Pārstāvis: Kristīne KalnozolaPublicēta: 28. Nov (2017)

PAR VALSTS FINANSĒJUMU VESELĪGA DZĪVESVEIDA VEICINĀŠANAI
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
413
Jau parakstījuši 413
9'587

Mēs aicinām LR Saeimai piešķirt valsts finansējumu veselīga dzīvesveida veicināšanai. Šobrīd šim mērķim Veselības ministrijas budžetā ir paredzēti tikai 0.02% no kopējā budžeta, pārējie līdzekļi tiek novirzīti seku likvidēšanai. Tas ir daudz par maz! Rezultātā katru gadu palielinās Veselības ministrijas izdevumi iedzīvotāju ārstēšanai, savukārt Labklājības ministrijā pieaug izmaksāto slimības pabalstu apjoms. Mazkustīga dzīvesveida, neveselīgas pārtikas lietošanas un nepietiekamu veselības uzturēšanas zināšanu dēļ šobrīd ir radusies situācija, ka būtiski pasliktinājusies jauniešu veselība, piem., 50% no jauniesaucamajiem armijā veselības un fiziskās sagatavotības dēļ nav iespējams iesaukt dienestā, tiek negatīvi ietekmētas tautas reproduktīvās spējas, kas pasliktina demogrāfisko situāciju. Patērēto zāļu apjoms katru gadu aug neskatoties uz iedzīvotāju skaita samazinājumu. Veselības aizsardzības jomā ir laiks būtisku vērību sākt piešķirt tam, lai cilvēki pēc iespējas mazāk slimotu un tam būtu jāpiešķir pēc iespējas mazāki līdzekļi. Attīstīto valstu piemēri liecina, ka šī ir ilgspējīga valsts veselības aizsardzības politika.

Ir nepieciešams izveidot jaudīgu veselīga dzīvesveida veicināšanas ilgtermiņa programmu visas valsts līmenī, kuru īstenotu valsts veselības īstenošanas fonds sadarbībā ar citām valsts iestādēm, pašvaldībām un uzņēmējiem. Šim mērķim nepieciešams novirzīt vismaz 1% no Veselības ministrijas budžeta.

Valstī tiks pakāpeniski un mērķtiecīgi izveidota brīvpieejas veselīga dzīvesveida nodrošināšanas infrastruktūra, piemēram, veselības taku tīkls, lokālo velo un skrituļslidošanas celiņu tīkls, distanču slēpošanas trašu tīkls, slidošanas laukumu tīkls, ūdens sporta infrastruktūras objektu tīkls, inventāra nomas punktu pieejamība, bērnu rotaļu un sporta spēļu āra laukumi. Sadarbībā ar vietējiem lauku uzņēmējiem un zemniekiem tiks realizētas praktiskas dabas izglītības projekti lauku saimniecībās skolēnu brīvdienās, ar mērķi jau skolas vecumā iemācīt veselīga uztura un aktīvas atpūtas nozīmi cilvēka dzīvē. Tiks izveidota centralizēta veselīga dzīvesveida veicināšanas organizatoriskā sistēma, kas visā valstī ar veselības konsultantu tīkla palīdzību ieviesies vienotu pēctecīgu veselības veicināšanas programmu.

Pievienots dokuments

Sakumprogramma_(1).pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Par gaisa kvalitāti Rīgā un Eiropā – iesaisties!13. Jan (2022)

Tā kā esi parakstījis šo iniciatīvu un Tev visdrīzāk rūp sakoptas, atbildīgas un veselīgas vides jautājumi, lūdzam pievērst uzmanību šai organizācijas ManaBalss ziņai un aicinājumam līdzdarboties!

Proti, Rīga ir viena no piecām Eiropas pilsētām, kur iedzīvotāji šogad kopīgi meklēs risinājumus gaisa kvalitātes uzlabošanai savas pilsētas un Eiropas līmenī.

Kā viena no piecām pilsētām Rīga ir izvēlēta dalībai starptautiskajā projektā "CODE Europe". Šis projekts ir mēģinājums kopīgi radīt risinājumus Eiropas gaisa kvalitātes jomā, ļaujot sabiedrībai norādīt uz konkrētām problēmām un piedāvāt savas idejas to risināšanai. Projekta iznākums būs lokāla, nacionāla un Eiropas līmeņa likumdošanas iniciatīvas, lai risinātu gaisa piesārņojuma problēmas un ikvienam nodrošinātu veselīgu gaisa kvalitāti.

Projektā savu artavu var sniegt ikviens, kuram ir viedoklis par Rīgas gaisa kvalitāti un ir vēlme iesaistīties šīs problēmas reālā risināšanā. Projekta mājaslapā aicinām aizpildīt īsu anketu un raksturot problēmas, ar kurām nācies saskarties galvaspilsētas gaisa kvalitātes dēļ. Tas paredzami neprasīs vairāk par piecām minūtēm.

Katra pieredze un paustais viedoklis ir vērtība, kas palīdzēs uzlabot gaisa kvalitāti visiem Rīgas, Latvijas un Eiropas iedzīvotājiem!

Gaisa kvalitātes tēma kļūst arvien aktuālāka tās pārrobežu rakstura un ar to saistīto problēmu dēļ. Tiek lēsts, ka katru gadu apmēram 400’000 priekšlaicīgas nāves gadījumu Eiropā izraisa tieši gaisa piesārņojuma radītās problēmas. Lai panāktu veselīgu gaisa kvalitāti, jāmeklē visaptveroši un problēmas mērogam piemēroti risinājumi. Tāpēc šī projekta ietvaros tiks izmēģināts Eiropā vēl nebijuša mēroga ideju pūļa iesaistes metode jeb crowdsourcing.

Projekta gaitā savāktās idejas un ieteikumi tiks mērogoti. Projekta sākumā tie aptvers tikai vietējo (pilsētas) līmeni, bet projekta noslēgumā tie sasniegs Eiropas Savienības līmeni.

Tas notiks sekojoši:

- Vispirms iedzīvotāji iezīmēs tās gaisa kvalitātes radītās problēmas, ar kurām viņi savā galvaspilsētā saskaras ikdienā.

- Tad iedzīvotāji piedāvās risinājumus izceltajām gaisa kvalitātes problēmām.

- Iedzīvotāji atlasīs idejas un prioritātes, kas būtu aktuālas ne vien Rīgā, bet arī plašākā mērogā.

- Pamatojoties uz iepriekš apkopoto informāciju, iedzīvotāji kopā ar ekspertiem – Eiropas Vides Biroju – formulēs politikas priekšlikumus par gaisa kvalitāti.

Rīgā projektu vada organizācija ManaBalss un Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS. Projekta aktualitātēm un vērtīgai informācijai par pilsētas gaisa kvalitātes jautājumiem var sekot "Par tīru gaisu Rīgā" Facebook kontā!

***

Projekts CODE Europe 2022. gada garumā norisināsies piecās Eiropas pilsētās – Rīgā, Tallinā, Atēnās, Lisabonā un Burgasā. Tā ievaros tiek ieviests arī inovatīvs sociālās ieklausīšanās rīks, kas ar mākslīgā intelekta palīdzību spēj ievākt internetā pieejamo informāciju par iedzīvotāju nostāju gaisa kvalitātes jautājumos. Projekta gaitā norisinās arī pētnieciskā darbība par digitālo līdzdalību un tiek izstrādāta vispārēji pielietojama metodoloģija tās izvērtēšanai, kā arī ētikas vadlīnijas turpmākajām sociālās ieklausīšanās kampaņām.

AUTORS: MANA BALSS