latvijas valsts ārējās robežas militārā drošība. Aizsargjoslu likums nosaka, ka Baltijas jūras piekrastes 5 kilometru ierobežotas saimnieciskās darbības aizsargjosla tika izveidota ar mērķi: samazināt piesārņojuma ietekmi uz Baltijas jūru, saglabāt meža aizsargfunkcijas, novērst erozijas procesu attīstību, aizsargāt piekrastes ainavas, nodrošināt piekrastes dabas resursu, nodrošināt atpūtai un tūrismam nepieciešamo resursu, aizsargāt un saglabāt sabiedrībai nozīmīgas teritorijas. Kurzemes piekrastes sauszemes teritorija ir ar augstu kultūrvēsturisko, ainavas un dabas vērtību gan Latvijas, gan arī Eiropas Savienības mērogā, kas ik gadu piesaista tūkstošiem tūristu no visas pasaules, kas ir vietējo kopienu galvenais saimnieciskās darbības virziens. Piekrastē ir vairākas aizsargājamas dabas teritorijas, tai skaitā viens no četriem Latvijas dabas rezervātiem - Grīņu dabas rezervāts, kas ir augsta līmeņa aizsargājams biotops un Natura 2000 teritorija kā arī lielākie putnu migrācijas ceļi Latvijā. Enerģētiskās drošības un neatkarības veicināšanai nepieciešamās atvieglotās energoapgādes būvju būvniecības kārtības likums nosaka iespēju izvietot vēja elektrostacijas Baltijas jūras piekrastes aizsargjoslā, vēl jo vairāk, MK noteikumu Nr.240 “Vispārīgie teritorijas plānošanas, izmantošanas un apbūves noteikumi ” 2024.gada grozījumi nosaka atļauju būvēt vēja elektrostacijas visās mežu teritorijās. Vēja elektrostaciju izbūve piekrastes teritorijās bez plašu kompensējošo mehānismu ieviešanas var radīt militāro radiolokatoru darbības traucējumus, samazinot valsts gaisa telpas aizsardzību gaisa objektu uzbrukuma laikā.

Šāds regulējums veicina negatīvu ietekmi uz Baltijas jūras piekrasti tāpēc: Pirmkārt, ir svarīgi nodrošināt, lai normatīvajos aktos tiktu noteikts vēja elektrostaciju izbūves aizliegums visā Baltijas jūras piekrastes aizsargjoslā, ietverot 5km ierobežotas saimnieciskās darbības aizsargjoslu, ņemot vērā šo būvju neatgriezenisko ietekmi uz ainavu, dabas vērtībām, piekrastes mežu teritorijām, tūrisma nozari, valsts drošību un vidi kopumā. Otrkārt, vietējām piekrastes pašvaldībām nepieciešams saglabāt tiesības pašām noteikt savu teritoriju izmantošanas nosacījumus teritorijas plānošanas procesā. Treškārt, noteikt piekrastes aizsargjoslu kā Latvijas valsts ārējo robežu ar pastiprinātām gaisa telpas drošības prasībām.

Realizējot iniciatīvā pausto: 1. Tiks saglabātas Kurzemes piekrastes dabiskās pludmales, kāpu ekosistēmas un vēsturiskie zvejnieku ciemi, kas ir unikālas Latvijas dabas un kultūrvēsturiskās vērtības un ainavu resurss; 2. Tiks aizsargāti Latvijas galvenie putnu migrācijas ceļi un novērsts risks putnu sadursmei ar vēja turbīnu konstruktīvajiem elementiem; 3. Tiks saglabāts būtisks Latvijas tūrisma un rekreācijas reģions, kas ir piekrastes iedzīvotāju galvenais saimnieciskās darbības virziens; 4. Tiks saglabātas piekrastes mežu teritorijas, aizsargājot kāpas un palīdzot saglabāt krasta stabilitāti kā arī bioloģisko daudzveidību; 5. Tiks nodrošināta valsts ārējās robežas gaisa telpas drošība, kas ir būtiski pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā.