Pārstāvis: Edmunds ZālītePublicēta: 28. Dec (2011)

PRET POLICIJAS TIESĪBĀM IZŅEMT DATORUS
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
2'013
Jau parakstījuši 2'013
7'987

Pašreizējā situācijā policijai ir tiesības kratīšanas laikā paņemt uz ekspertīzi datorus un citus datu nesējus, nenosakot ekspertīzes veikšanas termiņus, kas var aizņemt pat vairākus gadus. Tā rezultātā aparatūras izņemšana tiek izmantota kā personu ietekmēšanas līdzeklis, ko izmanto policija un negodīgi biznesa konkurenti. Izņemot aparatūru, tiek skartas arī trešo pušu intereses, kuru dati atradās uz izņemtajiem datu nesējiem. Turklāt izņemtie datu nesēji nav nodrošināti pret izmainīšanu, kas paver pierādījumu falsificēšanas iespējas.

Kriminālprocesa likumā nepieciešams noteikt, ka izmeklēšanas darbības veicējam ir pienākums veikt izņemamo datu kopēšanu uz saviem datu nesējiem, aprēķinot nokopēto datu kriptogrāfisko kontrolsummu un fiksējot to izņemšanas protokolā.

Tādā veidā:1. tiktu novērsti zaudējumi īpašniekam un trešajām pusēm, kas rodas, zaudējot datus un aparatūru uz nenoteiktu laiku;2. tiktu novērsti gadījumi, kad procesa virzītājs aparatūras izņemšanu izmanto kā ietekmēšanas līdzekli pret īpašnieku vai trešajām pusēm;3. kontrolsummas fiksēšana nodrošinātu pierādījumu ticamību visā izmeklēšanas procesā.