Pārstāvis: Gvido Oskars GravaPublicēta: 09. Oct (2024)

PAR "X" (TWITTER) DARBĪBAS IEROBEŽOŠANU VAI AIZLIEGŠANU
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
125
Jau parakstījuši 125
9'875

Labdien! Vēlos vērst uzmanību uz problēmu, kas jau tiek izskatīta citās Rietumeiropas valstīs. Tā būtu sociālā medija platforma "X" jeb bijušais "Twitter". Pēdējā laikā arvien vairāk dažādos ārvalstu ziņu medijos parādās informācija par Twitter'a lomu atklātu dezinformācijas kampaņu un melu izplatīšanā, tostarp paša "X" īpašnieka Īlona Maska personā. Viņaprāt, Eiropas Savienība (ES) iestājas "pret vārda un izpausmes brīvību", izteikumi, kas jau kļuvuši par tipisku šī cilvēka retoriku. Turklāt, "X" algoritms paredz Ī. Maska "tvītu" jeb "postu" novietošanu t.s. "feed'a" augšgalā. Praktiski visi sociālie mediji, neskaitot "X" ir pielāgojušies DSA prasībām, taču Ī. Masks sevi uzskata par kādu izredzēto "vārda un izpausmes brīvības Jēzus" figūru. Viņu neuztrauc potenciālais fakts, ka Eiropas Komisija (EK) var sodīt minēto sociālo mediju ar naudassodu, kas atbilst 6% no gada ieņēmumiem. Jo sevišķi šī tēma aktualizējās Covid-19 pandēmijas laikā, kā arī pēc krievijas īstenotā pilna mēroga iebrukuma Ukrainā 2022. gadā. Vēl vairāk, saistībā ar nesen Lielbritānijā notikušajām masu nekārtībām, kas saistītas ar slepkavībām Sautportā, Ī. Masks ne vien bezkaunīgi kritizēja premjerministra Kīra Stērmera vadību, bet pat personīgi publicēja dezinformāciju vistiešākajā nozīmē ("drīz Lielbritānijā būs pilsoņu karš", "Folklendu Salās tiks veidotas imigrantu nometnes"), un publicējot citus līdzīgus izteikumus. Tas novedis pie jautājuma par "X" stingrākas regulācijas Lielbritānijas teritorijā, aktualizēšanu; savukārt ES - par stingrāku sankciju piemērošanu un "X" atbilstību 2022. gadā ES teritorijā pieņemto "Digitālo Pakalpojumu Aktu" (Digital Services Act, DSA) prasībām (turklāt pieredze rāda, ka "X" šīs likumsaistības jau ir pārkāpis iepriekš).

Ņemot vērā, ka Ī. Masks arvien atklātāk, plašāk un bezatbildīgāk tiecas ignorēt DSA likumsaistības un neizvērš aktīvu cīņu pret dezinformāciju, pat liekulīgi un hiperboliski to saukdams par "cenzūru"... Es aicinu Latvijas Republikas sabiedrību, kā arī Saeimu un Nacionālo Elektronisko Plašsaziņas Līdzekļu Padomi (NEPLP) izvērtēt šī sociālā medija atbilstību LR interesēm, tā galvenajai domai un jēgai kā sociālam tīklam. Uzskatu, ka ņemot vērā esošo ģeopolitisko situāciju Eiropā, Latvijai vajadzētu ņemt priekšroku šādu ierobežojumu īstenošanā. Tas kalpotu par paraugu citām ES valstīm.

Sabiedrība iegūtu kvalitatīvāku un tīrāku digitāli-informatīvo vidi, pārejot uz un plašāk izmantojot sociālos un ziņu medijus, kuros informācijas plūsma tiek regulēta un pārbaudīta ar cilvēku spēku, nevis mākslīgo intelektu, kas arī ir "Twittera" status quo. Cita starpā, motivējot esošos "X" lietotājus (es personīgi neesmu) pāriet uz "Facebook", "Discord" un citām sociālo tīklu platformām, kas pilda DSA saistības un kalpo noteiktas mērķauditorijas interesēm.