Sabiedrība ir gatava par šo jautājumu runāt 26. May (2020)

Tā advokātu biroja "Cobalt" vadītājs Lauris Liepa intervijā portālam Delfi vērtē diskusija par Kopdzīves likumu jeb par līdztiesīgu civilstāvokļa reģistrāciju arī nelaulātiem pāriem.

Tas sasaucas ar drīzumā Seimā iesniedzamo iniciatīvu "Viendzimuma partneru reģistrēšana", kurai vēl aizvien varat apsvērt savu atbalstu.

Intervijā L. Liepa stāsta, ka pandēmijas laikā viņa vadītais advokātu birojs ir konsultējis gan uzņēmumus, kas iesaistījušies vīrusa izraisīto seku mazināšanā, gan klientus, kas cietuši aizliegumu dēļ. Mazāk zināma ir viņa saistība ar kustību "Dzīvesbiedri", kas iestājas par Kopdzīves likuma pieņemšanu Latvijā, tostarp arī par viendzimuma pāru partnerattiecību reģistrēšanu.

Saeimas agrāk jau noraidītās likumdošanas iniciatīvas atkārtotu nonākšanu uz deputātu galdiem advokāts vērtē kā šai gadījumā tomēr atšķirīgu. Starptautiski šāds precedents kad attieksme mainās pat īsā laika sprīdī, ir, piemēram, ASV prezidents Baraks Obama, kurš 2008. gadā iebilda pret viendzimuma laulību reģistrāciju, bet 2012. gadā tās atbalstīja. L. Liepas vērtējumā tas parāda, ka domājoši cilvēki var arī pārskatīt savas pārliecības jautājumus. Viņaprāt, šobrīd sabiedrība ir gatava par šo jautājumu runāt un to atbalsta.

Par to liecina arī pusotra mēneša laikā platformā ManaBalss savāktais atbalsts iniciatīvai tieši par viendzimuma pāru attiecību reģistrēšanu. Iepriekš noraidītā Kopdzīves likuma traktējums bija plašāks un ietverošāks, un par to politikas veidošanas kuluāros ir atsākušās diskusijas.

"Arī vairākiem maniem draugiem ir šāda neapskaužama situācija, kur viņu attiecības juridiski netiek pienācīgi atzītas," saka L. Liepa. "Es neredzu nekādu iemeslu, kāpēc lai viņu ģimenes būtu juridiski sarežģītākā stāvoklī nekā lielākā daļa ģimeņu. Es neredzu nekādu iemeslu to diskriminēšanai. Mēs taču uz neatgriešanos esam aizgājuši prom no uzskata, ka bērnam, kas dzimis ārpus laulības attiecībām, visu mūžu būtu jānēsā šāds zīmogs."

Otrs iemesls viņa vērtējumā ir abstraktāks. Tas attiecas uz cilvēka un sabiedrības brīvību. "Ja viendzimuma pāri īsteno divu cilvēku brīvas gribas attiecības, tad kāpēc lai sabiedrība tās liegtu?" retoriski jautā L. Liepa. Un trešais iemesls ir pragmatisks. "Mēs redzam, ka valstīs, kur viendzimuma pāru attiecības ir tiesiski aizsargātas, ir augstāks ekonomiskās attīstības līmenis un augsts radošo industriju pienesums ekonomikai."

Jānorāda, ka pirms dažām nedēļām "Cobalt" ieguva "Chambers Europe Awards" apbalvojumu "Gada advokātu birojs Baltijas reģionā 2020".

Avots: portāls Delfi