Pārstāvis: Irēna LiepiņaPublicēta: 07. Oct

VAIRĀK LABU KOPLĪGUMU LATVIJĀ!
Iniciatīva tiks iesniegta Latvijas Republikas Saeimā

10'000
64
Jau parakstījuši 64
9'936

Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrība PRO vēlas panākt vairāk labu koplīgumu starp uzņēmumiem un arodbiedrībām Latvijā. Latvijā koplīgumi aptver vien 22% strādājošo. Atbilstoši 2022. gada 19. oktobra Direktīvas Nr. 2022/2041 otrajam mērķim koplīgumiem ir jāaptver vismaz 80% strādājošo Latvijā. Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrība PRO apvieno sakaru un viesmīlības nozarēs strādājošos un vēlas panākt izrāvienu koplīgumu noslēgšanā Latvijā. LSAB PRO ir noslēgusi koplīgumus tādos sakaru nozares uzņēmumos kā VAS “Latvijas Pasts”, “Tet” un VAS “Latvijas Valsts Radio un televīzijas centrs”, u.c. Esam Koplīguma foruma dibinātāji Latvijā. Sociālā dialoga likums ļautu sasniegt indikatīvo koplīgumu rādītāju - 80% no darba ņēmējiem līdz 2030.gadam, palielinot koplīgumu tvērumu vidēji par 10% gadā. Tāpēc ir vajadzīgs Sociālā dialoga likums, kas veicinātu koplīgumu slēgšanu Latvijā. Pievienojies un atbalsti mūsu iniciatīvu!

Īstenojot 2022. gada 19. oktobra Direktīvas Nr. 2022/2041 par adekvātām minimālajām algām Eiropas Savienībā otro mērķi par koplīguma skaita palielināšanu, Latvijas Sakaru darbinieku arodbiedrība PRO rosina izstrādāt Sociālā dialoga likumu un noteikt obligātu iesaisti koplīgumu pārrunās ar visiem uzņēmumiem, kuri nodarbina vairāk nekā 50 darbiniekus. Ticam, ka koplīguma noslēgšana ar arodbiedrību ir labākais veids, kā uzlabot darbinieku situāciju, labbūtību un vairot cienīgas darba vietas Latvijā. Tāpēc LSAB PRO aicina noteikt koplīgumus par obligātiem uzņēmumos, kuros ir 50 (piecdesmit) darbinieku vai vairāk, pieņemot Sociālā dialoga likumu.

7. oktobris ir Pasaules cienīga darba diena. “Cienīgs darbs” ir Starptautiskās Darba organizācijas (SDO) ieviests jēdziens, ar ko apzīmē iespēju strādāt produktīvu darbu, kas nodrošina godīgu atalgojumu, darba vietas drošību un ģimenes sociālo aizsardzību, labākas iespējas personīgajai izaugsmei un iekļaušanos sabiedrībā, brīvību paust savas intereses, apvienoties un piedalīties lēmumu pieņemšanā, kas skar dzīves apstākļu un vienādu iespēju nodrošināšanu, kā arī vienlīdzīgu attieksmi pret vīriešiem un sievietēm. Cienīgs darbs ir tāds darbs, kas dod iespēju katram darbiniekam nopelnīt pietiekami sev un savai ģimenei, lai izvairītos no nabadzības, ne tikai īslaicīgi, bet pastāvīgi. Koplīgums - tas ir veiksmīga darba pamats starp darba devēju un darbinieku, vienošanās, kas sabalansē darbinieku intereses ar darba devēja iespējām. Sabiedrība iegūs darbiniekiem labvēlīgāku darba tirgu, lielāku sociālo drošību un pārredzamus darba noteikumus. Koplīguma esamība faktiski izslēdz "aplokšņu algu" problēmu. Arī Eiropas Savienība iestājas par to, ka dalībvalstīm (ieskaitot Latviju), kurās koplīgumi aptver mazāk nekā 80% no visiem darba ņēmējiem, kopā ir jāizstrādā tiesiskais ietvars, kā koplīgumu skaitu palielināt. Eiropas Arodbiedrību institūts (ETUI) norāda, ka jābūt vismaz 60-80% koplīgumu tvērumam pār strādājošiem, lai uzskatītu darba tirgu par labvēlīgu darbiniekiem un sabiedrībai.