Aicina atbalstīt digitālās līdzdalības izvēršanu Latvijā 13. Oct (2020)

Vēlēšanās internetā nav iespējams izslēgt apjomīgus riskus demokrātisku vēlēšanu fundamentālajiem principiem – balsojumu patiesumam un balsojumu aizklātumam. Proti, vēlēšanās internetā šos abus principus garantēt vienlaikus tehnoloģiski nav iespējams un pārskatāmā nākotnē arī nebūs. Ar šādu argumentu un norādot uz virkni starptautisku publikāciju un eksperimentu, Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācija (LATA) 12. oktobrī preses konferencē Latvijas Universitātē publiski iebilda pret pašlaik strauji virzīto plānu izmantot Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) finansējumu, lai Latvijā, sākot ar pašvaldību referendumiem, ieviestu e-vēlēšanas.

Tā vietā LATA valsts pārvaldei un pašvaldībām rekomendē paātrināti attīstīt tādus iedzīvotāju e-līdzdalības veidus valsts pārvaldē un pašvaldībās, kas nav vēlēšanas, sevišķi balstoties platformas ManaBalss pozitīvajā pieredzē.

Šai jomā – sabiedrības digitālajā līdzdalībā likumdošanas un rīcībpolitikas veidošanas procesos – būtiski ir nekompromitēti balsojumi bez manipulācijas iespējām. Savukārt aizklātums digitālās līdzdalības instrumentos ir būtisks tiktāl, cik tas garantē personu datu aizsardzību. Pašus nodotos parakstus, piemēram, par kolektīvajiem iesniegumiem Saeimai, jau pašlaik analizē Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, lai noteiktu to atbilstību kolektīvā iesnieguma statusam, un paredzami tā būs arī ar kolektīvajiem iesniegumiem pašvaldībās, kad tas tiks atrunāts attiecīgajā likumdošanā.

Jānorāda, ka ANM plāna ietvarā Tieslietu ministrija cita starpā virza apstiprinājumam arī projektu pakotni par digitālās demokrātijas nostiprināšanu un izvēršanu Latvijā. Šo projektu kopumu veido organizācijas ManaBalss esošo platformu nostiprināšanu un to funkciju izvēršanu un pavisam jaunu rīku izveidi. Piemēram, lai ar mākslīgā intelekta palīdzību ieinteresētā pilsoniskā sabiedrība ļoti precīzi spētu izsekot izmaiņām vēl tikai topošajos likumprojektos, operatīvi sniegt par tiem savus komentārus un ieteikumus un iznākumā saņemt arī analītisku atgriezenisko saiti, vai un kā tieši viņu intereses ir ņemtas vērā.

Protams, ka šādos instrumentos dalībnieka anonimitāte nav vajadzīga, toties ir noteikti nepieciešama stingrā autorizācija, kas apstiprina attiecīgā dalībnieka identitāti un iesaistes leģitimitāti. Un šis aspekts ir iezīmīgs ManaBalss attīstītajiem digitālās līdzdalības rīkiem – pašai platformai ManaBalss.lv, kā arī ParvaiPret.lv, Lemejs.lv un eventuāli arī citiem risinājumiem.

Preses konferencē LU virkne vadošu informācijas tehnoloģiju un datorikas profesoru un akadēmiķu, kā arī LATA biedru – IT kompāniju – vadītāji vienprātīgi pauda, ka drošība un aizklātība reizē interneta vēlēšanās nav iespējama. Tā profesors Andris Ambainis atsaucās uz eksperimentu ASV, kurā plānotajai e-vēlēšanu sistēmai pirms tās ieviešanas tika dota publiska pieeja, lai pārliecinātos par tās drošību. Iznākumā Mičiganas universitātes speciālisti ne vien iekļuva šai sistēmā, bet praktiski pārņēma tās kontroli, ar manipulācijām panākot, ka šajās eksperimentālajās vēlēšanās uzvar… Mikipele.

"Ja mēs Latvijā esam par zinātnē balstītu politiku, un ASV Nacionālā Zinātņu akadēmija saka, ka kaut ko nevajag darīt, tad acīmredzot to nevajag," par šo un līdzīgiem precedentiem retoriski saka A. Ambainis. Viņš un arī citi klātesošie akadēmiķi norādīja arī uz Igaunijas interneta vēlēšanu problemātiskumu – ka tur ieviesto praksi kritizē gan paši Igaunijas vadošie kriptogrāfi, gan pasaules vadošās pētniecības iestādes, sākot ar ASV Zinātņu akadēmiju.

Savukārt LATA valdes loceklis un "WeAreDots" līdzīpašnieks Aigars Jaundālders norādīja, ka vēlēšanu patiesums un aizklātums ir fundamentāli principi, kurus par nepieciešamiem uzstāda Starpparlamentu savienība, kas apvieno 173 valstu parlamentus. Šie principi ir pasaules līmeņa vienošanās pamatā par demokrātiskām vēlēšanām, un ar to vēlēšanas ir atšķirīgas no citiem koplemšanas, sabiedrības līdzdalības un arī e-komercijas risinājumiem, kuros ar tehnoloģiju palīdzību ir iespējams panākt šo procesu maksimālu drošību. "Naudu var atgūt," par e-komercijas riskiem saka A. Jaundālders. Savukārt ja vēlēšanu rezultātā pie varas nāks kāds neleģitīms varas orgāns, tad kaitējums var būt neatgriezenisks.

Vienlaikus viņš uzsvēra nepieciešamību izvērst un stiprināt digitālo demokrātiju visos citos valsts un pašvaldību pārvaldības aspektos, kas nesaistās ar vēlēšanām.

Pilnu 12. oktobra preses konferenci LU Mazajā aulā varat skatīties šeit.

LATA vēstule ar iebildumu pret elektronisko balsošanu referendumos un vēlēšanās Latvijā ir lasāma šeit.

Avots: LATA, ManaBalss