Valstiskā līmenī beidzot ir jāvienojas, kas ir ģimenes institūts 27. May (2020)

Liela daļa pāru dzīvo nereģistrētās attiecībās, un daudziem ir arī bērni. Covid-19 pandēmijas laikā dzīvesbiedri, kuri nav reģistrējuši attiecības, vēl vairāk nonāk dzīves situācijas, kurās saprot – lai arī dzīvo kopā, tomēr juridiski viens otram nav nekas.

Šāda dilemma trešdien, 27. maijā, tika iezīmēta Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sanāksmē, kurā sprieda par dzīvesbiedru savienību kā ārpuslaulības ģimeņu modeli, lai nodrošinātu sociālo aizsardzību, raksta LSM.

Pašreizējā situācijā, piemēram, informācijas saņemšana par dzīvesbiedru, kurš nonācis slimnīcā, civillaulībā dzīvojošajam partnerim ir neiespējama.

Komisijā spriestais par Dzīvesbiedru likuma nepieciešamību sasaucas ar šaurāk fokusēto ManaBalss autora iniciatīvu "Viendzimuma partneru reģistrēšana". Tā ir savākusi nepieciešamo atbalstu un drīzumā tiks iesniegta Saeimā.

Diskusijā par ārpuslaulības civilstāvokļa reģistrēšanas nepieciešamību Tiesībsargs Juris Jansons norādīja, ka šis temats ir aktuāls, jo pašlaik nav skaidri definēts pat tas, kas ir ģimenes institūts. "Svarīgi vienreiz noskaidrot ģimenes institūta tvērumu, jo mēs dzīvojam sociālā realitātē, kur ir daudz cilvēku, kas dzīvo vienā mājsaimniecībā, bet nav nekādās juridiskās attiecībās, proti laulāto attiecībās."

Savukārt "Neatkarīgā Rīta Avīze" raksta, ka deputāte Anda Čakša (JV) pati ir pieredzējusi pašreizējās sistēmas beztiesiskumu. "Mans vīrs nevar aizvest pie daktera manu bērnu no pirmās laulības, jo likums to neļauj," saka politiķe, ieskicēdama plašāku diskusijas lauku par viendzimuma pāru attiecību problēmām vien.

Komisijas sēdē deputāti ir vienojušies vēl vērsties atbildīgajās valsts iestādēs un organizācijās, lai saņemtu informāciju, kā nereģistrētas ģimenes tiek aizsargātas un kādi aizsardzības mehānismi vēl ir nepieciešami, lai tad rudenī atgrieztos pie šā jautājuma, noskaidroja ManaBalss. Jau rudenī attiecīgi tiks apkopoti viedokļi un meklēta politiskā vienošanās par tālākajiem soļiem.

Avots: LSM; NRA; ManaBalss