Pārstāvis: Toms AndersonsPublicēta: 19. Nov (2020)

PRET SADĀRDZINĀTU CIETUMA BŪVNIECĪBU LIEPĀJĀ
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
420
Jau parakstījuši 420
9'580

Šīs iniciatīvas mērķis ir vērst sabiedrības, it īpaši liepājnieku, uzmanību uz to, ka pilsētas robežās ir plānots būvēt cietumu. Tas atradīsies dzīvojamo mikrorajonu tuvumā. Liepājas cietuma izmaksas ir plānotas ap 147 miljoniem eiro. Igaunijā, Tallinā, uzbūvēja līdzvērtīgu cietumu, kuru atklāja 2019. gadā. Šis cietums atrodas aptuveni 9 kilometrus no apdzīvotām vietām. Tas ir par 10 tūkstošiem kvadrātmetru lielāks, turklāt tā izmaksas bija teju divreiz mazākas, nekā plānotajam jaunajam Liepājas cietumam - aptuveni 74 miljoni eiro. Ir skaidrs, ka jauni cietumi Latvijā pēdējos 30 gadus nav tikuši būvēti. Uzskatu, ka cietums ir vajadzīgs, tomēr Latvijas apstākļi - zemes platības un pieejamā loģistika - dod lielisku iespēju būvēt cietumu ārpus pilsētas robežas. Liepājas jaunā cietuma kapacitāte nodrošinās vietas vismaz 1200 ieslodzītajiem. Rezultātā uz Liepāju tiks pārvesti ieslodzītie vismaz no 3 līdz 4 jau esošajām ieslodzījuma vietām. Liepājniekiem nav viennozīmīga atbalsta šādai iecerei, kā arī pilsētniekiem nav dotas iespējas izteikt domas par plānoto objektu un tā atrašanos pilsētā. Pirmkārt, mēs nevaram piekrist, ka Liepājas robežās tiks būvēta ieslodzījuma vieta, kurā tiks dislocēta teju lielākā daļa Latvijas ieslodzīto. Otrkārt, ir jārod iespējas cietuma būvniecībai meklēt lētākas būvniecības iespējas, kā to izdarīja kaimiņvalstī Igaunijā.

Piedāvāju atbildīgajām institūcijām pārskatīt cietuma būvniecības izmaksas un, vēlams, konsultēties ar kaimiņvalsti pieredzes apmaiņai, kā ietaupīt daudzus miljonus eiro, kurus tad varētu novirzīt citām vajadzībām. Saimnieciskā valsts pārvaldē nav kauna lieta prasīt pēc padoma kaimiņam, kas dotu ekonomisko pienesumu.

Sabiedrība jeb precīzāk - liepājnieki skeptiski raugās uz jauna cietuma būvniecību pilsētā. Esošajos apstākļos sabiedrībai ir prioritārākas lietas par cietuma būvniecību. Ir jāsakārto valsts drošību struktūras - valsts policija un glābšanas dienesti, kas ir kritiskā stāvoklī. Tas veicinātu sabiedrības drošības līmeņa celšanu. Sabiedriski nozīmīgi būvniecības objekti, kuri būtu jāveic, ir glābšanas dienestu depo un policijas infrastruktūras sakārtošana. Tāpat rRobežsardzes stiprināšana u.c. sabiedrībai nozīmīgu struktūru sakārtošana. Cietuma būvniecība ir svarīga, tomēr tā ir sekundāra.