Pārstāvis: Andris VītolsPublicēta: pirms 15 dienām

VAIRĀK SABIEDRISKO PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻU RAIDĪJUMU UKRAIŅU VALODĀ
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
69
Jau parakstījuši 69
9'931

Vēlos panākt, lai Latvijas Radio 4 un LTV 7 lielāku raidlaika daļu atvēlētu raidījumiem ukraiņu valodā, attiecīgi samazinot ētera laiku krievu valodā.

Tāpēc aicinu Saeimai uzdot Ministru kabinetam normatīvajos aktos noteikt lielāku raidlaika proporciju ukraiņu valodā, proporcionāli samazinot ētera laiku krievu valodā.

Ņemot vērā, ka ukraiņu skaits Latvijā palielinās, pieaug arī ukraiņu valodas lietojums, bet krievu valodas ‒ pakāpeniski samazinās. Pārejas periodā, kamēr ukraiņi vēl brīvi nekomunicē latviešu valodā, ir svarīgi nodrošināt informācijas pieejamību arī ukraiņu mazākumtautības pārstāvjiem (kara bēgļiem). Šis pasākums papildinātu Latvijas valsts jau sniegto atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem ‒ bezmaksas latviešu valodas kursus. Tāpat Latvijā ārstējas nozīmīgs skaits Ukrainas bruņoto spēku karavīru, kuriem nepieciešams iegūt informāciju par notikumiem Latvijā. Ņemot vērā, ka pieprasījums pēc satura krievu valodā krītas, ir tikai loģiski un pamatoti pielāgoties faktiskajiem apstākļiem un samazināt krievu valodas proporciju sabiedriskajos plašsaziņas līdzekļos jau tagad. Šāds risinājums veicinātu arī latviešu valodas aizsardzību. Jo līdz ar ukraiņu bēgļu pieplūdumu sabiedrībā ir radies patiesībai neatbilstīgs priekšstats, ka ukraiņi vēlas Latvijā sazināties krievu valodā. Šo cilvēku izvēli lietot krievu (agresora valsts) valodu veicina arī pašreizējā Latvijas mediju politika, kas par būtisko mazākumtautībām kopīgo saziņas valodu faktiski ir atzinusi krievu valodu. Ja Latvijas mazākumtautību valodā raidošie plašsaziņas līdzekļi lielāku raidlaika daļu aizpildītu ukraiņu valodā, attiecīgi samazinot saturu krievu valodā, ukraiņu bēgļi un karavīri uztvertu pozitīvo signālu no Latvijas valsts un, visticamāk, ikdienā mazāk lietotu krievu valodu, tādējādi samazinot Latvijas rusifikācijas draudus.