Pārstāvis: Kārlis BeļēvičsPublicēta: 18. Jan (2023)

PROGRESĪVAIS SODS PAR ADMINISTRATĪVAJIEM PĀRKĀPUMIEM
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
456
Jau parakstījuši 456
9'544

Piedāvāju ieviest progresīvo naudas sodu par administratīvajiem pārkāpumiem, balstoties uz sodāmās personas gūtajiem ienākumiem. Šāda tipa soda sistēma ir plaši pazīstama Somijā, Zviedrijā un Šveicē saistībā ar ceļu satiksmes pārkāpumiem, bet šoreiz akcents tiek likts uz administratīvo atbildību vispār. Īsumā – jo vairāk cilvēks pelna, jo lielāks sods, kas tiek aprēķināts proporcionāli no ienākumiem.

Nav noslēpums, ka Latvijā ir smaga ienākumu nevienlīdzība, tāpēc valstij ir nepieciešams mainīt sodu veidu, balstoties uz indivīda ienākumiem. Ja cilvēks, kurš pelna minimālo algu, saņem 40 eiro sodu, tas nav tas pats, kad tādu pašu sodu saņem cilvēks, kurš pelna 3000 eiro un vairāk. Varētu teikt, ka tā sabiedrības daļa, kas ir turīga, var salīdzinoši vienkārši pārkāpt likumus, un bez sirdsapziņas pārmetumiem turpināt savas darbības. Jāpiemin, ka lieli ienākumi rada zināmu statusu sabiedrībā, un, morāli vērtējot, tas uzliek par pienākumu attiecīgajam cilvēkam izturēties atbildīgāk. Salīdzinoša turība nav tikai nauda, bet arī statuss un atbildība. Tas ir tikai taisnīgi un atbildīgi. Šī iniciatīva nav par to, ka cilvēks būtu jāsoda par viņa vai viņas turību.

Nevienlīdzība Latvijā ir augsta, un mūsu pašreizējā sociālā atbalsta sistēma šo problēmu nespēj risināt, jo nav naudas. Ienākumu un bagātības sadalījums pa demogrāfiskajām grupām Latvijā salīdzinājumā ar Eiropas Savienību ir ļoti atšķirīgs. Tāpēc ir nepieciešams ieviest papildus instrumentus šīs aktuālās problēmas risināšanā, lai vismaz taisnīgums un atbildība būtu izlīdzsvarota.