Ārkārtas situācija saasina arī NĪN konfiscējošo blakni 01. Jun (2020)

Pagājušajā gadā Rīgā vien par nesamaksātiem nekustamā īpašuma nodokļiem (NĪN) tika uzsāktas 5000 piedziņas, un tās turpinās pat pašreizējās krīzes laikā. Tā Valsts prezidentam adresētā atklātā vēstulē raksta biedrības "Par nekustāmā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam" vadītājs un šādas iniciatīvas autors platformā ManaBalss Estris Hiršsons.

Pēc konsultācijām ar juristiem šī iniciatīva pērnruden tika atkārtoti iesniegta Saeimā ar jaunajiem – kopš pirmās iesniegšanas reizes savāktajiem – vairāk nekā 40 tūkstošiem parakstu. Patlaban Saeimā šī iniciatīva tiek izskatīta Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā.

Ar autora atļauju šeit tālāk publicējam atklātās vēstules tekstu.


Augsti godātais Valsts prezidents kungs,

Kopš pagājušās ekonomiskās krīzes, kas bija saistītai ar nekustāmā īpašuma tirgu, Latvijā ir ieviests konfiscējošs nekustāmā īpašuma nodoklis (NĪN). Tūkstošiem mūsu valsts iedzīvotāju tas ir atstājis bez mājām. Nodokļa ieviesēji izstrādājuši tādu NĪN, kas Latvijas iedzīvotājiem materiāli visgrūtākajos brīžos atņem mājas, ko sava labuma gūšanai naski izmanto vairums Latvijas pašvaldībām pietuvinātie komersanti un pie varas esošo partiju biedri.

Pagājušajā gadā Rīgā vien par nesamaksātiem NĪN nodokļiem tika uzsāktas 5000 piedziņas, kas turpinās pat pašreizējās krīzes laikā. Aprīlī rakstiski mūsu biedrība "Par nekustāmā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam" vērsās pie Rīgas domes pagaidu valdes ar lūgumu – vismaz krīzes laikā pārtraukt uzsāktās konfiskācijas un iedzīvotāju padzīšanu no mājām un samazināt NĪN līdz likumā pieļautajiem 90%. Uz to saņēmām atbildi, ka viss tiek darīts atbilstīgi likumam un par labu sabiedrības vajadzībām.

Neraugoties uz grūtībām, ar kādām rīdzinieki cenšas nomaksāt tūkstošos mērāmo NĪN nodokli, pagaidu administrācija ekonomikas sildīšanai un Mežaparka estrādes izbūvei plāno tērēt 300 miljonu EUR. Diemžēl arī gaidāmajās vēlēšanās startējošo partiju reklāmas un diskusijas, kā līdz šim, aprobežojas tikai ar plānotajiem tēriņiem, aizmirstot par iedzīvotājiem, kas dēļ pieaugošajiem nodokļiem un citu maksājumu kāpuma ir spiesti pamest Rīgu. Eurostat dati liecina, ka Rīga ir vienīgā reģionālā galvaspilsēta, kur no gada uz gadu iedzīvotāju skaits nevis pieaug, tā kā tas notiek pārējās ES galvaspilsētās, bet samazinās par 2000 iedzīvotāju.

Kopš 2016. gada esam centušies pievērst gan pašvaldību, gan parlamenta, gan arī valdības uzmanību šai problēmai. Pērn otro reizi izdevās iesniegt parlamentā iniciatīvu (kolektīvo iesniegumu) "Par nekustāmā īpašuma nodokļa atcelšanu vienīgajam īpašumam", kurai šobrīd platformā ManaBalss atbalstu ir kopumā izteikuši vairāk nekā 54’000 iedzīvotāju.

Šo četru gadu laikā esam rīkojuši mītiņus un izmantojuši visus demokrātiskā sabiedrībā pieejamos līdzekļus. Diemžēl arī šīs Saeimas sasaukumā koalīcijas partijas cītīgi liek šķēršļus kolektīvajam iesniegumam "Par NĪN atcelšanu vienīgajam īpašumam", kuru ieviešot, tiktu pārtraukta iedzīvotāju padzīšana no mājām un nodrošināts, ka vismaz no valsts puses mājas pavards netiktu apdraudēts. Pēc biedrībai pieejamās informācijas, atšķirībā no citām ES valstīm šāds konfiscējošs NĪN nodoklis tiek piemērots tikai Latvijā.

Nepieciešamību atcelt NĪN nodokli primārajam mājoklim biedrība pamato sekojoši:

1. pagājušās krīzes laikā Latvijā izgudrotais un ieviestais NĪN nodoklis tikai dēļ dažiem konkrētajās apkaimēs notikušajiem darījumiem pēkšņi var pārsniegt iedzīvotāju ienākumus un kļūt nesamaksājams, tādēļ šis nodoklis pēc savas būtības ir konfiscējošs;

2. konfiscētie īpašumi ar izsoles starpniecību nonāk bagātāko iedzīvotāju rokās – to, kas spēj nomaksāt kāpjošo NĪN; līdz ar to īpašumi tiek koncentrēti arvien šaurākas iedzīvotāju grupas rokās, kas ievērojami palielina nevienlīdzību Latvijas sabiedrībā;

3. vietās, kur notiek straujš NĪN nodokļa kāpums, samazinoties iedzīvotāju skaitam, samazinās arī pašvaldību ieņēmumi, tajā skaitā no iedzīvotāju ieņēmuma nodokļa, kas veido katras Latvijas pašvaldības budžeta ieņēmuma lielāko daļu (piemērs ir Rīga);

4. pieaugot NĪN, samazinās ne tikai iedzīvotāju skaits un iedzīvotāju pirktspēja, bet samazinās arī patērētāji, kas varētu atbalstīt vietējos uzņēmējus;

5. pēc speciālistu teiktā, atceļot NĪN primārajam mājoklim, nekādas negatīvas fiskālās ietekmes nebūtu.

Ņemot vērā iepriekšminēto un to, ka iedzīvotāju padzīšana no mājām tiem finansiāli visgrūtākajos brīžos neatbilst Satversmes garam un nevecina Latvijas iedzīvotāju valstsgribu, bet gluži pretēji – to mazina, aicinām Jūs atbalstīt biedrības virzīto iniciatīvu (Saeimā tā ir iesniegta kā kolektīvais iesniegums) ar savu vārdu.

Patiesā cieņā,
Estris Hiršsons