Godinot stipros, mēs godinām cilvēcību 14. Sep (2019)

In memoriam

Būt vājam līdz pat nāvei – reizēm tas ir spēks. Arī daudzo melanomas ārstēšanas atbalsta iniciatīvas parakstītāju vārdā ManaBalss komanda izsaka līdzjūtību Alekseja Virskuļa ģimenei, tuviniekiem un draugiem.

Aleksejs piekrita palīdzēt un atjaunoja iniciatīvas "Valstij atbalstīt smagās slimības melanomas slimniekus, kā tas ir Lietuvā un Igaunijā" (iniciatīvas teksts ir šeit) virzību uz Saeimu, kad viņam burtiski vairs nebija spēka. ManaBalss komanda viņu šovasar uzrunāja, jo no publikācijām plašsaziņā bija acīmredzams, ka 2018. gada vasarā papildinātais kompensējamo medikamentu saraksts, ietverot tajā inovatīvus līdzekļus melanomas jeb ādas vēža ārstēšanai, neaptver visu pacientu loku. Kad ManaBalss Alekseju satika pie Gaiļezera slimnīcas video filmēšanai par iniciatīvas atjaunošanu, viņam filmēšanas vidū nācās apsēsties, jo nebija spēka nostāvēt.

Mēs esam pateicīgi Aleksejam par šo spēku – iestāties par vispārēju labumu, kad paša spēki iet uz beigām. Mēs arī aicinām lēmumu pieņēmējus respektēt pilsoņu prasību par aptverošas kompensācijas sistēmas ieviešanu Latvijā melanomas ārstēšanai, kā tas ir daudzās citās Eiropas valstīs un par ko savas dzīves pēdējos mēnešos iestājās Aleksejs.

Mēs vērtējam to kā spēka apliecinājumu, ka Aleksejs iestājās par saprotamu un taisnīgu melanomas ārstēšanas sistēmu sev personīgi visgrūtākajā dzīves laikā. Atbalstot Alekseja un viņa virzītās iniciatīvas pašreizējās pārstāves kolektīvo iesniegumu, kas septembrī ir nonācis Saeimā, mūsu priekšstāvji godinātu cilvēcību, kas līdz pēdējai dienai ir dzīva un spēcīga mūsu līdzcilvēkos; patiesi – ikvienā no mums.

Valsts un sabiedrības spēja savstarpēji palīdzēt, uzticēties un atbalstīt vienam otru ir bijusi un būs valstiskuma stūrakmens. Jo īpaši attiecībā pret tiem, kuri nevar paši sev palīdzēt. Tomēr reizē viņu nespēks ir arī spēks. Šie cilvēki, esot smagi slimi, cīnās ne tikai par savu dzīvību, bet ar savu pilsonisko aktivitāti cīnās arī par tiem, kas vēl tikai nākotnē saslims ar smagām slimībām.

Paldies Sondrai Zaļupei un biedrībai "Soli priekšā melanomai", kas no Alekseja ir pārņēmusi šā kolektīvā iesnieguma virzību!

Alekseja stāvoklis, pārņemot iniciatīvas virzību, bija jau smags. Mēs nezinām, vai jebkāds finansējums to padarītu vieglāku. Līdzcilvēku saziedotais platformā Ziedot.lv katrā ziņā nodrošināja Alekseja iespēju cīnīties ar vēzi, kamēr vien tas bija iespējams.

Tomēr ārstniecības finansējumam nepārprotami ir nozīme. Tāpēc, reizē gan labi apzinoties ciniķu prātojumus, ka "nāve ir labākais mārketinga menedžeris", ManaBalss komanda paļaujas uz cilvēcību un saprātu un lūdz izvērtēt un rūpīgi apsvērt vispusīgu melanomas ārstēšanas kompensācijas ieviešanu Latvijā, ieskaitot citu lokalizāciju, piemēram, acs melanomas, ārstēšanu.