Pārstāvis: Aija VanagaPublicēta: 12. Apr (2019)

PAR PAŠAIZSARDZĪBAS APMĀCĪBU IEKĻAUŠANU SKOLU PROGRAMMĀS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā.

10'000
283
Jau parakstījuši 283
9'717

Šobrīd pavisam nelielai daļai Latvijas iedzīvotāju ir zināšanas par pašaizsardzību. Īpaši neizsargāti ir bērni un jaunieši. Nereti notiek dažadi fiziska rakstura uzbrukumi ģimenes konfliktos, skolās, uz ielas un citur. Balstoties uz Latvijas Satversmes, Krimināllikuma 29. pantu, pašaizsardzība ir atļauta, ja pastāv reāls apdraudējums. Bieži vien cietušais nespēj sevi aizsargāt, jo nezina, kā rīkoties, īpaši tad, ja tiek, piemēram, zņaugts, kāds draud ar ieroci, tiek cieši satverts, ielenkts. Nereti ierastās pašaizsradzības metodes ir neefektīvas, tādēļ rodas daudz un dažādu negadījumu. Lai gan ir iespējams apmācības apmeklēt par maksu, tās visiem dažādu apstākļu, piemēram, attāluma, finasiālu vai citu apstākļu dēļ nav pieejamas. Piedāvāju veikt reformas izglītības sistēmā un sporta stundās 5.-9. klases skolēniem iekļaut pašaizsardzības apmācību programmu, kā arī nodrošināt to, lai jaunieši līdz 18 gadu vecumam (uzreiz pēc reformas veikšanas), kuri mācoties 5. – 9. klasē nav paguvuši tās apgūt, bet to vēlas, varētu iegūt pamatzināšanas bez maksas jebkurā sevis izvēlētā vietā. Skolēni apgūtu pašaizsardzības un uzbrucēja atvairīšanas metodes, mācītos pareizi rīkoties neparedzētās situācijās, kas saistīti ar fizisku uzbrukumu.

Apmācību kurss būtu jāiekļauj sporta stundu programmā. Skolēni saņemtu arī vērtējumus par uzdevuma izpildes precizitāti, pareizību, spēju reaģēt. Lai nodrošinātu to, ka izglītojamie spētu atcerēties, kā rīkoties reālā situācijā, būtu nepieciešams atkārtot zināšanas. Lai apmācības nodrošinātu bez traumām, būtu nepieciešams inventārs, piemēram vingrošanas matrači, kas palīdz novērst iespējamo traumu risku un tām būtu jānotiek stingrā skolotāja uzraudzībā. Tā kā Latvijā pastāv pedagogu trūkums, lai nebūtu nepieciešami papildus pedagogi pašaizsardzības apmācībām, būtu jānodrošina obligātie kursi, kuros tiktu apmācīti sporta skolotāji. Kursus vadītu šīs nozares speciālisti.

Apmācības palīdzētu būtiski samazināt jebkāda veida negadījumus un noziegumus, kas saistīti ar fizisku uzbrukumu kādai personai vai personām (miesas bojājumu nodarīšana un zādzība, slepkavība, seksuāla izmantošana un citi). Iegūtās zināšanas skolēniem būs iespēja nodot arī pārējai sabiedrībai, kā arī pielietot nākotnē, kad skolēns ir pieaudzis. Mazāk būtu jāsniedz arī medicīniskā palīdzība cietušajiem, jo persona pratīs izvairīties no traumām.

Iniciatīvas jaunumi

Cik gatavi demokrātijai ir jaunieši un kā to veicināt16. Nov (2020)

Paldies par Tavu pilsonisko aktivitāti un interesi par ManaBalss platformas autoru ierosinājumiem!

Tā kā esi parakstījis šo iniciatīvu saistībā ar jauniešiem un/vai skolu dzīvi, ManaBalss aicina Tevi pievērst uzmanību arī šeit aprakstītajam pasākumam.

Otrdien, 2020. gada 17. novembrī, plkst. 11:00–14:00 tiešsaistes vebinārā "Young and Free to Vote?" tiksies Baltijas un Ziemeļvalstu jaunatnes padomju pārstāvji, lai dalītos pieredzē par vēlēšanām kā politiskās iesaistes centrālo elementu un tā (ne)iedarbīgumu jauniešu uzrunāšanā. Pasākums norisināsies angļu valodā.

Ziemeļvalstu dalībnieki runās par t.s. "ēnu vēlēšanām" – pilsonisko izpratni audzinošu tradīciju, ko jau gadu desmitiem praktizē Ziemeļvalstu skolās.

Pirmsvēlēšanu vecuma vidusskolēni tiek iesaistīti pilna vēlēšanu cikla simulācijā: sākot ar politisko kampaņu izvērtēšanu, piedalīšanos debatēs un beidzot ar vēlēšanu biļetena aizpildīšanu un uzvarētāju paziņošanu.

Vebinārā būs iespēja satikties ar Rutu Einarsdottiru no Islandes, Danielu Honoré Jensenu no Dānijas, Aivaru Kamalu no Igaunijas un Urti Petrulīti no Lietuvas.

Pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām 2019. gadā līdzīgs scenārijs eksperimentālā kārtā tika izspēlēts sešās Latvijas skolās – taču digitāli. Projekta rezultātus vebinārā prezentēs Sabiedrības līdzdalības fonda ManaBalss.lv izpilddirektors Imants Breidaks.

Pasākuma otrā daļa būs veltīta paneļdiskusijai, kuru vadīs Didzis Meļķis no ManaBalss.lv, kā arī tiks uzklausīti skatītāju jautājumi.

Diskusijā piedalīsies Emīls Anškens no Latvijas Jaunatnes padomes kopā ar kolēģiem no Islandes, Dānijas, Igaunijas un Lietuvas.

Aicinām ikvienu sekot līdzi vebināram Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā mājas lapā, ManaBalss Facebook lapā un aktīvi piedalīties, lai arī Tava balss tiktu sadzirdēta!

AUTORS: MANA BALSS

Seko, atbalsti, dalies!01. Sep (2020)

Lasi Tavam balsojumam tematiski atbilstīgo Facebook publikāciju un apsver savu atbalstu citām šīs jomas iniciatīvām!

Piesekojies mūsu Facebook lapai un dalies ar ManaBalss jaunumiem sociālajos tīklos!

Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā esi saņēmis/-usi šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!

AUTORS: MANA BALSS