Pārstāvis: Toms LūsisPublicēta: 06. Mar (2021)

PAR NESAMĒRĪGĀ AKCĪZES NODOKĻA PALIELINĀJUMA ATCELŠANU CIGAREŠU BEZDŪMU ALTERNATĪVĀM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
393
Jau parakstījuši 393
9'607

Vajag atcelt 2020. gada decembrī Saeimas pieņemtos grozījumus Akcīzes likumā, ar kuriem tika būtiski paaugstināts akcīzes nodoklis dažādām mazāk kaitīgām cigarešu bezdūmu alternatīvām – karsējamajai tabakai, e-cigarešu šķidrumiem un beztabakas nikotīna spilventiņiem: 1) karsējamās tabakas akcīze pacelta par 113%, paciņas cena pieaugusi par ~40-60 centiem, kas ir straujākais kāpums starp visām Eiropas Savienības valstīm; 2) nikotīna spilventiņu nodoklis uzreiz noteikts augstāks kā, piemēram, Zviedrijā (daudzas valstis nikotīna spilventiņus ar nodokli nemaz neapliek), un vienas paciņas cena pieaugusi par ~1,5-2 eiro; 3) e-cigarešu šķidrumu un aromatizētāju standarta 10 ml iepakojumu cenas pieaugušas par vidēji 1-3 eiro; 4) tikmēr parasto cigarešu cena palielināta vien par 5%, proti, par 10-15 centiem.

Lietuvā e-cigarešu produktiem, tāpat kā karsējamai tabakai, akcīzes nodokļa pieaugums bija neliels, un tagad kaimiņvalstī šo produktu cenu līmenis ir pielīdzināms tam, kāds Latvijā bija pagājušajā gadā. Savukārt Igaunijas parlaments, sekojot ekspertu ieteikumiem, lai sakārtotu legālo tirgu, pieņēma lēmumu no šā gada 1. aprīļa līdz 2022. gada 31. decembrim pilnībā atcelt akcīzes nodokļa piemērošanu e-cigarešu šķidrumiem. Līdz ar to Latvijā e-cigarešu produktu cenas būs ievērojami augstākas nekā mūsu kaimiņvalstīs, un ir sagaidāms krass nelegālās un pārrobežu tirdzniecības pieaugums, kas negatīvi ietekmēs nodokļu ieņēmumus. Cigarešu alternatīvām kļūstot ievērojami dārgākām par parastajām cigaretēm, smēķētāji vairs nebūs motivēti atmest smēķēšanu vai izvēlēties mazāk kaitīgās alternatīvas, kas netraucē apkārtējiem.

Cilvēkiem, kas izvēlējušies savu visnotaļ kaitīgo ieradumu padarīt kaut vai nedaudz mazāk kaitīgu, nevajadzētu subsidēt cigarešu ražotājus. Atceļot grozījumus Akcīzes likumā, nikotīnu saturošo produktu cenas būtu samērīgas, tādējādi nepadarot cigarešu bezdūmu alternatīvas par ekskluzīvu produktu un samazinot pasīvās smēķēšanas riskus pārējai sabiedrībai.