Homeopātijas preparātu skaidru nošķiršanu no zālēm sāk diskutēt Saeimā 21. May (2020)

Spraigu viedokļu apmaiņu sociālajos tīklos ir izraisījusi šonedēļ Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā sāktā diskusija "Par netradicionālās medicīnas statusu Latvijā. Pierādījumos balstīta medicīna". Praktiski šī ir diskusija par homeopātijas jomu un tās vietu Latvijas medicīnā, un tās iniciators ir komisijas priekšsēdētājs Dr. med. Andris Skride.

Covid-19 ārkārtas situācijas sākumā zinātnieku sašutumu un dažādu viedokļu rezonansi izraisīja sociālajos tīklos reklamētie homeopātijas risinājumi, piesaucot arī pandēmijas. Pēc būtība šī tēma un arī Saeimā sāktā diskusija sakrīt ar ManaBalss autora virzīto iniciatīvu "Par medicīnu bez šarlatāniem".

Saeimas attālinātajā diskusijā piedalījās arī pārstāvji no Veselības ministrijas, Zāļu valsts aģentūras, Latvijas Ārstu biedrības, Latvijas Homeopātu asociācijas, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības un Rīgas Stradiņa universitātes.

Diskusijas laikā mediķi, zinātnieki, universitāšu un citu jomu pārstāvji dalījās savos viedokļos un pārdomās par netradicionālo medicīnu, savā Facebook laika joslā raksta A. Skride. Viņa vērtējumā apgalvojumi, ka Covid-19 var ārstēt ar homeopātiju, neiztur nekādu kritiku. "Melnu kaķu vai Lieldienu šūpoļu maģiskajai varai mēdz ticēt pat medicīnas studenti. Aicinu visus primāri ticēt pierādījumos balstītai medicīnai," raksta politiķis un ārsts A. Skride.

"Vēlos uzsvērt, ka homeopātiju nedrīkst izmantot hronisku un nopietnu slimību ārstēšanai, jo tās efektivitāte nav zinātniski pierādīta randomizētos pētījumos," norāda A. Skride. "Tieši pretēji – zinātne ir pierādījusi tās neefektivitāti vai pat veselības stāvokļa pasliktināšanos. Mums ir jātiecas uz to, lai Latvijā tiktu izmantota pierādījumos balstīta medicīna!"

Lūdzam ievērot, ka organizācija ManaBalss nepārstāv NEVIENU mūsu uzturētajā platformā publicēto iniciatīvu, bet gan sniedz iespēju un atbalstu tiesiski un faktoloģiski korektu un eventuāli īstenojamu ideju iekļaušanai tiesību aktos un institūciju praksē.

Ar šādu atrunu norādām, ka diskusijas, kurās tiek apspriesta iniciatīva "Par medicīnu bez šarlatāniem", bieži vien aizklīst nelietderīgā sānceļā – par homeopātijas kā pārliecības un prakses tiesībām pastāvēt vispār. Konkrētā iniciatīva šādas tiesības neapšauba, šis jautājums vispār netiek apspriests, un tā nemitīgā cilāšana ir traucējošs pārpratums, kas novirza no lietas būtības.

Iniciatīvas būtība ir prasība skaidri nošķirt homeopātiskos preparātus to tirdzniecības vietās no konvencionāliem, pierādījumos balstītas medicīnas līdzekļiem, kā arī nepraktizēt homeopātiju valsts veselības aprūpes sistēmā.

Paldies visiem, kas ir iesaistījušies šai diskusijā. Visi viedokļi un pieredzes ir diskusijas vērtas, tomēr saistībā ar konkrēto iniciatīvu svarīgi ir saglabāt sarunas fokusu un nepazaudēt tās racionālo, konkrēto pavedienu.

Cieņā,

ManaBalss.lv komanda

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas 19. maija sēdes ieraksts ir iegūstams šeit (sadaļā "10:00 Sociālo un darba lietu komisijas sēde").