Prasība ir izpildīta neatkarīgi no iniciatīvas

Pārstāvis: Andris ĶerpePublicēta: 10. Dec (2020)

PAR TIRDZNIECĪBU UN IEPIRKŠANOS ARĪ BRĪVDIENĀS UN SVĒTKU DIENĀS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
547
Jau parakstījuši 547
9'453

Novembrī tika pieņemti jauni ierobežojumi, kuru mērķis ir mazinātu COVID-19 vīrusa izplatību valstī. Ierobežojumi iekļauj arī aizliegumu brīvdienās un svētku dienās tirgot un iegādāties noteikto preču grupas, tai skaitā saimniecības preces, alkoholiskos dzērienus un tabakas izstrādājumus. Saimniecības preču grupā tiek iekļautas pat zīdaiņu autiņbiksītes u.tml. Tomēr šie ierobežojumi ne tikai nelīdz cīņā pret Covid-19, bet pretēji - sekmē vīrusa izplatību, jo pieaug rindas un drūzmēšanās. Tie arī rada bezjēdzīgu iedzīvotāju dzīves kvalitātes pasliktināšanos. Iepirkšanas ierobežojumu brīvdienās un svētku dienās dēļ cilvēki ir spiesti drūzmēties veikalu noteiktās nodaļās un lielā skaitā stāvēt rindās, lai nodrošinātu sevi ar brīvdienās nepieciešamām precēm. To jau bija iespējams novērot lielveikalos. Pirmssvētku un pirmsbrīvdienu iepirkšanās prasīs no cilvēkiem papildus laiku un stresu, lai paredzētu visas situācijas, kas var rasties, un preces, kas var būt nepieciešamas brīvdienās. Cilvēkiem var rasties neparedzēta un steidzama vajadzība pēc bērnu pārtikas, autiņbiksītēm, baterijām, svecēm, sērkociņam u.c. saimniecības precēm. Priekšā ir četras brīvdienās pēc kārtas, un cilvēkiem būs jānodrošina sevi ar visām nepieciešamām precēm uz ilgu laiku. Tas radīs lieku ažiotāžu, jo cilvēkiem būs bažas, ka noteiktu preču nepietiks. Tas nozīmēs neizsvērtus pirkumus un negatīvi ietekmēs ģimenes budžetu, jo cilvēki pirks vairāk, nekā vajag, kā arī patērēs vairāk alkoholiskos dzērienus, ja tie tiks iegādāti lielā daudzumā.

Apsverot augstāk minēto, var secināt, ka pieņemtajiem iepirkšanās ierobežojumiem brīvdienās un svētku dienās būs pilnīgi pretējs rezultāts, nekā bija paredzēts un plānots. Ņemot vērā valdības mērķi samazināt cilvēku pulcēšanos, kā arī ierobežojumu pārējās negatīvas sekas, aicinām parakstīties PRET šo ierobežojumu tirgot un iegādāties noteikto preču grupas, tai skaitā saimniecības preces, alkohola dzērienus un tabakas izstrādājumus brīvdienās un svētku dienās.

Ir daudz cilvēku, kuru darbs atļauj viņiem iepirkties tikai viņu brīvdienās (kravu mašīnu vadītāji, cilvēki, kuri strādā maiņās u.c.), kas mēdz sakrist arī ar nedēļas nogales brīvdienām. Valstī noteiktie iepirkšanas ierobežojumi būtiski ierobežo šo cilvēku tiesības iegādāties viņiem nepieciešamās preces. Cilvēki, kuri nepaspēs iegādāties sev nepieciešamas preces brīvdienās, var arī kļūt pārāk nervozi, kas ir nelabvēlīgi gan pašam cilvēkam, gan apkārtējiem.

Iniciatīvas jaunumi

Alkohola un vairāku citu preču tirdzniecības aizliegumu atceļ18. Dec (2020)

No sestdienas, 19. decembra, līdz 11. janvārim, kad noteikts tirdzniecības aizliegums virknei preču, alkohola tirdzniecība būs atļauta. Tā ceturtdien preses konferencē pēc valdības sēdes informēja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV).

