LU rektors: ar Covid-19 krīzes laika stipendijām ir jāatbalsta arī maksas studenti 17. Aug (2020)

Ar stipendijām ir jāatbalsta ne tikai budžeta vietās studējošie, kuri nonākuši sociālās grūtībās. Tā portālam Delfi norāda Latvijas Universitātes (LU) rektors Indriķis Muižnieks.

Tas sasaucas ar iniciatīvu "Par vienlīdzīgu atbalstu visiem studējošajiem Covid-19 ietekmē".

Valdība 11. augustā apstiprināja izmaiņas likumdošanā, paredzot atbalstu studentiem, kuriem Covid-19 pandēmijas ietekmē samazinājušies ieņēmumi, bet attiecinot to tikai uz budžeta vietās studējošajiem. Iniciatīvas autore uzskata, ka tā "tiek diskriminēti pārējie valsts un privāto augstskolu studenti, kuri tieši tāpat saskaras ar Covid-19 radītajām problēmām. Tāpēc ar šo iniciatīvu vēlamies panākt likumdošanas grozījumu, lai paredzētu vienlīdzīgu atbalstu visiem Latvijā studējošajiem."

Arī LU rektors ir vienisprātis. "Stipendija ir neapšaubāmi, varbūt pat izšķirīgi svarīga studentam, kuram ir paralēli jāstrādā un kuram Covid-19 pandēmijas rezultātā ir radušās kaut kādas problēmas ar darbu," Delfi saka I. Muižnieks.

"Jautājums ir par to, ko mēs gribam ar stipendijām panākt. Ja mēs gribam vienkārši atbalstīt sekmīgākos budžeta vietu studentus, tad mēs ļoti zaudējam sociālo dimensiju. Jo faktiski šāda stipendija bieži vien turīgu vai nodrošinātu vecāku atbalstītam studentam nav sevišķi būtiska." I. Muižnieka ieskatā stipendijas būtu jāattiecina uz visiem studentiem, uzmanību vēršot tieši uz sociālo aspektu. Savukārt, kas attiecās uz studentiem ar izcilām sekmēm, tad viņi var pretendēt, piemēram, uz LU fonda stipendijām, piemēram, uz Kristapa Morberga stipendiju.

I. Muižnieks norāda, ka ir nepieciešams palielināt gan stipendijas, gan to saņēmēju loku. Turklāt izmaiņas nepieciešamas ne vien Covid-19 krīzes laikā, bet gan kopumā.

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas datiem Latvijas augstākās izglītības iestādēs kopā studē 79’388 studenti, no kuriem 41% jeb 32’787 studē par valsts budžeta līdzekļiem, bet 59% jeb 46’601 par studijām maksā paši.

Avots: Delfi


Lūgums no ManaBalss komandas:

Tā kā interesējies par šo ziņu un visdrīzāk esi arī ManaBalss plašās kopienas dalībnieks, mēs būtu ļoti pateicīgi, ja Tu ziedotu platformas darbības uzturēšanai.

Arī Tavi ziedojumi palīdz nodrošināt lielo "aizkulišu" darbu, ko prasa pilsonisko iniciatīvu reālas ietekmes panākšana. Ar 36 pēc pilsoņu iniciatīvām mainītiem likumiem kopš 2011. gada ap ManaBalss platformu radītā pilsoniskās līdzdalības ekosistēma ir unikāli sekmīga pasaules mērogā.

Tās efektivitāte izriet no platformas ManaBalss darba augstās kvalitātes un ar to saistītās uzticības pret to, ko mēs arī kopā ar Tevi darām. Mūsu kopējam darbam ir salīdzinoši pat ļoti atsaucīgi un pret to ar cieņu izturas politiķi, ministrijas un citas publiskā sektora iestādes, amatpersonas, juristi un dažādu jomu eksperti, nevalstiskās organizācijas un mediji.

Arī Tu esi lieliska Latvijas sasnieguma un spēcīga stāsta daļa! Ļauj tam skanēt arī turpmāk – iesaisties, balso, dalies ar ManaBalss iniciatīvu ziņām soctīklos, rosini savas iniciatīvas. Un apsver arī atbalstīt mūsu darbu ar ziedojumu.

Tavai balsij ir nozīme!