Pārstāvis: Vera SemjonovaPublicēta: 05. Jan (2023)

PAR VALSTS APMAKSĀTU DARBNESPĒJAS LAPU PERSONĀM AR INVALIDITĀTI
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
1'376
Jau parakstījuši 1'376
8'624

Latvijā personas ar invaliditāti samērā slikti iekļaujas darba tirgū. Viens no iemesliem ir tāds, ka darba devēji diezgan nelabprāt ņem darbā personas ar invaliditāti, jo mēdz gadīties, ka persona ar invaliditāti bieži slimo. Pašlaik darbnespējas lapas A apmaksu līdz pirmajām deviņām dienām veic darba devējs (vairāk informācijas – https://lvportals.lv/skaidrojumi/339515-slimibas-lapu-a-darba-devejs-turpmak-apmaksas-par-pirmajam-devinam-dienam-2022).

Lai sekmētu darba devēju interesi vairāk pieņemt darbā personas ar invaliditāti, es ierosinu, ka personām ar jebkuras grupas invaliditāti darbnespējas lapas jau no pirmās dienas apmaksā nevis darba devējs, bet VSAA jeb valsts. Šādam risinājumam piekrīt arī darba devēju pārstāvji. Tā, piemēram, arī Latvijas Darba devēju konfederācijas Sociālās drošības un veselības aprūpes ekspertu Pēteris Leiškalns uzskata, ka, ja cilvēks bieži slimo, viņu ir neizdevīgi nodarbināt, ja par prombūtni maksā darba devējs. "Šis jautājums vispār būtu jānoņem no dienas kārtības – par slimības dienām par personām ar invaliditāti būtu jāmaksā uzreiz no valsts sociālās apdrošināšanas budžeta. Tas būtu tikai un vienīgi normāli," pārliecināts P. Leiškalns. (Vairāk informācijas – https://www.delfi.lv/video/raidijumi/skerslu-josla/dala-bezceriga-eksistence-ka-cilveki-ar-invaliditati-ieklaujas-darba-tirgu.d?id=55053802.)

Ja tiks īstenota šāda iniciatīva, darba devējiem Latvijā būs lielāka motivācija pieņemt darbā personas ar invaliditāti, un vairāk personu ar invaliditāti darbspējīgā vecumā atradīs sev darbu.