Ministrs īpaši norādīja, ka šajā laikā cita starpā būs iespējams tirgot pārtiku, tajā skaitā alkoholu. Šī ziņa sasaucas ar ManaBalss autora iniciatīvu "Par tirdzniecību un iepirkšanos arī brīvdienās un svētku dienās".

Saziņā ar ManaBalss Ekonomikas ministrija komentē, ka tirdzniecības ierobežošanas regulējums un preču pieejamības klāsts ir eksperu sagatavots un izvērtēts. Ministrijas rīcībā nav precīzākas informācijas par konkrētu preču grupu saistību ar kādām iniciatīvām, tāpēc ManaBalss secina, ka attiecīgā prasība ir izpildīta neatkarīgi no iniciatīvas.

Jebkurā gadījumā – iniciatīvas autors pateicas visiem atbalstītājiem!

Iepriekš, pieņemot ierobežojumus tirdzniecībai brīvdienās, alkohols un tabaka tika iekļauta tirgošanai aizliegto preču sarakstā.

Kā norādīja J. Vitenbergs, šajā laika posmā līdz 11. janvārim iegādāties varēs arī preces, kas nepieciešamas apkurei, kā arī, piemēram, spuldzes, sveces, sērkociņus.

Detalizētāku regulējumu tirdzniecības vietām, tai skaitā preču sarakstus, sagatavos Ekonomikas ministrija un publiskos to savā mājaslapā.

Tāpat kā līdz šim, tirdzniecība internetā netiks ierobežota. Kā norādīja J. Vitenbergs, būtu vairāk jāizmanto e-komercija un attālināta preču tirdzniecība, saņemot preces veikalos vai izsniegšanas punktos.

Vienlaikus noteikts, ka laika posmā no 2020. gada 19. decembra līdz 2021. gada 11. janvārim tirdzniecības pakalpojumus klātienē sniedz tikai:
aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas,
optikas veikali,
degvielas uzpildes stacijas,
tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot šādas preču grupas:
pārtikas preces (tajā skaitā alkohols);
higiēnas preces;
pirmās nepieciešamības saimniecības preces;
mobilo telefonu priekšapmaksas kartes;
tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus;
dzīvnieku barību un preces;
preses izdevumus;
sabiedriskā transporta biļetes;
mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus;
pašu ražoto lauksaimniecības produkciju
ziedus un Ziemassvētku eglītes.

Tirdzniecībā katru dienu tiks piemērots regulējums, kas līdz šim attiecās uz brīvdienām un svētku dienām, vienlaikus tiks paplašinātas iegādājamās preču grupas, ko šajā laikā drīkstēs tirgot.

Varēs darboties tirdzniecības vietas, kurās drīkst tirgot pārtikas preces, higiēnas preces, pirmās nepieciešamības saimniecības preces, tabakas izstrādājumus, augu smēķēšanas produktus, elektroniskās smēķēšanas ierīces un to šķidrumus, dzīvnieku barību un preces, preses izdevumus, sabiedriskā transporta biļetes, mutes un deguna aizsegus un individuālos aizsardzības līdzekļus, pašu ražoto lauksaimniecības produkciju, mobilo telefonu priekšapmaksas kartes, kā arī ziedus un Ziemassvētku eglītes.

Tāpat drīkst tirgot vairumtirdzniecībā būvniecības preces (būviztrādājumus).

Turpmākajās trīs nedēļās varēs darboties arī aptiekas, tajā skaitā veterinārās aptiekas, optikas preču veikali, degvielas uzpildes stacijas.

Vienlaikus tirdzniecības vietām pastiprinātas arī prasības – vienam apmeklētājam būs jānodrošina ne mazāk kā 15 kvadrātmetri no pieejamās telpu platības, apmeklētāju veikalā nedrīkstēs būt vairāk kā pieejamo ratiņu vai groziņu, savukārt uz veikalu drīkstēs doties tikai pa vienam – līdzi drīkst nākt bērni līdz 12 gadu vecumam vai nepieciešamības gadījumā – asistents.

Avots: Ekonomikas ministrija; LSM

Apsver savu atbalstu jaunākajām iniciatīvām ManaBalss platformā!

AUTORS: MANA BALSS