NĪN vienīgajam mājoklim atcelšana vai samazināšana – publiskajā apspriešanā 16. Jan (2020)

Tieslietu ministrija sabiedriskajai apspriešanai nodevusi likumprojektus saistībā ar nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atcelšanu vai samazināšanu vienīgajam mājoklim, ziņo oficiālais ziņu portāls "LVportals".

Runa ir par likumprojektiem "Grozījumi Nekustamā īpašuma valsts kadastra likumā" un "Grozījumi likumā "Par nekustamā īpašuma nodokli"", ar kuriem rosināts atcelt vai būtiski samazināt nekustamā īpašuma nodokli primārajam mājoklim.

Ar likumprojektiem piedāvāts atcelt NĪN primārajiem mājokļiem vērtībā līdz 100 000 eiro un samazināt NĪN primārajiem mājokļiem ar augstāku kadastrālo vērtību, informē Tieslietu ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Alise Dārzniece.

Likumprojekti paredz paralēli jaunajām nekustamo īpašumu kadastrālajām vērtībām ieviest arī t. s. speciālo vērtību, kuru izmantotu NĪN aprēķinam. Tādējādi tiks noteikts, ka par primārajiem mājokļiem (privātmāja/dzīvoklis) ar kadastrālo vērtību līdz 100 000 eiro NĪN tiktu atcelts. Ja mājokļa vērtība pārsniegtu 100 000 eiro, tad NĪN aprēķinātu no šīs vērtības, atņemot 100 000 eiro un iegūtajai starpībai piemērojot koeficientu 0,2 (proti, nodokļa aprēķinam izmanto 20% no iegūtās starpības).

Jaunā risinājuma mērķis ir stiprināt ikviena iedzīvotāja tiesības uz privātīpašumā esošu mājokli, veidot godīgāku nekustamā īpašuma nodokļa politiku, ieviešot neapliekamo minimumu primārajam mājoklim, vienlaikus mazinot konkurenci starp pašvaldībām nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumu piemērošanā.

Tieslietu ministrija līdz februāra sākumam plāno veikt papildu aprēķinus par pašvaldību prognozētajiem ieņēmumiem no NĪN un ar to iepazīstināt arī sadarbības partnerus un sabiedrību.

Ar likumprojektiem iespējams iepazīties Tieslietu ministrijas! mājaslapā.

Viedokli par izstrādātajiem likumprojektiem ministrija aicina iesūtīt līdz 2020. gada 29. janvārim uz e-pastu [email protected]

Apsver savu atbalstu! jaunajām iniciatīvām platformā ManaBalss!

Avots: LVportals