Pārstāvis: Anžejs DmuhovskisPublicēta: 09. Jun (2019)

PAR PIEEJAMIEM VĒSTUĻU KORESPONDENCES TARIFIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija; VAS "Latvijas Pasts"

10'000
256
Jau parakstījuši 256
9'744

Mēs, iniciatīvas parakstītāji, nepiekrītam Latvijas Pasta jaunajiem tarifiem, kuru dēļ parastas vēstules līdz 20 g nosūtīšana kļūs krietni dārgāka, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm. Iemesls palielināt tarifus, jo „tarifi nebija mainīti 10 gadus“, ietver loģisku kļūdu „argumentum ad novitatem“ - jauninājums jauninājuma pēc neizskatās pēc droša risinājuma. Arī iemesls palielināt tarifus, jo „citās valstīs tarifi šai laikā ir palielināti 2 un vairāk reizes“ nav skaidrs. Loģiskāk būtu salīdzināt, vai šādi tarifi ir atbilstīgi Latvijas situācijai šobrīd un attiecībā pret citām valstīm. Ja salīdzinām vidējās algas šīs iniciatīvas pielikuma dokumentā analizētajās valstīs, tad ir redzams, ka Latvijā vēstuļu nosūtīšanas pakalpojums būs viens no visnepieejamākajiem Eiropā.

Lūdzam Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju nesaskaņot jaunos Latvijas Pasta tarifus, bet Latvijas Pastu - pārskatīt jaunou tarifu projektu. Ja salīdzinām Latviju ar citām valstīm, Latvijā tarifi kļūs pārāk atšķirīgi no citu Eiropas valstu tarifiem, tāpēc arī vēstuļu nosūtīšana Latvijas iedzīvotājiem kļūs daudz mazāk pieejama, nekā citās valstīs. Salīdzinājums ir pieejams pielikumā. Lūdzam SPRK tarifu projektu atgriezt korekcijai, un lūdzam saglabāt parasto vēstuļu nosūtīšanas tarifus.

No tarifu nesaskaņošanas un pārskatīšanas sabiedrība iegūs to, ka 1) vēstuļu korespondence paliks pieejama; 2) „postcrossing“ jeb starptautiskā pastkaršu apmaiņas kustība paliks dzīvotspējīga.

Pievienots dokuments

Pasta_tarifu_parastiem_vēstulēm_salīdzinājums.pdf (atvērt)

Iniciatīvas jaunumi

Paaugstinātie pasta tarifi tūlīt spēkā tomēr nestāsies12. Jul (2019)

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija turpina vērtēt AS "Latvijas Pasts" iesniegto universālā pasta pakalpojumu (UPP) tarifu projektu. Līdz ar to jaunie UPP tarifi nestāsies spēkā šā gada 15. jūlijā, kā to sākotnēji – aprīlī ‒ bija paziņojis komersants, iesniedzot tarifu projektu regulatoram vērtēšanā, informē regulators, raksta portāls "Delfi".

Regulators turpina vērtēt tarifu projektā iekļautās izmaksas, vai tās ir ekonomiski pamatotas, un tam ir iesniegti visi pamatojošie dokumenti. Regulators šobrīd ir pieprasījis pasta operatoram iesniegt papildu informāciju un precizēt datus.

Jūnija sākumā ar šādu lūgumu regulatoram – nesaskaņot jaunos Latvijas Pasta tarifus, bet pašam "Latvijas Pastam" - pārskatīt tarifu projektu, ir publicēta iniciatīva "Par pieejamiem vēstuļu korespondences tarifiem". "Ja salīdzinām Latviju ar citām valstīm, Latvijā tarifi kļūs pārāk atšķirīgi no citu Eiropas valstu tarifiem, tāpēc arī vēstuļu nosūtīšana Latvijas iedzīvotājiem kļūs daudz mazāk pieejama, nekā citās valstīs," argumentē iniciatīvas autors.

Regulatoram kopumā ir dotas 90 dienas tarifa projekta vērtēšanai un 30 dienas – lēmuma pieņemšanai, raksta "Delfi". Ņemot vērā, ka šobrīd ir pieprasīta papildu informācija, tarifu projekta izvērtēšanas termiņš tiek pagarināts. Tas nozīmē, ka regulatoram lēmums par tarifiem ir jāpieņem līdz augusta beigām, un tarifu vērtības vēl var mainīties, salīdzinot ar iesniegto tarifu projektu.

Latvijā UPP (vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumi) sniedz valsts AS "Latvijas Pasts", un regulatora uzdevums ir apstiprināt UPP tarifus atbilstīgi Pasta likumā noteiktajam deleģējumam.

Šā gada aprīlī regulators saņēmis un sācis vērtēt "Latvijas Pasta" tarifu projektu UPP, kas paredz būtiski celt cena lielai daļai pakalpojumu. Saskaņā ar tarifu projektu vienkāršas vēstules, kas sver ne vairāk kā 20 gramu, sūtīšana turpmāk varētu maksāt vienu eiro. Tik pat turpmāk varētu maksāt arī vienkāršas B klases pastkartes nosūtīšana. "Latvijas Pasts" norādīja, ka plānotās tarifu izmaiņas skars regulēto tirgus segmentu, izņemot abonēto preses izdevumu piegādes tarifus.

"Latvijas Pasts" skaidroja, ka jaunās tarifu sistēmas projekts paredz atteikties no sūtījumu iedalījuma divās klasēs – A un B, saglabājot tikai prioritāras piegādes sūtījumus. Tādējādi pasts cer uzlabot piegādes ātrumu un uzlabot apkalpošanas ātrumu pasta pakalpojumu sniegšanas vietās. ''Latvijas Pasts'' savā paziņojumā ir norādījis, ka vēlamais piedāvāto tarifu spēkā stāšanās datums ir 2019. gada 15. jūlijs.

Delfi; ManaBalss.lv

AUTORS: MANA BALSS