Pārstāvis: Žeigurs DidzisPublicēta: 21. Mar

PAR VIENLĪDZĪGU, TAISNĪGU UN GODĪGU DARBA ALGU PAR VIENĀDU VAI VIENĀDAS VĒRTĪBAS DARBU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
161
Jau parakstījuši 161
9'839

Vienlīdzīga, taisnīga un godīga alga par darbu neaprobežojas tikai ar vienādu mēneša algu vīriešiem un sievietēm par vienādu vai vienādas vērtības darbu. Šī būs tā reize, kad vienlīdzīgas un taisnīgas samaksas jautājumā darbinieka dzimumam nav nozīmes. Vārdos mēs, lielākoties, iestājamies par vienlīdzīgu darba samaksu, bet faktiski dzīvē vienlīdzības princips bieži netiek ievērots, lai gan tas ir definēts ļoti skaidri. Līguma Par Eiropas Savienības darbību 157. panta 1. un 2. punktā ir teikts: 1. Visas dalībvalstis nodrošina to, lai tiktu ievērots princips, ka vīrieši un sievietes par vienādu vai vienādi vērtīgu darbu saņem vienādu darba samaksu. 2. Šajā pantā "darba samaksa" nozīmē parastu pamatalgu vai minimālo algu, kā arī jebkuru citu atlīdzību naudā vai natūrā, ko darba ņēmējs par darbu tieši vai netieši saņem no darba devēja. Vienāda darba samaksa bez dzimuma diskriminācijas nozīmē to, ka: a) darba samaksu par akorddarbu aprēķina, izmantojot vienu un to pašu mērvienību; b) darba samaksa atbilstīgi stundu likmēm par vienādu darbu ir vienāda. Tomēr mēs nevaram runāt par vienlīdzību un līdztiesību, ja ar valsts tiesību normām šie principi netiek ievēroti. Nemainīgā jeb tā sauktā "cietā" mēneša alga, kas dažāda līmeņa normatīvajos aktos ir noteikta gan privātajā, gan arī publiskajā sektorā strādājošajiem, neatbilst Latvijas Republikas Satversmes 91. pantam un nav taisnīga un godīga, jo nosaka vienādu attieksmi pret vienu vai vairākām personām, kuras ir atšķirīgos apstākļos. Tā kā dažādos mēnešos "normālā darba laika" ietvaros ir jānostrādā atšķirīgs laiks (stundu skaits), tad vienādas "mēneša algas" maksāšana neatbilst vienlīdzības principam, jo darba samaksa par nostrādāto stundu, dienu un nedēļu, kas laika ziņā ir nemainīgi lielumi, dažādos laika periodos atšķiras. Tā, piemēram, 2024. gadā: 1. darbinieks, kurš par minimālo algu (700 EUR/mēn.) ir nodarbināts janvārī, maijā, jūlijā un oktobrī, saņem 3.8043 EUR/h; 2. darbinieks, kurš ir nodarbināts aprīlī, augustā un decembrī, saņem 3.9773 EUR/h; 3. darbinieks, kurš ir nodarbināts februārī, martā un novembri, saņem 4.1667 EUR/h, bet 4. darbinieks, kurš ir nodarbināts jūnijā – 4.375 EUR/h (skat. pielikumu). Svētku dienās nodarbinātajiem šī atšķirība pat dubultojas. Tādējādi, ja 1., 2., un 3. darbiniekam noteiktā stundas likme būtu vienlīdzīga ar 4. darbinieku, viņi mēnesī papildus nostrādātu trīs, divas vai vienu dienu (24, 16 vai astoņas stundas) bez maksas. Šis 1., 2., 3., un 4. darbinieks varbūt ir viena un tā pati persona, bet tikpat labi katru mēnesi tā var būt cita persona. No tā atšķirīgā attieksme gan nemainās.

Laiku citastarp mēra un uzskaita mēnešos, nedēļās, dienās un stundās. Tā kā normālā darba laika stundu skaits dažādos mēnešos ir atšķirīgs, tad vienlīdzīgu, taisnīgu un godīgu risinājumu var panākt, par darba algas pamatelementu nosakot likmi par nemainīgu periodu – vienu darba stundu. Piemērojot šo likmi, tad arī tiek noteikta katra mēneša alga, kas ir tieši atkarīga no nostrādāto un apmaksājamo stundu skaita. Faktiski katrs saņem atbilstīgi laikam, ko ir nostrādājis. Ņemot vērā to, ka apmaksājamais normālais darba laiks mēnesī nav mazāks par četrām nedēļām (160 stundām), tad var noteikt, ka pašreizējā "cietā mēnešalga" ir alga par 160 stundu darbu, bet gadījumos, kad ir nostrādāts mazāk, kas jau ir iestrādāts tiesību normās, vai vairāk, tad mēneša algu nosaka proporcionāli nostrādātajam laikam un piemērojot šo stundas likmi.

Līdz ar šo pārmaiņu vienlīdzības princips atalgojuma noteikšanā un aprēķināšanā vairs nebūs tikai līdztiesības deklarācija "uz papīra". Visi par konkrēto algu nodarbinātie, neatkarīgi no dienas, nedēļas vai mēneša, kurā darbs tiek veikts, faktiski saņems vienlīdzīgu darba samaksu par vienāda vai vienādas vērtības darba veikšanu gan dienas, gan nedēļas griezumā. Pēc šā principa ieviešanas mazināsies slogs grāmatvežiem un grāmatvedības sistēmu programmētājiem.

Pievienots dokuments

Vienlīdzīga_darba_alga_salīdzinājums.pdf (atvērt)